Gydytojai V.Kvederienė ir E.Padimanskas: „Esame ir gydytojai, ir nuodėmklausiai“

 kvederiene vida_ginekologeVisiems, kam terminas „seksualinė sveikata“ pasirodys neaiškus, pateikiame Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) paaiškinimą: seksualinė sveikata yra seksologijos ir seksualinės medicinos mokslo objektas.

Seksualinė sveikata – tai ne tik ligos, disfunkcijos ar negalios nebuvimas, bet ir fizinės, emocinės, psichinės ir socialinės gerovės pojūtis, susijęs su seksualiniu individo funkcionavimu.

Šiandien neginčijamai pripažįstama, kad seksualinis gyvenimas turi įtakos žmogaus gyvenimo kokybei, o tą kokybę neretai griauna įvairūs organizmo pakitimai ir susirgimai.

Šįkart „Sveikatos šaltinio“ pašnekovai – du Šilutės gydytojai: akušerė ginekologė Vida KVEDERIENĖ ir urologas Edgaras PADIMANSKAS. Jiedu sutartinai tvirtina, jog šių sričių medikams tenka būti ir nuodėmklausiais, ir psichologais – psichiatrais, ir gydytojais, ir – svarbiausia – draugais, nes išsikalbama tik draugui.

Abu primena, jog bet kokia liga – ne gėda, ją tiesiog reikia gydyti…

Moterims kartais užtenka patarimo, kartais reikia medikamentųpadimanskas edgaras_urologas

Ne paslaptis, kad šiandien dar nedaugelis žmonių ryžtasi kreiptis į seksualinės sveikatos medicinos specialistus, norėdami išsiaiškinti savo lytines problemas.

Užtat pas ginekologę bent kartą per metus užsukti privalu kiekvienai moteriai, tai primena gydytoja V.Kvederienė.

Visgi ir užsukusios ne visos drįsta išsikalbėti ir apie savo seksualinio gyvenimo problemas. Anot medikės, įtarus problemą, kai kurias moteris tenka įkalbinėti išsipasakoti. Ypač problemas stengiasi nuslėpti vyresnio amžiaus moterys, kurios dažnai patiria diskomfortą lytinės sueities metu. Tuo tarpu yra nemažai įvairių priemonių, padedančių tada, kai menopauzės metu dėl lytinių hormonų trūkumo vystosi lytinių takų atrofija.

„Ir jaunos, ir vyresnės moterys turi teisę mėgautis normaliu lytiniu gyvenimu“, – tokią nuostatą gydytoja stengiasi skiepyti visoms savo pacientėms.

Jaunos moterys, pasak V.Kvederienės, dažniau skundžiasi skausmingais lytiniais santykiais. Taip būna dėl įvairių ginekologinių priežasčių, pavyzdžiui, netaisyklinga gimdos padėtis. Nustačius problemos priežastį, nesunkiai randama išeitis: pakanka išsiaiškinti, kokių sueities pozų reikėtų vengti.

Skausmą gali kelti ir kitos priežastys: uždegiminiai procesai, endometriozė. Tada vien patarimų neužtenka, moterys gydomos medikamentais.

Dažnai jaunos moterys turi ne vieną lytinį partnerį, todėl vis daugiau jų užsikrečia lytiniu keliu plintančiomis ligomis – chlamidioze, mikoplazmoze ir ureaplazmoze. Šios ligos sukelia skausmus ir diskomfortą pilvo apačioje, o diagnozuojamos jos tik specialiais metodais atvykus pas gydytoją ginekologą. Bet neretai šios ligos nustatomos ir nusiskundimų neturinčioms moterims, kurios atvyksta tirtis dėl nevaisingumo. Jas diagnozavus ginekologui tenka palaikyti ryšį ir su urologu, mat tai – abiejų partnerių ligos.

V.Kvederienė primena, kad ir gimdos kaklelio vėžys yra lytiniu keliu plintanti liga, kurią sukelia žmogaus papilomos virusas (ŽPV). Nustatyti, ar moteris yra ŽPV nešiotoja, šiuo metu medikai turi visas galimybes.

Taigi jaunos ir ypač daugiau seksualinių partnerių turinčios moterys turėtų dažniau užsukti pas ginekologą.

Vyrai gydomi ir vaistais, ir operuojant

Šilutės krašto vyrai tampa drąsesni ir noriau eina pas gydytojus, lengviau jiems atsiveria. Tokius pokyčius pastebi 9 metus Šilutės ligoninėje dirbantis gydytojas urologas E.Padimanskas. Tai džiugina mediką.

Žinoma, laisvesnis yra jaunimas, bet ir vyresnio amžiaus vyrai, anot mediko, jau keičiasi į gerąją pusę – pajutę sveikatos sutrikimus, nenumoja į juos ranka, o skuba gydytis.

Gydytojas išvardija nemažai su vyrų lytine sveikata susijusių ligų ir sutrikimų, kuriems apibūdinti vieno straipsnio neužtektų. Bet svarbiausia, anot jo, tai, kad visus sutrikimus galima gydyti. Vieni sėkmingai gydomi jau seniai, o kai kurių, pavyzdžiui, priešlaikinės ejakuliacijos problemos, sprendimai  atsirado visai neseniai – vos prieš kelerius metus.

Jaunesnių vyrų priešlaikinės ejakuliacijos problema kartais gydoma vaistais, o kai kada – ir operaciniu būdu. Tokios operacijos jau sėkmingai atliekamos Šilutės ligoninėje.

Tiesa, ir šioje srityje, kaip ir kitose medicinos sferose, kiekvienas atvejas – individualus, kiekvienam reikia skirtingų tyrimų. Pavyzdžiui, pirminiai erekcijos sutrikimai susiję su dubens kraujagyslių sutrikimais. Noras mylėtis gali dingti dėl hormonų pokyčių, o norint nustatyti šiuos pokyčius, reikia atlikti sudėtingesnius tyrimus. Tuomet pacientas siunčiamas pas kitus specialistus.

„Turiu posakį: „Liga – ne gėda“. Todėl svarbiausia – pasisakyti gydytojui, o mūsų darbas yra padėti. Ir mes sėkmingai dirbame tą darbą. Bet jei žmogus nesako, slepia – jau blogai. Tada jam niekas nepadės. Džiaugiuosi, kad vis daugiau vyrų randa drąsos kalbėti apie intymiausius išgyvenimus“, – sako gydytojas.