H.Zudermano 160-mečio belaukdami šilutiškiai šviesuolio veiklą įprasmino daugybe renginių

zudermanas filmas_sauletekisAr žinote, koks mūsų krašto žmogus yra labiausiai išgarsėjęs pasaulyje?

Tai – Macikuose gimęs rašytojas Hermanas Zudermanas (Hermann Sudermann), savo romanais ir apysakomis žinomas visame pasaulyje. Pagal jo kūrinius iki šiol Europoje, Amerikoje ir Azijoje statomi kino filmai, kuriami spektakliai.

Rugsėjo 30-ąją minėsime mūsų krašto šviesuolio 160-ąsias gimimo metines. Minint sukaktį nuo šių metų kovo mėnesio Šilutės kultūros ir pramogų centras (KPC), Šilutės Hugo Šojaus muziejus, Šilutės F.Bajoraičio viešoji biblioteka, vokiečių kilmės gyventojų bendrija „Heide“, Šilutės Hermano Zudermano draugija organizavo daugybę renginių, iniciatyvų, edukacijų H.Zudermanui atminti.

Rašytojo jubiliejaus minėjimo renginių ciklą vainikuos jau rytoj prasidėsiančios Vokiečių kultūros dienos, kurių metu įvyks kino bei teatro vakarai, vaidinimai, tarptautinė konferencija, ekskursija, koncertas ir susitikimai su bendruomene.

Kviečiame susipažinti, kas jau įvykdyta ir kas dar bus.

Rodys Holivude sukurtą filmą

Kovo mėnesį Šilutės KPC organizavo trumpo metražo filmų ir filmuotų siužetų konkursą, skirtą H.Zudermano 160-osioms gimimo metinėms.

Dalyvauti konkurse užsiregistravo 8 mokiniai. Vasarą įvyko pirmasis dalyvių susitikimas su režisieriumi Miku Žukausku, kuris trumpai pristatė konkurso galimybes, pasiūlė temas.

„Tai buvo pirmoji pažintis, apsikeitimas kontaktais, įvadas į tai, kaip tai galėtų atrodyti“, – sakė KPC direktorė Jūratė Pancerova.

Rugsėjo pabaigoje įvyko antrasis konkurso dalyvių susitikimas su režisieriumi – intensyvesnis, darbinis. Vaikai kartu su režisieriumi kūrė filmukus, M.Žukauskas padėjo sumontuoti galutinį variantą.

Rytoj, rugsėjo 27 dieną, Šilutės kultūros ir pramogų centre vyks kino vakaras „Mažoji Lietuva kino mene“. Iš pradžių bus pristatyti konkurso dalyvių filmuoti siužetai. Komisija pagal nustatytus kriterijus išrinks laureatus.

Vėliau bus parodytas 1927 metais pirmasis Amerikoje (Holivude) nufilmuotas vokiečių kino klasiko, režisieriaus F.W.Murnau filmas „Saulėtekis“ pagal H.Zudermano apysaką „Kelionė į Tilžę“. Filmas – nemokamas, kviečiami visi.

Jungtinių Valstijų Kongreso biblioteka pripažino filmą „kultūriškai, istoriškai ar estetiškai reikšmingu“ ir atrinko į Nacionalinį filmų registrą. 2002 m. Britų kino instituto surengtoje kritikų apklausoje „Saulėtekis“ užėmė septintąją vietą tarp geriausių filmų visoje kino istorijoje.

Pažintis su H.Zudermanu – „Vėtrungių kelyje“ ir teatro premjeroje

Jau penktus metus KPC vykdo sėkmingą kultūrinio turizmo projektą „Vėtrungių kelias“. Šiemetinėje pažintinėje kelionėje vienas lobių ieškotojų atsižymėjimo taškų buvo susijęs su H.Zudermanu.

„Lobių ieškotojai, pradėdami žaisti šį žaidimą, parsisiunčia „Geocathing“ programėlę ir paskaito aprašą apie H.Zudermaną. Viena iš stotelių yra H.Zudermano gimtinė Macikai. Važiuodami ten žaidimo dalyviai jau žino, kas yra H.Zudermanas, kuo jis susijęs su Macikais“, – pasakojo KPC direktorė.

