Šešios dėžutės trąšų ir „Išgyvenimo vadovas“, šlepetės ir… aligatorius! Kas sieja visus šiuos daiktus? Atsakymas – neįtikėtinas. Tai – diplomatinės dovanos, kurias vienų valstybių atstovams padovanojo kitų valstybių atstovai.
Lietuviai, ko gero, pačią keisčiausią dovaną, įteikė Austrijos diplomatams. Po to, kai Austrijos teismas nusprendė paleisti Sausio 13-osios byloje kaltinamą KGB specialiosios paskirties grupės „Alfa“ vadą Michailą Golovatovą. Austrijos ambasadoriui vienos politinės partijos pirmininkas nusiuntė voką su antrankiais.
Ką įdomaus, originalaus, o gal visiškai nesuprantamo yra gavę mūsų rajono vadovai, domėjomės Savivaldybės Komunikacijos skyriaus vedėjo Romualdo EGLINSKO kabinete.
Planuoja steigti galeriją
Šilutės rajono savivaldybei įvairiomis progomis dovanotos dovanos saugomos pas merą Virgilijų Pozingį ir rajono Tarybos sekretorių Joną Jaunių. Jos kruopščiai registruojamos registre, kurį pildo mero referentė Vaida Grigaitienė.
Kiek iš viso Savivaldybėje prikaupta dovanų ir iš kur jos visos gautos – atsakyti sunkoka, nes toks registras imtas pildyti prieš 3-4 metus.
Tačiau Komunikacijos skyriaus vadovas R.Eglinskas išduoda, kad Savivaldybės vadovai jau davė sutikimą pastate įrengti dovanų galeriją. Galbūt idėjos įgyvendinimo darbai pajudės jau šiemet.
„Kai visas dovanas perkelsim į galeriją, visos bus inventorizuotos. Galėsime svečiams jas lengviau aprodyti“, – sakė R.Eglinskas.
Dovanų lyderės – knygos
Dažniausiai tiek užsienio, tiek partneriai iš Lietuvos rajono vadovams veža knygas. Visai neseniai Lenkijoje viešėjusi šilutiškių delegacija namo grįžo su dviem spaudiniais. Tiesa, abi knygos parašytos lenkų kalba.
„Mūsų bėda, kad nemokam lenkiškai, nors svarbiausia – ne tekstas, o fotografijos – iš jų gali susidaryti vaizdą apie kitą kraštą“, – sakė R.Eglinskas.
Mero V.Pozingio kabinete taip pat gausu nuotraukų, paveikslų, vėliavėlių, įvairių stiklinių, keramikinių statulėlių, dirbinių iš medžio, šlifuoto akmens.
Tokių keistenybių, kaip šlepetės, meras dar nėra gavęs, tačiau R.Eglinskas pamena, kad buvo nustebinti partnerių iš Vokietijos dovana – bebro skulptūrėle. Taip vieno miesto atstovai reprezentavo savo miestą, kurio simbolis – bebras. Dabar šis gyvūnas puikuojasi ant lentynėlės mero kabinete.
„Dovana iš pradžių nuostabą sukėlė, tačiau kita vertus, mūsų krašto simbolis yra žuvis, todėl kitas, gavęs žuvį, galbūt irgi nustebtų. Jeigu kas turi įdomių, originalių ir nebrangių idėjų šia tema, mielai laukiam pasiūlymų“, – šyptelėjo komunikacijos specialistas.
Netradicinė dovana – didžiulė skrybėlė – buvo gauta ir iš Šilutės Fridricho Bajoraičio bibliotekos. Tačiau kokia proga – niekas nebepamena.
Ką dovanoja Savivaldybė?
R.Eglinskas pasakojo, kad ieškant originalių ir kraštą atspindinčių suvenyrų kiekvienais metais tenka sukti galvas. Užpraeitais metais bičiuliams dovanota daug įrėmintų fotografijų su gražiausiais rajono vaizdais, pernai orientuotasi į knygas. Šiemet vėl brandinama mintis apie fotografijas, kuriose atsispindėtų laiko tėkmė ir pokyčiai Šilutėje.
„Į Turkiją ir Strasbūrą vežėme kurėno modelius. Pirkome juos Klaipėdoje. Vienas laivelis kainuoja 100 litų – pakankamai brangus, tad dažniausiai einame pigesniu keliu ir leidžiame knygas“, – pasakojo R.Eglinskas.
