Gyvenimas daugiabučiuose iš visų reikalauja pakantumo

remontasIr vėl – vargai dėl kaimynų… Šįkart – daugiabutyje, kur gyvenant reikia neužmiršti, kad gyveni ne pamiškės vienkiemyje… Vadinasi, reikia taikytis prie kaimynų, būti kantriam ir bandyti suprasti greta gyvenantį žmogų.

Tai visiems žinoma aksioma, bet ją įsisąmoninti kai kam dar vis taip nelengva.

Gyvenimą trumpina kaimyno remontas

„Redakcija – paskutinė viltis“, – taip sako šilutiškė Stasė, pradėdama pasakoti savo istoriją.

Į redakciją ji atėjo dėl to, kad, anot jos, balandį bus jau 3 metai, kai ji kenčia… kaimyno buto remontus. Būtent tiek laiko, Stasės žodžiais tariant, V aukšte, tiesiai virš jos galvos, įsikūręs jaunas kaimynėlis bando kantrybę.
„Ramybės nėra nei dienomis, nei vakarais, nei poilsio, net Kalėdų ir Velykų dienomis“, – rypuoja Stasė, prisimindama dar ir neseniai prabėgusias mirusiųjų pagerbimo dienas. Net tuomet, suvažiavus giminaičiams, sako negalėjusi su jais susikalbėti – taip trukdė viršuje kalantis, gręžiantis, šlifuojantis ir nežinia ką skaldantis kaimynas.

Stasė rodo juostą per žalsvą laiptinės sieną, kuri kartu yra ir jos buto išorinė siena. Ir pasakoja, kad skylant tai sienai jos bute netgi pradėjo byrėti akmenėliai… „Susiėmiau už galvos ir bėgau lauk, maniau, užgrius“, – prisimena ji kovo 7-ąją – moters dienos proga jai suteiktą „dovanėlę“.

Bandymai raminti kaimyną ir prašyti kitoje laiptinėje gyvenančio bendrijos pirmininko Česlovo Šlažo pagalbos, anot Stasės, nedavė jokios naudos. Tiesa, įtrūkimą laiptinės sienoje kažkas užsandarino, o savo bute tai padaryti teko pačiai šeimininkei.
Kada bus remontų pabaiga? Ar taip triukšmauti remontuojant galima ir poilsio dienomis, ir vėlai vakarais? Tokie klausimai Stasės galvoje sukasi dieną – naktį, tad atsakymų pažadame ieškoti kartu.

Tokie sienų plyšiai – nepavojingi

Stasė žino tik tiek, kad kaimynas turi rekonstrukcijai reikalingus leidimus, bet nuo to jai nelengviau.

Savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriuje išsiaiškiname, kad leidimus rekonstrukcijai jis išties gavo 2012 m. gruodžio 12 d. Specialistė Violeta Balčėnienė išaiškina, kad buto planavimą keisti norintis žmogus turi gauti ne mažiau kaip 51 proc. namo bendraturčių, t.y., kaimynų sutikimą, o susirinkimą, kuriame tas sutikimas pasirašomas, kviečia namo administratorius ar bendrijos pirmininkas.
Stasės kaimynas šiuos kelius praėjo, kitaip ir leidimo nebūtų matęs.

Savivaldybės Ūkio skyriaus specialistas Eugenijus Bistrickas Stasės problemą irgi žino jau nebe pirmi metai. Bet net neprašytas dar kartą eina apžiūrėti Stasės butą, kad įsitikintų, kas pasikeitė per pastaruosius metus – nuo tada, kai lankėsi tame daugiabutyje prieš pusantrų metų.

„Tokie sienų plyšiai nuolat atsiranda dėl namo svyravimų, kurie neišvengiamai veikia kiekvieną statinį, tačiau pavojaus žmonėms nekelia. Jau esu apžiūrėjęs daugybę daugiabučių ir beveik visuose mačiau tokių įtrūkimų. Jeigu kiauryminis įtrūkimas nesiekia daugiau kaip 5 mm, grėsmės tai nekelia“, – sako naujų įtrūkimų Stasės buto sienose neradęs E.Bistrickas.

