Gydymo įstaigose – jau visos gripo vakcinos

vakcinaValstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) informuoja, kad praėjusią savaitę mūsų šalies gydymo įstaigoms baigtos išvežioti sezoninio gripo vakcinos. Tad jose dirbantys medikai gali nemokamai skiepyti savo pacientus.

Pasiskiepyti galės daugiau žmonių nei pernai.

Gripas užregistruotas jau rugsėjo 20-ąją

Gripo sezonui skirta vakcina „Influvac“, įsigyta už valstybės lėšas, skirta rizikos grupių asmenų skiepijimui, Šilutės rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigas pasiekė spalio 14 dieną.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Klaipėdos departamento Šilutės skyriaus vyresnioji specialistė Galina Gorbatova informavo, kad mūsų rajono pirminės sveikatos priežiūros įstaigos 2016-2017 metams užsisakė 1 495 skiepų dozes nuo sezoninio gripo. Pernai Šilutės rajonui buvo užsakyta ir įskiepyta 1 590 dozių vakcinos.

Norintys pasiskiepyti turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Šilutės rajone spalio 10-16 dienomis (41-ąją metų savaitę) užfiksuoti 137 viršutinių kvėpavimo takų susirgimai. 80 susirgusiųjų buvo vaikai iki 17 metų. Sergamumas buvo 33,1 atvejų 10-iai tūkstančių gyventojų.

Pernai tuo pačiu metu sergančiųjų viršutinių kvėpavimo takų susirgimais buvo šiek tiek daugiau – 37,31 atvejų 10-iai tūkstančių gyventojų.

Pirmasis gripo atvejis šiais metais Šilutės rajone buvo užregistruotas rugsėjo 20 dieną, pernai – rugsėjo 21 dieną.

Efektyviausia priemonė – skiepai

VLK direktoriaus pavaduotojos Neringos Bernotienės teigimu, iš viso vakcinas nuo gripo gavo daugiau kaip 500 gydymo įstaigų.

„Šiais metais nupirktas gripo vakcinų kiekis yra didžiausias per pastaruosius penkerius metus. Šiemet nupirkta 110 tūkst. dozių, o pernai – kiek daugiau nei 95 tūkst. dozių. Kaip ir ankstesniais metais, taip ir šiemet, šios gripo vakcinos gydymo įstaigoms pristatomos etapais. Pirmasis jų pristatymo etapas buvo antroje rugsėjo pusėje, iki išaugant sergamumui gripu“, – sako N.Bernotienė.

Medikai primena, kad skiepai yra pati efektyviausia priemonė, apsauganti nuo gripo ir jo sukeliamų komplikacijų: plaučių, bronchų, ausų uždegimo, sinusito, lėtinių ligų paūmėjimo ir kitų komplikacijų.

Pasaulio sveikatos organizacija ypatingai rekomenduoja pasiskiepyti šiems rizikos grupių asmenims: 65 metų ir vyresniems asmenims; nėščiosioms; asmenims, gyvenantiems socialinės globos ir slaugos įstaigose; asmenims, sergantiems lėtinėmis širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, inkstų ligomis, lėtinėmis ligomis susijusiomis su imuniniais mechanizmais, piktybiniais navikais; sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojams, kuriems tikimybė užsikrėsti gripu ypač padidėja bendraujant su sergančiais žmonėmis.

Lietuvoje nuo gripo šie asmenys skiepijami nemokamai.

Norint nemokamai pasiskiepyti nuo gripo, reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris nusiųs pas skiepijančius specialistus arba į vakcinacijos kabinetą.

Skiepijasi vis daugiau

VLK vertinimu, šiais metais daugiau žmonių turėtų pasiskiepyti nuo sezoninio gripo ir dėl to, kad nuo šių metų pradžios įsigaliojo naujovė – šeimos gydytojai ir skiepijantys specialistai pradėti skatinti finansiškai už tai, kad savo pacientus skiepija nemokamomis vakcinomis nuo gripo.

Pastebėta, kad 2015-2016 m. gripo sezono metu, palyginti su ankstesniais metais, Lietuvoje buvo paskiepyta daugiau lėtinėmis ligomis sergančių 65 metų ir vyresnio amžiaus žmonių bei vaikelio besilaukiančių moterų.