H.Šojaus dvare – euroremontas už restauravimo kainą

SOJAUS DVARE 4Rajono naujosios valdžios svita – meras Vytautas Laurinaitis su pavaduotojais Algirdu Balčyčiu, Algirdu Geču bei Savivaldybės administracijos Plėtros ir planavimo skyriaus vadovu Remigijumi Budriku aplankė rekonstruojamą H.Šojaus dvaro kompleksą.

Šio komplekso atnaujinimo generalinis rangovas UAB „Konsolė“ darbus jau turėjo baigti gegužės 15 dieną, bet nespėjo. Dabar darbų pridavimo data nukelta į rugpjūčio pabaigą.

Šilutės muziejaus direktorė Roza Šikšnienė baiminasi, kad iki projekto pabaigos likus tik mėnesiui dar yra daug nebaigtų ar taisytinų darbų, bet nei statybininkai, nei jų darbą privalantys kontroliuoti specialistai visai neskuba.

Apžiūrėjus kai kurias atnaujinto dvaro patalpas, rajono vadovams išsprūdo replika, kad čia atliktas „euroremontas už restauravimo kainą“.

Dvaras remontuojamas pagal ES stuktūrinių fondų, Ūkio ministerijos ir Šilutės r. savivaldybės finansuojamą projektą „H.Šojaus dvaro komplekso ir teritorijos sutvarkymas bei pritaikymas viešiesiems turizmo poreikiams. I etapas“. Visa projekto įgyvendinimo suma yra 9 mln. 726 tūkst. litų.

Akis bado medienos darbaiSOJAUS DVARE

Pagrindinėse H.Šojaus dvaro patalpose akis bado medienos darbų kokybė. R.Šikšnienė rajono vadovus nusivedė į būsimas parodų sales, kuriose suklotos medinės grindys. Nereikia būti dideliu tokių darbų žinovu, kad pamatytum, jog grindlentės sudėtos nei šiaip, nei taip – skirtingi tarpai tarp lentų, grindys nelygios, nelygumai bandyti glaistyti. Mero V.Laurinaičio nuomone, tikriausiai grindys paklotos iš drėgnų lentų, vėliau jos džiūvo ir traukėsi.

Antrojo aukšto verandos medinė konstrukcija suręsta iš medžio masyvo sijų, kurios jau dabar trūkinėja. Vicemeras A.Gečas retoriškai klausė, kaip tie plyšiai atrodys po  metų, po kelerių? Negi buvo neįmanoma rasti nesutrūkinėjusios medienos?
R.Šikšnienė parodė ir naujai įdėtas duris, kurios, jos manymu, darytos nepatyrusių stalių, o gal, kaip sarkastiškai juokavo apžiūros dalyviai, kirviu tašytos. R.Šikšnienė neabejoja, kad visi medienos gaminiai yra įkainoti aukščiausiomis kainomis, bet kokybė – labai prasta.

H.Šojus tikriausiai gėdytųsi

Vicemero A.Balčyčio nuomone, dvaro šeimininkas H.Šojus gėdytųsi prie dvaro laikyti tokios kokybės metalo vartus, kokie dabar yra įtaisyti restauruotose vartų kolonose. Vicemero žodžiais, dabartiniai vartai yra iš „per blozno“ (menko, silpno – redakcijos pastaba) metalo, todėl toks metalas lengvai linksta. Jis stebėjosi, kad tokio prestižinio Šilutės objekto vartai pagaminti paprasčiausiu būdu – iš lietų ruošinių, o neieškota nagingo kalvio paslaugų.

A.Balčytis abejojo, ar vartai atitinka projektą, nes, jo manymu, projektuotojai negalėjo sugalvoti vartus įtvirtinti į kolonas kitaip, nei jie buvo įtvirtinti H.Šojaus gyvenimo laikotarpiu. Juo labiau kad senųjų įtvirtinimų metalas išlikęs. Dabartiniai vartai net nesiremia į senuosius vyrius.

SOJAUS DVARE 8Šalia vartų esantis paradinis įėjimas į pastatą nuklotas plytelėmis, kurios tinka ne lauko paviršiams, o vidaus patalpų grindims. Plytelės – glazūruotos ir slidžios. „Kaip jomis teks vaikščioti, kai pasnigs ar apledės, tiesiog neįmanoma įsivaizduoti“, – dėl darbuotojų ir lankytojų saugumo baiminosi R.Šikšnienė.

Meras V.Laurinaitis ir visa komanda neabejoja, kad dvaro komplekso kieme suklotą lauko akmenų grindinį statybininkai turės perkloti iš naujo. Jie gerai prisimena vaizdelį, kai po lietaus didžioji grindinio dalis kelias dienas skendo po vandeniu, nes nėra nuolydžio paviršiniam vandeniui nubėgti. Be to, „grindinio“ akmenys sudėti bet kaip, smulkus žvyras tarp akmenų – jau gerokai nupustytas, todėl einant grindiniu kas žingsnį yra pavojus nikstelti koją, susižeisti ar sugadinti avalynę. O juk ant šio grindinio planuojami vieši renginiai…

Dvaro komplekso pastatų lietvamzdžiai – kaip prekybos salėje: jų čia galima pamatyti visokių pavyzdžių – ir baltai, ir rudai dažytų, ir čia pat – tiesiog skardinių. Nežinia, ar taip buvo suprojektuota, tačiau lietvamzdžių įvairovė tikrai neprimena vientiso komplekso vaizdo.