Rugsėjo 28 dieną vyks teatro vakaras. Šilutės kamerinis dramos teatras (režisierius – Sergėjus Paciukas) pristatys spektaklio „Namo statymas“ premjerą. Spektaklis pastatytas pagal H.Zudermano kūrinį „Jonas ir Erdmė“.

Tvarkė kapines, leido laikraštį

H.Zudermano gimtadieniui intensyviai ruošiasi ir Šilutės viešoji biblioteka. Bibliotekininkai jau antrus metus senosiose Šilutės kapinėse tvarko H.Zudermano tėvų kapavietę.

Minėdami 160-ąsias rašytojo gimimo metines, bibliotekininkai paruošė kilnojamąją parodą „Hermanas Zudermanas“, kuri bus pristatoma bibliotekos filialuose. Taip pat išleido 8 puslapių laikraštį, kuriame pristato rašytojo asmeninio ir kūrybinio gyvenimo žinomus bei mažai publikuotus faktus.

Svarbiausias bibliotekos renginys bus rugsėjo 29-ąją įvyksianti tarptautinė konferencija „Laike neišdylantys vardai – Hermanas Zudermanas“.

Šilutės rajono F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Bibliotekininkystės ir kraštotyros skyriaus vedėja Nijolė Budreckienė sakė, kad konferencijoje pranešimus skaitys du pranešėjai iš Vokietijos, du – iš Rusijos, keturi – iš Lietuvos (tarp jų – Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčios kunigas Remigijus Šemeklis).

Kvies pasivaikščioti H.Zudermano takais

Nuo numatyto renginių plano H.Zudermanui atminti neatsiliko ir Šilutės Hugo Šojaus muziejus. Muziejininkai, kaip ir bibliotekininkai, viešino H.Zudermano kūrybą ir gyvenimo akcentus tinklalapiuose.

Gegužės mėnesį visuomenei jie pristatė edukacinę programą „Hermano Zudermano vaikystė, jaunystė ir kūrybinis kelias“. Vaikščiojant su rašytoju susijusiomis vietomis šilutiškiai ir miesto svečiai supažindinami su rašytojo vaikyste, jaunyste, darbais, jo atvykimais ir išvykimais.

Rugsėjo 30-ąją – H.Zudermano gimimo dieną – Šilutės muziejininkai organizuoja „Dieną su rašytoju“. H.Šojaus muziejaus direktorė Indrė Skablauskaitė pasakojo, kad tą rytą, 10.40 val., nuo muziejaus važiuos autobusas ir paims visus norinčius važiuoti į Macikus, į H.Zudermano gimtinę, kur visų lauks „Lietuvininkų pusryčiai“.

Bendradarbiaujant su bendrijos „Heide“ nariais, svečiai bus vaišinami šišioniškių pusryčiais – bus ir kafijos, ir pyragų, bus šiltas susitikimas, pabendravimas.

Iš karto po pusryčių tuo pačiu autobusu visi bus pakviesti vykti į dar vasarą pristatytą, bet jau praplėstą ekskursiją – edukaciją. „Pakeliausime, atvažiuosime į dvarą, patikrinsime žinias. Tada visų lauks Šilutės kamerinio teatro spektaklis“, – pasakojo I.Skablauskaitė.

Vėliau tą dieną Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje koncertuos „Heide“ choras, Klaipėdos H.Zudermano gimnazijos mokiniai, o Macikuose vyks susitikimas su bendruomene.

Šilutės H.Šojaus muziejaus darbuotojai ir Šilutės r. savivaldybės Kultūros skyriaus specialistai parengė informaciją stendui apie rašytoją. Stendas įrengtas Macikuose, netoli namo, kur rašytojas gimė.

 

 

 

RAŠYTOJO HERMANO ZUDERMANO
160-ŲJŲ GIMIMO METINIŲ SUKAKTIES
IR VOKIEČIŲ KULTŪROS DIENŲ ŠILUTĖJE  PROGRAMA

Rugsėjo 27 d. KINO VAKARAS

17.00 val. Trumpo metražo filmų ir filmuotų siužetų konkurso „Mano kraštas – Mažoji Lietuva“ dalyvių darbų peržiūra.

18.00 val. Kino filmų vakaras „Mažoji Lietuva kino mene“. Pirmojo nufilmuoto Amerikoje (Holivude) vokiečių kino klasiko režisieriaus F.W.Murnau filmo „Saulėtekis“ (1927) peržiūra. Filmas sukurtas pagal rašytojo H.Zudermano „Kelionę į Tilžę“.

