Gydymo įstaigas skatins teikti reikalingiausias konsultacijas

Mažinant eiles gydymo įstaigose, didinant paslaugų prieinamumą, įstaigos bus skatinamos teikti aktualiausias konsultacijas pacientams visa apimtimi vieno apsilankymo metu. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) ir Valstybinė ligonių kasa (VLK) padidino konsultacijų, kurių metu pacientui atliekamos dvi ar daugiau diagnostinių ar gydomųjų medicininių  intervencijų, įkainius - tam skirta daugiau nei 17 mln. eurų papildomų lėšų.

Padidintas įkainis už išplėstines konsultacijas bus taikomas 14 specialybių išplėstinėms konsultacijoms, kurias teikia suaugusiųjų ir vaikų kardiologai, neurologai, endokrinologai, reumatologai, akušeriai ginekologai, dermatologai, gastroenterologai, oftalmologai, otorinolaringologai ir ortopedai traumatologai. Naujieji įkainiai bus pradėti taikyti nuo balandžio 1 d.

Kaip teigia ministras Arūnas Dulkys, bendraujant su gydytojais ir pacientais, identifikuotos situacijos, kai vieno apsilankymo metu suteikiamos tik dalinės konsultacijos, ir pacientai priversti pakartotinai lankytis įstaigose. Priimtas sprendimas tobulinti apmokėjimą, kad tokių situacijų būtų mažiau.

„Patobulintų įkainių tikslas – kad apsilankymo metu pacientui būtų suteikta kuo įvairiapusiškesnė konsultacija ir jam nereikėtų pakartotinai grįžti. Taupysime ir paciento, ir gydytojų laiką, bus mažiau situacijų, kai dėl užleistų ligų kyla komplikacijų“, – teigia ministras.

VLK direktorius Gintaras Kacevičius nurodo, kad įkainių perskaičiavimas inicijuotas ir įgyvendintas išanalizavus paslaugų prieinamumą. „Vienas prioritetinių tikslų – tobulinti specialistų konsultacijų apmokėjimą, siejant jį su pacientui suteiktos paslaugos apimtimi. Todėl didiname įkainius už tas konsultacijas, kurių metu atliekamos dvi ar daugiau diagnostinių ar gydomųjų intervencijų. Apmokėjimas už tokias konsultacijas, dėl kurių susiformuoja ilgiausios eilės, išaugs 30–50 proc. Taip tikimės paskatinti įstaigas vieno apsilankymo metu pacientui suteikti daugiau paslaugų ir sumažinti poreikį atvykti pakartotinai“, – teigia G. Kacevičius.

Tad nuo balandžio 1 d. specialistų konsultacijos bus trijų lygių: konsultacija be intervencijų, su viena intervencija ir su dviem ar daugiau intervencijų.

Specialybės, kurioms taikomi naujieji įkainiai už išplėstines konsultacijas, atrinktos atsižvelgiant į kelis faktorius. Pirmiausiai – laukimo eiles: pacientams tenka ilgiausiai laukti šių gydytojų konsultacijų. Šių specialistų kompetencijoje yra pagrindines mirties priežastis Lietuvoje lemiančių ligų diagnostika ir gydymas, taip pat jie konsultacijų metu atlieka kelias diagnostines ir / ar gydomąsias intervencijas.

Įstatyme įtvirtinta, kad specialisto konsultacija pacientui turi būti suteikta per 30 kalendorinių dienų.

SAM inf.