Namo bendrijos pirmininkas Č.Šlažas irgi tikina, jog tas laiptinės sienos įskilimas buvęs beveik nuo pat namo pastatymo.  Beje, Č.Šlažas sako, kad V aukšto gyventojas atraminių sienų negriovė, tad jokių remonto reikalavimų nepažeidė.

Ir Č.Šlažas, ir E.Bistrickas jau yra sukaupę ir nemenką susirašinėjimo su Stase krūvelę – mat taip dabar bendrauja namo gyventoja ir bendrijos pirmininkas. Be kita ko, toje krūvelėje yra ir Stasės prašymas pirmininkui „atlyginti padarytą moralinę ir materialinę žalą“, kurią ji patyrė dėl kaimyno bute vykstančio remonto…

Bendrijos pirmininkas, žinoma, žalos atlyginti neprivalo, todėl pasiūlė Stasei kreiptis į draudimo bendrovę, mat remontą atliekantis kaimynas buvęs apdraudęs remonto darbus.
Pirmininkas kartu su Stase nuvyko pas draudikus ir nustebo, kad  išklausiusi draudikų paaiškinimą, jog dėl žalos nustatymo teks įsileisti į butą ekspertus, moteris staiga sumosavo rankomis, pareiškė jokių popierių nepasirašysianti ir dingo pro duris…

Remontuoti reikia visiems

Bet tai jau – praėjęs etapas. O šiandien, pasak bendrijos pirmininko Č.Šlažo ir kitų namo gyventojų, remontas V aukšte jau yra baigtas, jaunasis kaimynas jau grindis baigia sudėti.
Šiuo metu remontus yra pradėję kelių kitų butų šeimininkai, tad gali būti, kad moteriai jau nebeaišku, iš kurios pusės gręžiama…

„Leidimus remontams duoda architektai, bendrija tikrai negali jų uždrausti“, – sako Č.Šlažas. „O Stasė pati nežino, ko ieško. Labai nekaimyniška moteris“, – komentuoja kiti kaimynai.

Gyvenant daugiabutyje reikia geranoriškumo, tarpusavio supratimo, pakantumo dirbančiam ar kitaip mąstančiam kaimynui. „Palinkėkite skaitytojams šių dalykų. Antraip lieka viena išeitis – kraustytis į vienkiemį…“, – sako E.Bistrickas.

Stasė tikina taip ir padarysianti.

Situaciją vertina ir policija

Situaciją komentavo ir Šilutės r. policijos komisariato Prevencijos poskyrio viršininkas Audrius Lukošius, nes būtent dėl vakarinių triukšmų dažniausiai skambinama policijai.

Pirmiausia jis išsako, regis, tokią akivaizdžią tiesą: kad kiekvienas, pradėdamas remontus, turėtų geranoriškai tartis su kaimynais, pranešti jiems, kada pradės ir baigs darbus. Be abejo, tokių triukšmingo remonto neturėtų pradėti vakare ir poilsio dienomis, kai visi nori ramybės.

Jei remontuojantiems butą kaimynams geranoriškumo pritrūksta, triukšmą kenčiantiems žmonėms yra kita išeitis – paskambinti pagalbos telefonu 112. Tuomet nedelsiant bus atsiųstas pareigūnų ekipažas, kuris vietoje įvertins situaciją, o jei reikės, surašys ir ATPK pažeidimo protokolą. Tai triukšmautojo nepradžiugins, mat pirmą kartą jis bus įspėtas dėl triukšmavimo arba pelnys baudą iki 300 litų. Jei toks pat įvykis kartosis antrą kartą per metus, bauda sieks nuo 300 iki 1000 litų.

Tad remontą planuojantiems gyventojams verta pagalvoti, kad kartais gali būti pigiau samdyti meistrus, kurie dirbtų tik darbo valandomis, nei erzinti kaimynus vakarais ir poilsio dienomis.