Šilutės kultūros ir pramogų centre (Lietuvininkų g. 6)
Organizatorius – Šilutės kultūros ir pramogų centras

Rugsėjo 28 d. TEATRO VAKARAS

18.00 val. Šilutės kamerinio dramos teatro spektaklis „Namo statymas“ H.Zudermano apysakos „Jonas ir Ertmė“ motyvais.

Šilutės kameriniame dramos teatre (Lietuvininkų g. 6)
Organizatorius: Šilutės kamerinis dramos teatras

Rugsėjo 29 d. PAMĄSTYMŲ IR MOKSLINIŲ PAŠNEKESIŲ DIENA

10.00 val. TARPTAUTINĖ KONFERENCIJA „LAIKE NEIŠDYLANTYS VARDAI – HERMANAS ZUDERMANAS“. Programoje: Detlefo Gericke’s (Vilnius) sveikinimo žodis, doc. dr. Arūno Baublio (Klaipėda), dr. Karenos Bork (Berlynas, Vokietija), prof. dr. Aušros Martišiūtės – Linartienės (Vilnius), dr. Valterio T. Rikso (Noer-Lindhoft, Vokietija), kun. Remigijaus Šemeklio (Šilutė), doc. dr. Marijaus Šidlausko (Klaipėda), Anželikos Špiliovos (Sovetskas, Rusija), Marijos Žirovos (Kaliningradas, Rusija) pranešimai. H.Zudermano kūrybos ištraukas skaitys aktorė Rita Juodelienė (Vilnius).

Veiks dokumentų parodos: „Archibald’as Bajorat’as: „Esu dėkingas likimui, kad tapau menininku…“; „Iš Zigfrydo Ludzuvaičio dovanotų vokiečių literatūros knygų rinkinio“.

Šilutės F. Bajoraičio viešojoje bibliotekoje (Tilžės g. 10)
Organizatorius – Šilutės F. Bajoraičio viešoji biblioteka
Finansuoja: Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.

Rugsėjo 30 d. DIENA SU RAŠYTOJU HERMANU ZUDERMANU

10.40 val. Nuo Šilutės H.Šojaus muziejaus išvyksta užsakytas autobusas į Macikus, H.Zudermano gimtinę.
11.00-12.00 val. Rytas rašytojo gimtinėje. Lietuvininkų pusryčiai su bendrija „Heide“ ir Šilutės kamerinio dramos teatro edukacinis užsiėmimas.

Macikų k., H.Zudermano g. 2
(H.Zudermano gimtojo namo kieme)

12.00 val. Ekskursija – edukacija „Hermano Zudermano vaikystė, jaunystė ir kūrybinis kelias“ (Macikai – Šilutė).

13.30 val. Vaidinimas pagal Hermano Zudermano apysakas „Mano širdies marios“.

Šilutės H. Šojaus muziejuje (Lietuvininkų g. 4)
Organizatorius – Šilutės H. Šojaus muziejus

15.00 val. Koncertinė programa. Dalyvauja: Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrijos mišrus choras „Heide“ (vad. Valteris Matulis), Klaipėdos H.Zudermano gimnazijos mokiniai.

Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje
Organizatorius – Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrija „Heide“

17.00 val. Viešnagė pas Hermaną Zudermaną. Susitikimas su Macikų bendruomene, rėmėjais ir draugais.

Macikų k., H.Zudermano g. 2
(H.Zudermano gimtojo namo kieme)

Organizatorius – Šilutės Hermano Zudermano draugija
Projekto partneriai: Goethe’s institutas Lietuvoje, Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas, Vokietijos Federacinės Resbublikos ambasada Vilniuje/ Deutsche Botschalft Wilna, Klaipėdos universitetas, Salos etnokultūros ir informacijos centras, Sovetsko (Rusija) miesto muziejus, Šilutės Hermano Zudermano draugija, Šilutės Martyno Liuterio evangelikų liuteronų parapija, Šilutės rajono švietimo pagalbos tarnyba,
Šilutės rajono vokiečių kilmės gyventojų bendrija „Heide“,
Usėnų seniūnijos etnografinis mėgėjų teatras.
Finansuoja: Šilutės rajono savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.