Dar nepridavus darbų, dvaro rūsiuose, prie palangių, jau metasi pelėsis. Čia sudėti plastikiniai langai su mikro vėdinimo angomis. R.Šikšnienės nuomone, vėdinimas yra per mažas. Kai rūsyje buvo seni mediniai ir praveriami langai, ji jokio pelėsio nepastebėdavo.

Dirbo „brangesni“ statybininkai

Apie H.Šojaus dvaro rekonstrukcijos finansavimo reikalus Savivaldybėje sklando įvairiausių kalbų, kodėl darbai atlikti bemaž porą milijonų didesne kaina, nei buvo planuota iš pradžių.

Iš pradžių buvo numatyta, kad pagal ES 2007-2013 metų Sanglaudos fondo skatinimo programą, Lietuvos Respublikos valstybės ir Šilutės SOJAUS DVARE 6rajono savivaldybės biudžetų lėšomis finansuojamo projekto „Šilutės H.Šojaus dvaro komplekso ir teritorijos sutvarkymas bei pritaikymas viešiems turizmo poreikiams. I etapas“ turėtų būti baigtas iki 2013 m. balandžio mėnesio.

Šiam projektui įgyvendinti buvo skirta 7 milijonai 613 tūkstančių 676 litai. 6 milijonus 587 tūkstančius 352 litus finansavo Europos regioninės plėtros fondas ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžetas, o 1 milijonas 26 tūkstančiai 324 litai turėjo būti paskirti iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto. Tačiau Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyrius nesugebėjo konkurso būdu parinkti tokią statybos bendrovę, kuriai pakaktų suplanuotos sumos.

Konkursui mažiausią kainą (beveik 7,5 mln. litų) pasiūliusi itin kvalifikuota bendrovė „Pamario restauratorius“ Savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus sprendimu buvo pašalinta iš konkurso, nes, Savivaldybės specialistų nuomone, ji neatitiko kvalifikacinių reikalavimų: „per nustatytą laiką nepatikslino savo duomenų apie kvalifikaciją“.

„Pamario restauratorius“ tokį Savivaldybės sprendimą skundė teismui, bet nelaimėjo, o dvaro remonto darbai numatytu laiku neprasidėjo.

Konkurso rangovu Savivaldybė pasirinko UAB „Konsolė“, kuri siūlė dvaro kompleksą suremontuoti už beveik 1,734 mln. litų didesnę kainą (už 9,23 mln. litų), nei buvo siūlęs „Pamario restauratorius“.

Kodėl nebuvo bandyta skelbti naujo viešojo konkurso ir ieškoti palankesnės darbų atlikimo kainos, nepaaiškino nei Viešųjų pirkimų skyriaus vadovė Eglė Limbienė, nei tuometinis meras Virgilijus Pozingis, politinę valdžią dalinęsis ir su Darbo partijos Šilutės skyriaus pirmininku Sauliumi Stankevičiumi.

Beje, UAB „Konsolė“ nemažą dalį dvaro komplekso rekonstrukcijos darbų subranga perleido bendrovei „Statybų valdymo sprendimai“, SOJAUS DVARE 1kuriai didžiausią valdymo įtaką turi S.Stankevičiaus šeima.

UAB „Statybų valdymo sprendimai“ direktoriumi dirbo kitas tuometinės rajono valdančiosios koalicijos politikas, „darbietis“ Darius Soščeka. O dvaro remontų priežiūrą Savivaldybė buvo patikėjusi dar vienam „darbiečiui“ – statybos specialistui Tomui Budrikiui, vėliau trumpam pasėdėjusiam ir Savivaldybės administracijos direktoriaus kėdėje.

Reziume

Po viešnagės H.Šojaus dvare, meras V.Laurinaitis „Šilutės naujienoms“ sakė, kad apžiūros dalyviai pamatė daug taisytinų darbų. Mero nuomone, iki galutinio darbų pridavimo yra mažai laiko, todėl jau kitą savaitę jis ketina sukviesti rekonstrukcijos darbų rangovo „Konsolės“ vadovus, darbų techninės priežiūros atstovus iš UAB „Kelvista“ bei rekonstrukcijos darbų projektuotojus ir išsakyti pretenzijas. Rajono vadovai nori sužinoti, kaip bus taisomi trūkumai, ar bus suspėta iki numatytos darbų pridavimo datos.

A.Balčyčio nuomone, ankstesnė Savivaldybės valdžia visai nesidomėjo vykdomais darbais ir jų kokybe, todėl dabar reikia išreikalauti, kad per mėnesį būtų ištaisytos klaidos.