Gydytojams sukritikavus cezario pjūvio pacientės pageidavimu tvarką, moteriai nebereikės apmokėti komplikacijų gydymo

Gydytojams sukritikavus cezario pjūvio operacijos pacientės prašymu tvarką, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) informavo apie kai kurių nuostatų keitimą, tarp kurių – ir komplikacijų apmokestinimo atsisakymas. Pasak Santaros klinikų akušerijos ir ginekologijos centro vadovės Dianos Ramašauskaitės, yra sudėtinga nustatyti, kuri komplikacija įvyko dėl moters pasirinkimo darytis cezario pjūvį, o kuri – dėl kitų aplinkybių ar net gydytojo kaltės.

„Mums kilo klausimas būtent dėl apmokėjimo už komplikacijas. Nes sudėtinga būtų pasakyti, kuri komplikacija įvyko dėl moters pasirinkimo, ir kuri dėl aplinkybių, dėl gydytojo kaltės“, – teigė D. Ramašauskaitė.

Ne vienam gydytojui pritarus šiai pozicijai, SAM atstovė Aimė Dumšienė informavo, kad komplikacijų apmokestinimo nuostata bus pakeista. „Šiuo metu aprašas yra peržiūrimas, ir planuojama keisti kai kurias nuostatas, tai viena pirmųjų bus atsisakoma komplikacijų apmokestinimo“, – tikino A. Dumšienė. Ji pridūrė, kad bus pridedama nuostata dėl cezario pjūvių skaičiaus, nustatyto gydymo įstaigoms. Visos gydymo įstaigos turi cezario pjūvių skaičių dalį nuo visų gimdymų. Tai čia bus įvestas rodiklis, kad visų cezario pjūvio nėščiosios pageidavimu skaičiuos nuo visų atliktų cezario pjūvio operacijų.

D. Ramašauskaitė kritikavo ir kitas cezario pjūvio pacientės pageidavimu tvarkos aprašo nuostatas. Pasak jos, didžiausia problema yra sveikatos priežiūros įstaigos daugiadalykės specialistų komandos sprendimo priėmimas posėdyje, kuriame dalyvauja tik informuota pacientė ir gydytojai. D. Ramašauskaitė atkreipia dėmesį, kad gydytojai dėl cezario pjūvio operacijos turėtų diskutuoti ir su vaiko tėvu. Tokia platesnė diskusija, kad moteris galėtų tikrai priimti tą informuotą pasirinkimą, kad suprastų tiek pliusus, tiek minusus operacijos būtent jos situacijoje.

Šis daugiadalykės specialistų komandos ir pacientės sprendimo dėl cezario pjūvio operacijos priėmimas turėtų įvykti toje gydymo įstaigoje, kurioje moteriai ir bus atlikta ši opercija.

ELTA primena, kad SAM nuo 2023 m. sausio 1 d. sudarė galimybę vietoje gimdymo natūraliu būdu pasirinkti cezario pjūvio operaciją esant tam tikriems rizikos faktoriams, kai išpildomos dvi sąlygos – yra santykinė medicininė indikacija atlikti cezario pjūvio operaciją (pavyzdžiui, jeigu pacientė turi arba turėjo reprodukcinės funkcijos ar gimdymo sutrikimų, gimdo pirmą kartą, būdama vyresnio amžiaus, turi socialinių rizikos faktorių arba kitų padidintos rizikos faktorių) arba tai yra gydytojų specialistų komandos kartu su informuota paciente priimtas sprendimas, kad paminėtos sąlygos yra įgyvendintos ir pacientei galima atlikti cezario pjūvio operaciją jos pageidavimu.

Tačiau kai paslauga teikiama ne dėl medicininių indikacijų, o pacientės pageidavimu ir esant santykinėms medicininėms indikacijoms, keičiasi paslaugos apmokėjimo tvarka: už konsultavimą, operaciją bei pooperacinę priežiūrą pacientė turi susimokėti pati. SAM pabrėžė, kad tokios procedūros metu visa atsakomybė negali būti paliekama tik gydytojui ir dalį jos turi prisiimti pacientė, kurios iniciatyva yra atliekama operacija.

Ministerijos teigimu, jei gydytojas nepriima sprendimo, kad pacientei reikalinga cezario pjūvio operacija, bet jos reikalauja pati gimdyvė, tokiu atveju operacija nėra apmokama PSDF biudžeto lėšomis.

Pagal ELTA inf.