Gyvūnų gerovės srityje – nemažai naujovių

sunelisRudenį sukaks metai, kai įsigaliojo naujasis LR gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas.

Įstatymas, nustatantis piliečių, valstybės ir savivaldybių institucijų pareigas gyvūnų gerovės srityje, davė teigiamų rezultatų ir Šilutės rajone. Nors gaunamų skundų skaičius dėl gyvūnų gerovės pažeidimų rajone, palyginti su ankstesniais metais, nesumažėjo, tačiau gaunami pranešimai yra tikslesni, tad galima teigti, kad pareiškėjai geriau susipažinę su gyvūnų gerovės reikalavimais, kadangi pasitvirtino 80 procentų gautų skundų.

Pagrindiniai pažeidimai nustatomi patikrinimų metu: gyvuliai laikomi neapsaugant juos nuo nepalankių oro sąlygų, sergančiam gyvūnui nesuteikiama veterinarinė pagalba, gyvuliai nepakankamai šeriami, laikomi šunys nevakcinuoti nuo pasiutligės ir neregistruoti seniūnijose.

Pavojingus šunis laikyti reikalingas leidimas

Pagrindinės minėto įstatymo naujovės skirtos augintinių (šunų, kačių, šeškų) laikytojams.

Mūsų rajone, kaip ir visoje šalyje, nuo šių metų pradžios draudžiama laikyti kovinius šunis, kovinių ir pavojingų šunų mišrūnus.

LR valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktoriaus įsakymu, yra patvirtinta 1 kovinių šunų veislė – amerikiečių pitbulterjeras. Šios veislės šunis ir kovinių bei pavojingų šunų mišrūnus galima laikyti tik tuo atveju, jeigu jie buvo įsigyti iki 2013 m. sausio 1 d. ir  savininkas turi rajono Savivaldybės išduotą leidimą.

Patvirtintos 8 pavojingų šunų veislės: amerikiečių Stafordšyro terjeras, Stafordšyro bulterjeras, amerikiečių buldogas, Argentinos dogas, Fila Brasileiro (Brazilų mastifas), kangalas (Turkų aviganis), Kaukazo aviganis, Pietų Rusijos aviganis. Šių veislių šunų laikytojams taip pat būtina gauti Savivaldybės leidimą.

Ypač turėtų sunerimti gyventojai, laikantys šunis daugiabučiuose, nes nuo liepos 1 d. daugiabučiuose draudžiama laikyti kovinius šunis, kovinių ir pavojingų šunų mišrūnus bei pavojingus šunis.

Šilutės rajono savivaldybės administracija, Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba ir kitos valdžios institucijos, teisės aktų nustatyta tvarka kontroliuoja, kaip yra įgyvendinami reikalavimai pavojingų šunų laikymui rajone. Pažeidėjai atsako įstatymų nustatyta tvarka.

Neužmirškite skiepyti

Šunis būtina registruoti seniūnijose pagal gyvenamąją vietą ir skiepyti nuo pasiutligės ne rečiau kaip kartą per metus.
Taip pat reikia kartą per metus vakcinuoti kates.

Gyvūnus skiepyti nuo pasiutligės gali privatūs veterinarijos gydytojai, turintys veterinarinį patvirtinimą, kurie atlieka ir ženklinimo mikroschemomis paslaugas.

Augintinius privalės ženklinti mikroschemomis

Nuo 2016 m. sausio 1 dienos bus privaloma šunis, kates ir šeškus ženklinti mikroschemomis ir registruoti Gyvūnų augintinių registre. Ši naujovė padės valstybinėms institucijoms kontroliuoti laikomų gyvūnų skaičių ir taikyti prevencijos priemones pažeidėjams.

Ženklinimas mikroschemomis atliekamas ir dabar, tačiau jis dar nėra privalomas. Savo augintinius ženklina gyventojai, kurie vyksta į užsienį arba labai rūpinasi jų saugumu: radus pasiklydusį augintinį, paženklintą mikroschema, padidėja tikimybė nustatyti jo savininką.

Pagalbos ieškokite seniūnijose, globos namuose, veterinarijos tarnyboje

Rajono gyventojai, susidūrę su problemomis dėl gyvūnų laikymo, dažnai nežino kur kreiptis. Dėl leidimo laikyti pavojingą šunį išdavimo, kitų veislių šunų registravimo reikia kreiptis į seniūniją pagal savo gyvenamąją vietą.

Šilutės VMVT sulaukia gyventojų skambučių dėl rastų beglobių gyvūnų, sužeistų paukščių – tai rajono seniūnijų kompetencija, todėl reiktų kreiptis į jos specialistus dėl pagalbos gyvūnui suteikimo.

Kitas kelias radus beglobį gyvūną – kreiptis į Vakarų Lietuvos gyvūnų globos namus, įsikūrusius Klaipėdos rajone, tel. 8 687 36888. Ten dirbantys specialistai užregistruos pranešimą apie beglobį gyvūną ir atvyks jį pasiimti.

Kilus klausimams dėl gyvūnų gerovės reikalavimų, apimančių jų laikymą, šėrimą, vežimą, prekybą, skerdimą, prašome kreiptis į Šilutės VMVT vyriausiąjį veterinarijos gydytoją – inspektorių Vytautą Mockų, telefonu (8 441) 62285 arba elektroniniu paštu vmockus@vet.lt

Stengsimės išspręsti visas gyvūnų gerovės problemas.