Gyventojai piktinasi plintančiais Sosnovskio barščiais

sosnovskio barsciai_vilkyciuoseTik prieš porą mėnesių (liepos 2-ąją) „Sveikatos šaltinyje“ rašėme apie visoje Lietuvoje labai plintantį invazinį augalą – Sosnovskio barščius. Ir štai vėl turime liudijimų, jog šis itin stiprius žmogaus kūno nudegimus galintis sukelti augalas toliau netrukdomai plinta Šilutės rajone, o žmonės nežino, kaip su juo kovoti ir kur kreiptis pagalbos.

Tokių signalų gavome iš Kintų, iš Mingės kaimo, iš Vilkyčių.

Sukelia gilius nudegimus

Sosnovskio barščiai tokio dėmesio sulaukia todėl, kad yra pavojingi – eteriniai augalo aliejai sukelia gilius odos, gleivinės nudegimus. Medikai teigia, kad nėra vasaros, kai netektų teikti pagalbos nukentėjusiesiems nuo Sosnovskio barščių, neretai prie šio augalo prislietusiems žmonėms tenka ir ligoninėje pagulėti. Pavojingiausi jie birželio ir liepos mėnesiais – karštomis dienomis.

Sosnovskio barščiai gali apnuodyti žmogaus kvėpavimo organus, nudeginti odą. Augalų kvapas, žiedadulkės ir sultys kai kuriems žmonėms sukelia stiprią alergiją. Kai kuriems žmonėms, pabuvusiems prie Sosnovskio barščių, skauda galvą, juos pykina, svaigsta galva. Pasireiškus tokiems simptomams reikia iš karto kreiptis į gydytoją.

Suvešėję Sosnovskio barščiai nustelbia kitą augmeniją, subrandina tūkstančius lengvai plintančių sėklų. Šią galingą piktžolę itin sunku išnaikinti, nes ji atauga iš stiebo, kuris gali išlikti gyvybingas iki 8 metų.

Botanikai pataria, jei barštis tik vienas – kitas, geriausia juos iškasti, šaknis išdžiovinti ir susmulkinti. Jei plotelis didesnis, geriausia augalus apdengti juoda plastikine plėvele, užversti žemėmis ir palikti tą plėvelę ten 3 metus.

Didelius plotus Sosnovskio barščių reikia naikinti herbicidais, tačiau tai labai sunku, ir tai reiktų daryti porą kartų per vasarą ir kelis metus iš eilės.

Naikinant Sosnovskio barščius reikia dėvėti neperšlampamus drabužius, gumines pirštines ir akinius.

Gyventojai primena apie problemą

Šilutės r. savivaldybės Viešųjų paslaugų skyriaus vedėjas Remigijus Rimkus sakė, kad dar kovo mėnesį seniūnų buvo prašyta pateikti informaciją apie šio invazinio augalo paplitimą jų seniūnijose. Surinkta informacija nerimo nekėlė – seniūnai teigė, kad Sosnovskio barščių yra tik kur ne kur.

Tačiau kitaip mano į Kintus pro Rūgalių kaimą važiuojantys, po Mingės kaimą pasivaikščioję ir Saugų seniūnijos Vilkyčių kaime gyvenantys žmonės. Važiuojant nuo Šilutės link Kintų, šalikelėse matyti tikri šių augalų sąžalynai.

Ne geriau ir Mingėje. O Vilkyčiuose tų barščių – ištisa plantacija – jie veši palei Veiviržo upelį ir Veiviržo gatvėje.

Čia gyvenanti Rasa sako nežinanti, kaip su tais augalais kovoti. Moteris šiemet buvo skaudžiai nudegusi rankas, kai pabandė savomis priemonėmis įveikti įsibrovėlius.

Dabar augalai taip suvešėjo, kad žmogų seniai praaugo, o sėklų, anot Rasos, subrandino milijonus.

Moteris liepos mėnesį apie tai kalbėjo su Saugų seniūne Dalia Rudiene, ir išgirdo atsaką, jog seniūnė praneš atsakingiems savivaldybės specialistams. Tačiau praėjo 2 mėnesiai, o jokių kovos su šiais milžinais ženklų Vilkyčiuose moteris sako nepastebėjusi.

Dabar jau per vėlu

R.Rimkus sako negavęs nė vieno seniūno pranešimo apie Sosnovskio barščių augimvietes ir pažadėjo papildomai pasidomėti.

Pasak R.Rimkaus, jei minėtieji atėjūnai veši privačioje žemėje, tai jų naikinimu turi rūpintis savininkas, nes jis atsakingas už savo žemę. Jei savininkas nesirūpina arba žemė yra valstybinė, turėtų sukrusti seniūnai ir seniūnijų žemės ūkio specialistai. Pastarieji, pasak R.Rimkaus, turėtų ir patarti žmonėms, kokių priemonių jie galėtų imtis. Informacijos galėtų pateikti ir aplinkosaugininkai, jos apstu ir internete.

Jei bus surinkta informacijos, kad Sosnovskio barščiai rajone išties sparčiai plinta, pasak R.Rimkaus, jų naikinimui bus naudojamos Savivaldybės aplinkos apsaugos rėmimo specialiosios programos lėšos.

Tiesa, šiuo metu jau vėlu juos naikinti – purkšti herbicidais rekomenduojama pavasarį, kai augalai pradeda vegetuoti.