Gyventojai sužinojo, kad jų namų renovaciją galėtų finansuoti ir… politikai

RENOVACIJAVieni Šilokarčemos kvartalo gyventojai, atėję į valdžios organizuotą susirinkimą dėl kvartalo renovacijos, liko nuvilti, nes nieko nauja neišgirdo, o kitų galvose kilo sumaištis, nes susirinkime išgirdo valdininkų agitaciją renovuoti savo daugiabučius namus, todėl žmonėms liko daug neatsakytų klausimų.

Labiausiai gyventojams „patiko“ mero pavaduotojo Virgilijaus Pozingio patarimas perrašyti savo butus tiems asmenims, kurie finansuotų tų butų renovaciją. Vienas iš tokių rėmėjų galėtų būti ir pats V.Pozingis…



Kvartalo renovacija –
tik iki namų durų

Palyginti gausiai į seniūnijos salę susirinkusius Šilokarčemos kvartalo gyventojus valdininkai tegalėjo tik labai minimaliai informuoti apie seniai planuojamą kvartalo renovaciją, nes jokios kvartalo atnaujinimo idėjos, planai, projektai dar neparengti.

Savivaldybės Planavimo ir plėtros skyriaus vedėjas Remigijus Budrikas kalbėjo, kad Šilutei pasisekė, nes ji pripažinta tiksline investicijų vietove, kurios infrastruktūrai pagerinti Vidaus reikalų ministerija skyrė ES paramos lėšų – bemaž 10 mln. eurų.

Trečdalį šios sumos Savivaldybė ketina skirti istorinės miesto dalies – Šilokarčemos kvartalo – infrastruktūrai pagerinti.RENOVACIJA 2

Šiame kvartale bus sutvarkytos viešosios erdvės, aikštės, keliai, šaligatviai, apšvietimo bei kiti komunikaciniai ir komunaliniai tinklai. Pasak R.Budriko, Šilokarčemos kvartalo sutvarkymo projektavimo užduotys jau parengtos ir artimiausiu metu bus skelbiamas projektavimo darbų konkursas, o kitų metų pradžioje jau tikimasi turėti ir patį projektą. Istorinio kvartalo sutvarkymo darbai, R.Budriko manymu, gali užtrukti kokius 3 metus.

Pasak Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo V.Pozingio, visa reikiama infrastruktūra bus įrengta iki kiekvieno namo, o kaip toliau tvarkytis, turės spręsti namų šeimininkai. Savivaldybė tikisi, jog kvartalo gyventojai prisidės prie miesto senamiesčio gražinimo ir aktyviai imsis savo daugiabučių namų renovacijos.

Dauguma Šilokarčemos kvartalo namų yra prieškarinės statybos, visas kvartalas yra valstybės saugoma urbanistinio paveldo teritorija, todėl gyventojai tikėjosi, kad europinių renovacijos lėšų bus skirta ir jų pastatams bent kiek patvarkyti.
V.Pozingis informavo, kad iš kvartalo renovacijai skirtų lėšų geriausiu atveju bus padažyti pastatų fasadai, bet tik tų pastatų, kurių gyventojai savo lėšomis paruoš sienas dažymui.

Peikė „Šilutės būstą“

RENOVACIJA 1Savivaldybės valdininkams užvedus kalbą apie daugiabučių namų renovaciją, žmonės labiau norėjo kalbėti apie jų namus administruojančią bendrovę „Šilutės būstas“ ir jos „išpučiamas“ didžiules sąskaitas. Dviejų namų gyventojai guodėsi, kad be jų prašymo buvo atliktos tūkstančius kainuojančios ekspertizės, kurias apmokėti verčiami namo gyventojai.

Gyventojus nuvylė „Šilutės būsto“ vadybininkų kalbos, jog tokių daugiabučių namų renovacijai valstybės parama nebus teikiama. Tokius nuogąstavimus čia pat susirinkime paneigė Savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas Eugenijus Bistrickas. O „Šilutės būsto“ atstovas prasidėjus kritikai išskubėjo iš susirinkimo, neatsakęs į gyventojų klausimus.

Susirinkime buvo ir tokių pastatų šeimininkų, kurie jau atsisakė „Šilutės būsto“ globos ir įkūrę namo gyventojų bendrijas savo daugiabučių priežiūra rūpinsis patys.

Nutraukė valdininko demagogiją

 Žmonėms kilo daug klausimų dėl galimos jų namų renovacijos ir jie tikėjosi konkrečių atsakymų. Gyventojai sakė, kad jie nori renovuoti savo namus, tačiau dauguma jų yra pensininkai, daugiavaikės motinos, mažas pajamas turintys žmonės, todėl baiminasi imti namo renovacijos paskolas.

Juos mokyti ėmėsi administracijos direktoriaus pavaduotojas V.Pozingis, tarsi nesuvokdamas, kad jo pamokymas skamba kaip pasityčiojimas iš nepasiturinčiai gyvenančių žmonių.

V.Pozingis priminė, kad kiekvienas buto savininkas turi rūpintis savo turtu. Juolab kad tuos butus senamiestyje gavo už dyką – už investicinius čekius, skirtingai nei jis pats, kuris viską pirkosi už savo uždirbtus pinigus. Valdininkas pridūrė, jog jis už savo pinigus rūpinasi ne tik savo, bet savo tėvų namais.

Galiausiai vienam pensininkui, pasiguodusiam dėl mažų pajamų, kurių tikriausiai neužteks renovacijos kreditui apmokėti, V.Pozingis pasisiūlė duoti pinigų, jeigu tik pensininkas jam perrašys renovuotą butą!

Tokią V.Pozingio demagogiją nutraukė viena drąsi pilietė, kuri savo puikybę demonstruojančio V.Pozingio tiesiog paprašė negaišinti susirinkusių žmonių laiko, o suteikti konkrečią informaciją apie renovacijos sąlygas.

Nors moteris viešai neprikišo „didžiam politikui“, kad žmonės gerai nutuokia, kaip turtus susikrauna buvęs žemėtvarkininkas, politinėse intrigose besisukiojantis, administracijos direktoriaus ir mero postuose jau pabuvojęs valdininkas, bet apie valdininko praturtėjimo prielaidas kai kurie žmonės diskusijas tęsė ir vėliau koridoriuje…

Renovacija itin naudinga nepasiturintiems gyventojams

Kai apie daugiabučių namų renovaciją ėmė kalbėti Savivaldybės renovuojamų daugiabučių namų administratorius, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas ir Savivaldybės administracijos Viešųjų paslaugų skyriaus vyriausiasis specialistas E.Bistrickas, daugeliui paaiškėjo, kad net ir mažas pajamas turintys žmonės gali ryžtis savo būstų renovacijai. Juolab kad valstybės parama renovacijos darbams ir medžiagoms, kurie susieti su energijos taupymu, vis dar yra pakankamai didelė – 35 proc. Be to, valstybė vis dar kompensuoja visas renovacijos projektavimo ir statybų priežiūros išlaidas.

Asmenys, turintys teisę į kompensacijas už karštą vandenį ir centralizuotą šildymą, už renovaciją nemokėtų visai, nes jų paskolą bankui apmokės Savivaldybės Socialinės paramos skyrius.

E.Bictrickas ir V.Kamarauskas linkėjo žmonėms greičiau tartis su kaimynais dėl namų renovacijos ir pradėti tvarkyti reikiamus dokumentus, nes daugiausia laimės tie, kurie pirmiau apsispręs.