„Infliacija bei išaugusios išlaidos kartu su didėjančiais atlyginimais skatina didesnius lūkesčius ir pensijai. Nepaisant sparčiu tempu didinamų pensijų, lūkesčių tendencija išlieka panaši pastaruosius kelerius metus – gyventojai nori gauti apie 40-50 proc. didesnę pensiją už tą, kuri tuo metu vidutiniškai mokama Lietuvoje“, – sako Tadas Gudaitis, „Swedbank investicijų valdymo“ direktorius.
Šiuo metu vidutinė pensija Lietuvoje sudaro apie 540 eurų. Kaip rodo tyrimas, tokio dydžio pensija šiuo metu visiškai patenkintų tik 6 proc. apklaustųjų poreikius. 23 proc. gyventojų pageidautų gauti 600-800 eurų, 32 proc. 801-1000 eurų, o 34 proc. – daugiau kaip 1000 eurų siekiančią pensiją.
Lūkesčius dėl didesnės pageidaujamos pensijos apklausoje dažniausiai minėjo 56 m. ir vyresni gyventojai. Mažiausius lūkesčius dėl pensijos turi 18-25 m. respondentai.
Nors pastaraisiais metais „Sodros“ mokamos pensijos buvo didinamos panašiu tempu kaip vidutinio atlyginimo augimas šalyje, gyventojai nėra tikri, kad tokį tempą pavyks išlaikyti ateityje. Atsakydami į klausimą, kaip per ateinančius 10 metų keisis valstybės galimybės pensijų srityje, 39 proc. nurodė, jog valstybė pensijas didins lėčiau, nei augs atlyginimai. 28 proc. teigė, kad valstybė pensijas galės didinti tokiu pat tempu, o 10 proc., kad pensijos bus didinamos sparčiau nei augs atlyginimai.
„Gyventojai realistiškai vertina ilgalaikes valstybės galimybes. Ir pati „Sodra“ skaičiuoja, jog dėl didėjančio pensinio amžiaus ir mažėjančio darbingo amžiaus žmonių skaičiaus šalyje kasmet mažės ir „Sodros“ galimybės sukaupti lėšų rezervą, kurį būtų galima panaudoti spartesniam pensijų indeksavimui“, – pastebi T. Gudaitis.
Atsižvelgus į ribotas valstybės galimybes didinti pensijas sparčiau, kiekvienas gali senatvei kaupti savarankiškai, taip užsitikrindamas didesnes pajamas ateityje. Šiuo metu gyventojų sukauptų lėšų suma pensijų fonduose prilygsta 10 proc. šalies BVP. Kaip rodo Vakarų šalių pavyzdžiai, reikšmingos išmokos užtikrinamos sukaupus 100-175 proc. šalies BVP prilygstančio turto.
„Lietuvoje sudarytos palankios sąlygos gyventojams kaupti II ir III pensijų pakopoje. Jeigu jos nesikeis, tikėtina, kad per ateinančius 20-30 metų Lietuvos pensijų fonduose sukaupta pinigų suma reikšmingai išaugs, o išmokos svariai papildys „Sodros“ mokamą pensiją“, – sako T. Gudaitis.
Pagal ELTA inf.
Komentaras