Gyvūnas – ne dovana, o atsakomybė ir įsipareigojimas

 

kaciukas su_kaled.kepure_0Šventinio šurmulio metu daugelis ieško įdomesnių ir mielų dovanų. Neretai nusprendžiama pradžiuginti vaikus, dovanojant jiems gyvūnėlius. Veterinarijos specialistai primena, kad gyvūnas – ne žaislas, o kasdienė atsakomybė ir papildomi įsipareigojimai. Neretai, ypač niekada anksčiau gyvūnų nelaikiusiems žmonėms, gyvūnas asocijuojasi tik su maloniais įspūdžiais ir pozityviomis emocijomis. Tačiau realybėje susiduriama su papildomais rūpesčiais, būtinybe keisto savo dienotvarkę (pvz. šuns vedžiojimas nepriklausomai nuo oro sąlygų), finansinėmis išlaidomis pašarams, veterinarinėms paslaugoms, priežiūros priemonėms (guoliui, maisto dubenėliui, kačių kraikui, šunų pavadėliams ir kt.), o neretai ir nuostoliais, patiriamais dėl augintinio išdaigų.

Gyvūno įsigijimas

Nors pagal teisės aktus Lietuvoje draudžiama dovanoti gyvūnus kaip prizus parodų, mugių, varžybų ar kitų renginių metu, tačiau neretai gyvūnas augintinis tampa dovana šv. Kalėdų ar gimtadienių progomis. Nepagalvojama, kad lengvabūdiškas įsigijimas gali sukelti stresą gyvūnui, jei po to reikia jį perduoti kitam šeimininkui, grąžinti veisėjui ar atiduoti į globos namus. Kartais paaiškėjus, kad šeimos narys alergiškas gyvūnams, ar tiesiog dėl didelio užimtumo, pomėgio keliauti, neturi galimybių tinkamai pasirūpinti įsigytu augintiniu, jo priežiūra užkraunama giminėms ar draugams. Todėl reikėtų atsakingai spręsti gyvūnų augintinių įsigijimo klausimą, norint, kad toks sprendimas pateisintų lūkesčius ir suteiktų jaukumą namams.

Laukiniai gyvūnai augintiniai

Prieš ieškant vėžlio ar kito laukinio gyvūno, reikėtų pasitikrinti, ar jis nėra įrašytas į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą (http://www.am.lt/VI/index.php#a/12288) ar Sąjungai susirūpinimą keliančių invazinių svetimų rūšių sąrašą (http://www.am.lt/VI/index.php#a/17542). Į šiuos sąrašus įtrauktus gyvūnus draudžiama parduoti, perkelti, įsivežti ar kitaip platinti. Be to, įsigyjant laukinį gyvūną, reikėtų įvertinti, ar bus galimybių juo rūpintis ir užtikrinti specialias sąlygas (tinkamus vivariumus su reguliuojama temperatūra, drėgme ar ultravioletinio spektro šviesa, tinkamus pašarus ir kt.). Invazinių rūšių gyvūnai gali kelti riziką plisti bendroms žmonių ir gyvūnų ligoms.

Daugiau informacijos ką reikėtų žinoti, norintiems įsigyti gyvūną augintinį:

http://vmvt.lt/naujienos/ka-reiketu-zinoti-norintiems-isigyti-gyvuna-augintini