Gyvensime švariau – Šilutės įmonė stato taros supirkimo automatus

TAROMATASPrieš savaitę Šilutėje, šalia didžiojo prekybos centro „Maxima“, UAB „Energetikos objektų statyba“ meistrai elektrikai sumontavo taros supirkimo automatą – taromatą.

Bendrovės direktorius Audrius Endzinas „Šilutės naujienoms“ sakė, kad džiaugiasi galėdamas konkrečiu darbu prisidėti prie gamtą švarinti padėsiančio Pakuočių depozito įstatymo įgyvendinimo, prie kurio kūrimo pamatų teko prisidėti dar tuomet, kai prieš ketverius metus jis ėjo Seimo nario pareigas.

Nuo vasario 1 d. Lietuvoje pradės veikti naujoji užstato sistema: pirkdami vienkartines metalines, stiklines ir plastikines pakuotes šalies gyventojai parduotuvėse paliks 10 euro centų užstatą, kuris bus grąžinamas pridavus tarą į taromatus ar tiesiogiai į parduotuves.

Sėkmingas konkursas

Pasak A.Endzino, bandymas dalyvauti UAB „Maxima LT“ paskelbtame konkurse montuoti šio prekybos tinklo centrų taromatus, buvo nelengvas iššūkis. Taromatai – sudėtingi, brangūs įrenginiai, todėl darbus atliekančiai įmonei keliami aukšti profesionalumo reikalavimai.TAROMATAS 3

Konkurso rezultatas pranoko lūkesčius: bendrovei „Energetikos objektų statyba“ patikėta pastatyti 20 taromatų ne tik Šilutėje, bet ir Nidoje, Klaipėdoje, Telšiuose ir Plungėje. Iš UAB „Maxima LT“ šiuo metu Lietuvoje statomų 56 taromatų – 21-o sumontavimas ir energetinis prijungimas atiteko šilutiškiams meistrams elektrikams. „Energetikos objektų statybai“ konkurse teko konkuruoti su 10 energetikos objektų montavimo įmonių iš visos Lietuvos.

Pasak bendrovės direktoriaus A.Endzino, toks darbų užsakymas žiemą, kai įprastus elektros darbus tenka pristabdyti, taromatų montavimas bendrovei yra tiesiog gurkšnis gaivaus oro, o įmonės darbuotojams tai – užtikrintos darbo vietos.

„Energetikos objektų statyba“ taromatus jungia naudodama betranšėjinę kabelių klojimo technologiją, t.y., neardo asfalto ar trinkelių dangos.

Visų taromatų prijungimo darbus reikia atlikti sparčiai – jie turi veikti jau nuo vasario 1 dienos. A.Endzinas įsitikinęs, kad su jiems patikėtu darbu problemų nebus, svarbu, kad įrangos gamintojai tartomatus laiku pristatytų į numatytas vietas. „Energetikos objektų statybos“ meistrai elektrikai sudarė kelias komandas, kad užsakymą įvykdytų laiku.

Šilutėje taromato prijungimui vadovavo aukščiausios kvalifikacijos meistras elektrikas Rimas Drobnys.

Vienkartinė tara taps preke

TAROMATAS 11A.Endzinas tikisi, kad netrukus Šilutė ir jos seniūnijos taps dar švaresnės. Jo turimais duomenimis, tik trečdalis vienkartinių metalinių, stiklinių ir plastikinių pakuočių patekdavo į antrines žaliavas – perdirbimui. Nesunku atspėti, kur nusėsdavo likusi dalis…

Nuo vasario 1 dienos tokios atliekos taps preke, todėl yra pagrindo tikėti, kad daug jų nebeatsidurs gamtoje ar bendrosiose atliekose.

Pirkėjai, pirkdami gėrimus stiklinėje, plastikinėje ar metalinėje taroje, kurių talpa yra didesnė nei viena dešimtoji litro (100 ml) ir mažesnė nei trys litrai (3 000 ml), parduotuvėje paliks 10 euro centų užstatą. Įmetę tuščią tarą į prie parduotuvių ar parduotuvėse įrengtus taromatus gaus čekį, kurį padavę parduotuvės kasininkui galės susigrąžinti po 10 euro centų už kiekvieną priduotą tuščios taros vienetą.

Jeigu parduotuvėje taromato nebus, pakuotes priims pardavėjai tokiu pat būdu, kaip šiuo metu yra priimami daugkartinio naudojimo stikliniai buteliai.

Tiesa, pagal Pakuočių depozito įstatymą, vienkartinę tarą supirkti privalės tik parduotuvės, kurių prekybinis plotas siekia 300 kv. metrų, bei kaimo parduotuvės.

Pakuočių užstato sistemoje dalyvaus tik tos pakuotės, kurios prie brūkšninio kodo turės specialų juodai baltą taromatų atpažįstamą ženklą. Taigi anksčiau nei kitų metų vasario 1 dieną pagamintų gėrimų tarą, kaip įprasta, pirkėjams reikės mesti į tam skirtus rūšiavimo konteinerius, nes jų taromatai nepriims.

LR Aplinkos ministerija yra numačiusi, jog gamintojai ir importuotojai visą pirminę vienkartinę stiklinę, plastikinę ir metalinę tarą Lietuvoje, kuri atitinka minėtus talpos reikalavimus, privalės specialiai pažymėti iki 2016 metų gegužės 1 dienos.

Aplinkos ministerija praneša, kad prekybininkai turės supirkti vienkartines pakuotes, skirtas alui, alaus kokteiliams, sidrui, kriaušių sidrui, vaisių vynui, vaisių vyno kokteiliams, vaisių vyno gėrimams, kitiems fermentuotiems gėrimams, alkoholiniams kokteiliams ir nealkoholiniams gėrimams, gaiviesiems gėrimams, stalo vandeniui, girai, natūraliam mineraliniam vandeniui, šaltinio vandeniui, fasuotam geriamajam vandeniui, sultims, nektarui.

Taip pat turės užstatą taikyti pakuotei, kurios talpa didesnė nei 100 ml, bet mažesnė negu 3 litrai: stiklinei; PET; metalinei.

Užstatas gali būti netaikomas: gėrimus parduodant oro, vandens, kelių, geležinkelių transporto priemonių, priklausančių LR jurisdikcijai ir vežančių keleivius tarptautiniais maršrutais, valdytojams ar naudotojams ir šie gėrimai yra skirti parduoti ir (arba) vartoti nurodytų transporto priemonių keleiviams.