Gyvūnų žudikams ir kankintojams – didesnės baudos

ziurus elgesys su gyvunaisŽiaurus elgesys su gyvūnais verčia priimti svarbius sprendimus, kad ateityje nebeliktų ar bent jau sumažėtų netoleruotinų žmonių poelgių.

Atsižvelgdama į dažnai pasikartojančius žiaurius poelgius su gyvūnais, Vyriausybė pritarė Žemės ūkio ministerijos parengtam įstatymų pakeitimui, kuriais griežtinama baudžiamoji ir administracinė atsakomybės už žiaurų elgesį su gyvūnais, jų kankinimą. Įstatymų pakeitimus netrukus turėtų priimti LR Seimas.

Kankintojų nemažėja

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos per metus kiekviename rajone užregistruoja apie 20 pranešimų, kai žmonės sąmoningai kenkia gyvūnams: juos žiauriai skriaudžia, kankina ar net žaloja, verčia gyventi kenksmingomis sąlygomis.

Šilutė – ne išimtis. Kaip informavo Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyriausiasis veterinarijos gydytojas – inspektorius Vytautas Mockus, praėjusiais metais rajone buvo užregistruota net 15 skundų dėl gyvūnų gerovės pažeidimų. Visa laimė, kad pasitvirtino tik 7 atvejai.

Anot V.Mockaus, apie gyvūnams daromą žalą dažniausiai praneša kaimynai. Tiesa, pasitaiko, kad gyventojai, dėl ko nors nesutardami, ima kerštauti ir be pagrindo skundžia vieni kitus.

Piniginės baudos nesutramdė

V.Mockus pasakoja, jog dažniausi pažeidimai yra gyvūnų laikymas netinkamomis sąlygomis. Prisiminkime ir spaudoje viešintą informaciją apie Šilutės daugiabutyje gyvenančią senolę, kuri namuose buvo priglaudusi net 16 kačių.

Prieš kelerius metus specialiosios tarnybos nuolat lankėsi ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje, kur ūkininkas ištisus metus galvijus, kiaules laikydavo lauke, netinkamai juos šėrė (arba visai nešėrė ir negirdė). Karvės, veršeliai, kiaulės, paršeliai, net ir esant storai sniego dangai ar spaudžiant šalčiui, būdavo lauke, ne vienas jų nugaišo. Išgelbėti gyvulius iš apsileidusio šeimininko pavyko tik iš jo konfiskavus visas 29 jo karves ir keletą kiaulių.

Paskutinieji dažnesni specialiųjų tarnybų apsilankymai, pasak V.Mockaus, buvo Katyčių seniūnijoje. Čia vyresnio amžiaus gyventojai laiko daug galvijų ir, nepajėgdami dažniau jų kreikti, gyvulius laiko neleistinomis sąlygomis. Deja, administracinės baudos už tokius pažeidimus pernai tebuvo nuo 20 litų.

VMVT vadovų nuomone, administracinės baudos už netinkamą augintinių priežiūrą turėtų būti gerokai didesnės, o baudžiamoji atsakomybė turi kilti tuo atveju, kai žiaurus elgesys su gyvūnais, jų kankinimas turi sunkias pasekmes, t.y., gyvūnas žūsta ar yra suluošinamas, kai dėl asmens veikimo ar neveikimo negrįžtamai pažeidžiamos gyvūno kūno dalys, minkštieji audiniai ar kaulai.

Labiausiai kenčia šunys

Šilutės policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Prevencinio poskyrio viršininkas Audrius Lukošius sako, kad pernai rajone, taikant LR administracinių teisės pažeidimų kodekso 110 straipsnį, gyventojams buvo surašyta 117 protokolų dėl žiauraus elgesio su gyvūnais. Šiemet kol kas jų yra tik 9, tačiau, anot pareigūno, artėja šiltasis metų sezonas, kai užfiksuojama daugiau tokių pažeidimų, susijusių su žiauriu elgesiu su gyvūnais.

Štai prieš kelerius metus visoje šalyje nuskambėjęs naumiestiškio žiaurus elgesys su šunimi sujaudino ne vieną gyventoją. Tąkart Šilutės policija sulaikė vyriškį, kuris metaliniu strypu daužė, o vėliau ir užmušė keturkojį sargą. Apie nusikaltimą sužinota ir įtariamasis nustatytas policijai gavus filmuotą medžiagą. Vyrui iškelta baudžiamoji byla, teismas jam skyrė lygtinę 9 mėnesių laisvės atėmimo bausmę.

Dar viena žiauri egzekucija buvo įvykdyta Stubriuose. Čia vietos gyventojas, matant aplinkiniams, tarp jų ir vaikams, kirviu kapojo savo šunį ir paliko kamuotis dar leisgyvį. Veterinarams šuns nepavyko išgelbėti. Vyrui už savo veiksmus teko atsakyti teisme.

Už žiaurų elgesį su augintiniu buvo nuteistas ir šilutiškis – teismas jam skyrė 1 metų lygtinę bausmę už tai, kad jis Pagryniuose pusės metų šunelį trankė į sieną, spardė – tada šuniui lūžo koja, o kitą dieną išmetė šunelį per II aukšto langą – jam antrą kartą lūžo koja.

Į areštinę buvo uždarytas, o vėliau teisiamas šilutiškis, išmetęs savo šunelį per IV aukšto laiptinės langą. Gyvūnas nukrito ant betoninės pirmojo aukšto stoginės, esančios virš laiptinės durų.

Už žiaurumą baudos didės

Netinkamas žmonių elgesys su gyvūnais turi būti griežčiau vertinamas, todėl parengti įstatymų pakeitimai.

Siūloma Administracinių teisės pažeidimų kodekse numatyti, kad žiaurus elgesys su gyvūnais, taip pat jų kankinimas užtrauktų baudą nuo 50 iki 1 200 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo.

Veikos, padarytos asmens už pakartotinius pažeidimus užtrauktų baudą nuo 1200 iki 1750 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be jo.

Žiaurus elgesys su gyvūnais, jų kankinimas, jeigu gyvūnams gresia žūtis ar suluošinimas, užtrauktų baudą nuo 300 eurų iki 1750 eurų su gyvūno konfiskavimu ar be konfiskavimo.

Asmuo, jau baustas už pažeidimus, pelnytų baudą nuo 1750 iki 2300 eurų su gyvūno konfiskavimu arba be konfiskavimo.
VMVT, įvertinusi daugiametę patirtį ir tai, kad dažnai Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pažeidimus padaro neveiksnūs asmenys, siūlo numatyti nuostatą, draudžiančią neveiksniems asmenims laikyti gyvūnus.

Atsižvelgiant į tai, kad nusikalstamą veiką gali įvykdyti ir juridinis asmuo, numatyta, kad baudžiamoji atsakomybė būtų taikoma ir juridiniam asmeniui. Taip pat siūloma numatyti, kad iš gyvūnų laikytojų (savininkų), kurie kankina gyvūnus ar žiauriai su jais elgiasi, jeigu gyvūnams gresia suluošinimas ar žūtis, teismo sprendimu gyvūnai gali būti konfiskuojami Lietuvos Respublikos teisės aktų nustatyta tvarka. Numatyta, kad gyvūnų globėjai turi užtikrinti tinkamą gyvūno laikymą, o gyvūno laikinosios globos ar laikymo išlaidas atlygina gyvūno savininkas.