Kadangi šios dovanos dažniausiai skiriamos užsieniečiams, šalia lietuviško teksto pateikiamas ir vertimas užsienio kalbomis.
Praėjusiais metais išleistame fotografijų albume „FotoSkrydis. Šilutės kraštas“ informacija išversta net į penkias kalbas: anglų, vokiečių, rusų, lenkų ir turkų.
Pernai – ypatingais miestui metais – buvo išleista ir jubiliejinė Šilutės moneta. Lietuvos monetų kalykloje jų pagaminta tik 51 egzempliorius. Nors meras beveik visas jas dovanojo žinią apie miesto jubiliejų skelbusiems, Šilutės ambasadorių vardu tituluotiems kraštiečiams, kelios įteiktos ir užsienio svečiams.
Proginę monetą gavo Konaklio miesto Turkijoje meras Abdula Sonmezas ir Europos Tarybos Garbės ženklą įteikusi Austrijos parlamentarė Edeltraud Gatterer.
Dovanoms – 95 tūkst. litų
Tokie suvenyrai, kaip kepurėlės, maišeliai, užrašų knygelės, rašikliai, gaminami kasmet. Svarbiausia – kad ant jų puikuotųsi miesto herbas.
Kaip pasakojo R.Eglinskas, praėjusiais metais reprezentacinės išlaidos, panaudotos maišeliams, rašikliams, vokams ir panašioms smulkmenoms pagaminti, siekė 12 899 litų. Dar net 82 tūkst. litų skirta knygoms išleisti. Tačiau didžioji dalis šiai sričiai skirtų išlaidų į Savivaldybės biudžetą sugrįš, nes leidiniai pardavinėjami visiems norintiems.
Fotoalbumus „Šilutės krašto kultūros paveldo keliais“ ir „Šilutės kraštas. Kur vanduo kuria gyvenimą“ išleista pakartotinai, tačiau sumažinti knygų dydžiai – jos pritaikytos turistams. „Savivaldybėje savo reikmėms pasilikome po 100 kiekvieno albumo egzempliorių, o likusius perdavėme muziejui, kur jų galima nusipirkti“, – informavo savivaldybės atstovas.
Keisčiausios pasaulio diplomatinės dovanos
* 2009 metais JAV prezidentas Barakas Obama padovanojo Didžiosios Britanijos karalienei iPod’ą su Brodvėjaus melodijomis.
* 1983 metais Irako prezidentas Sadamas Huseinas padovanojo JAV politikui Donaldui Ramsfeldui 3 minučių trukmės video, kuriame jaunieji sirai peiliais pjovė šuniukus, o Sirijos diktatorius Hafezas al-Asadas tam plojo. Tai buvo keisčiausia dovana diplomatijos istorijoje.
* 19 amžiuje markizas de Lafajetas padovanojo JAV prezidentui Džonui Kvinsui aligatorių, kurį prezidentas laikė Baltųjų rūmų vonioje.
* Kai JAV prezidentas B.Obama lankėsi Australijoje, jam padovanotas gyvybės draudimas: jei B.Obamą užpultų krokodilas, jo žmona gautų 50 tūks. dolerių.
* Kinai visais laikais dovanodavo visiems pandas. 1972 metais JAV prezidentui Niksonui buvo padovanotos net dvi.
* Galima tik įtarti, ką Brunėjaus sultonas turėjo omenyje, kai 2004 metais padovanojo JAV prezidentui Dž.Bušui „Išgyvenimo vadovą“. Tais metais JAV prezidentas gavo daug keistų dovanų, pavyzdžiui, Jordanijos karalius padovanojo jam 6 dėžutes trašų.
* Pirmoji žirafa atsirado Europoje prieš 300 metų. Ją atvežė dovanų Prancūzijos karaliui Karoliui X iš Egipto. 1826 metais daugiau nei 100 000 žmonių nuvyko į Paryžių į ją pasižiūrėti.
* Bendrovė „Anykščių vynas“ Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vizito Lietuvoje 2006 m. spalį metu padovanojo jai savo gaminamo vyno, kuriuo, kaip pasakojama, mėgavosi jos motina.
Rašyti atsakymą