Nors kalendorinė žiema jau įpusėjo, tačiau didesnių šalčių mūsų rajone dar nesulaukėme. Šilutės VMVT primena, kad reguliariai, ypač šaltuoju metų laiku, būtina rūpintis tinkamomis gyvūnų laikymo sąlygomis.
Šalčio nebijo tik mėsiniai galvijai
Šaltuoju metų periodu tarnyba reguliariai sulaukdavo gyventojų skundų dėl neva netinkamai laikomų gyvulių, dažniausiai galvijų, kuriuos žmonės pamatę lauke ant sniego informuodavo VMVT.
Šaltuoju būdu lauke laikyti galima tik mėsinių veislių galvijus, tarkim Herefordų veislės. Šaltasis būdas – kuomet gyvuliai laikomi lauke, įrengiant jiems atvirų konstrukcijų pastoges, angarus ir kitus statinius.
Angaro anga turėtų būti atsukta į tą pusę, iš kurios nėra vyraujančių vėjų. Tokio statinio vidus dažniausiai kreikiamas šiaudais. Siekiant išvengti skersvėjų rekomenduojama, kad angaras turėtų 3 sienas ir tik 1 atvirą angą gyvulių patekimui.
Pieninių veislių galvijų laikyti šaltuoju būdu negalima, kadangi jie nėra pakankamai atsparūs žemai temperatūrai. Be to, laikant pieninius galvijus žiemą lauke, tikėtini ir ekonominiai nuostoliai – gyvulys praras energiją, kurią naudos savo kūno temperatūros palaikymui.
Ūkininkai žino, kad gaunamos produkcijos kiekis yra proporcingas pašaro, kurį gauna gyvulys, kiekiui ir kokybei. Todėl žiemą gyvulius reikėtų šerti ypač gausiai ir geros kokybės pašarais. Reikėtų pasirūpinti, kad laikant gyvulius lauke, neužšaltų jiems skirtas vanduo – tam puikiai tiks specialios neužšąlančios girdyklos.
Nors aukščiau straipsnyje minėta, kad negalima pieninių veislių galvijų laikyti lauke, patartina juos reguliariai išleisti į lauką mocionui. Mocionas – (lot. motio, judėjimas) pasivaikščiojimas gryname ore, gerinantis medžiagų apykaitą, virškinimą, kvėpavimą, kraujotaką.
Laikant gyvulius tradiciniame tvarte (ant gilaus kraiko), net jeigu gyvuliai ir nevedami į lauką, visiškai užsandarinti tvarto nepatariama – kaupsis didelė santykinė oro drėgmė, didės amoniako, anglies dvideginio kiekis. Būtinas saikingas natūralus tvarto vėdinimas.
Vežamų gyvūnų gerovė
Šaltuoju metų laiku būtina nepamiršti ir vežamų gyvūnų gerovės. Praėjusiais metais Šilutės VMVT rūpinosi, kad visi rajono ūkinių gyvūnų vežėjai atitiktų teisės aktų reikalavimus, kad visi subjektai turėtų veterinarinio patvirtinimo numerius, sugriežtino subjektų kontrolę dėl biosaugos reikalavimų.
Rajono gyvūnų vežėjai pernai buvo supažindinti su gyvūnų vežimo naujienomis vykusiuose mokymuose – Šilutės VMVT savo veikloje pradėjo taikyti naują metodiką „Mokausi aš – mokau kitus“, kurios pagrindinis principas – tarnybos darbuotojai grįžę iš specializuotų mokymų su jų medžiaga supažindina ūkio subjektus pagal kuruojamą sritį, kuriems ši informacija yra aktuali.
Pagrindiniai kriterijai į kuriuos būtina atkreipti dėmesį vežant gyvūnus žiemą – sandari transporto priemonė, tinkama jos ventiliacija, tinkami pakratai, gyvūnų kelionės trukmė.
Augintinių priežiūra žiemą
Dar trumpai aptarsime gyvūnų augintinių laikymą žiemą.
Jeigu šuo laikomas lauke pririštas prie būdos, ji turi būti sandari, galima angą uždengti užuolaidomis padarytomis iš brezento ar pan. Į būdą reikia įdėti pakratų, kurie neperšlaptų – maišas su šienu, šiaudais ar kitomis medžiagomis. Šuns šėrimui turi būti skiriamas didesnis dėmesys, patartina duoti šilto viralo, didesnės energetinės vertės pašarų.
Nereikia užmiršti ir gyvūnų augintinių laikomų namuose ir reguliariai išvedamų į lauką pasivaikščioti. Trumpaplaukius gyvūnus patariama aprengti specialiais drabužiais, neleisti gyvūnui ilgai sėdėti ant žemes, reikia su juo užsiimti, kad jis nuolat judėtų. Itin jautriems šalčiui gyvūnams veterinarijos vaistinėse galima įsigyti specialių tepalų skirtų patepti jų letenėles, tai gera prevencijos priemonė nuo nušalimo.
Taip pat primename, kad nuo 2015 m. sausio 1 d. įsigaliojo naujos formos gyvūno augintinio pasas – privalomas dokumentas vežant gyvūną augintinį (šunį, katę ar šešką) į kitas šalis, tačiau pasas gali būti naudojamas nacionaliniu lygiu kaip gyvūno vakcinaciją nuo pasiutligės, bei kitas gyvūnui atliktas veterinarines procedūras įrodantis dokumentas.
Reikėtų nepamiršti, kad gyvūnų gerovės lygis tiek rajone, tiek valstybėje parodo jos sąmoningumo lygį. Šilutės VVMT pareigūnai visuomet pasiruošę atsakyti į Jums rūpimus klausimus. Tarnyba įsikūrusi Šilutėje, Ramučių g. 14, telefonas pasiteirauti (8 441) 62285.
Rašyti atsakymą