Hemorojus: ar tikrai žinote apie jį viską?

 

Nuotr 2016_3Hemorojus yra dažniausia išeinamosios angos liga, todėl ne paslaptis, jog žmogus, pajutęs diskomfortą išeinamosios angos srityje, visų pirma galvoja apie hemorojų, o tuo pačiu neretai ir gydosi nuo šios ligos. Ne paslaptis, kad dažnai paties žmogaus nustatyta diagnozė yra teisinga, todėl vaistai (žvakutės, tepalai, geriamosios kapsulės) duoda efektą ir varginę negalavimai baigiasi.

Tačiau deja ne visada. Priežastis – yra kitų labai panašius simptomas sukeliančių ligų, tarp kurių pirmauja išeinamosios angos įplėša. Šių ligų gydymui reikalingi visai kiti medikamentai, todėl hemorojaus vaistai tik šiek tiek sumažina problemą. Tarp šių su hemorojumi painiojamų ligų yra ir išeinamosios angos ar tiesiosios žarnos vėžys, kurį gydant kaip hemorojų ne tik kad negaunama efekto, bet ir uždelsiama savalaikė diagnozė, o tuo pačiu sumažėja ir pasveikimo galimybė.

Liga apibrėžiama 4 laipsniais

Net jei žmogus teisingai diagnozuoja savo ligą – hemorojų – ilgainiui (o kartais jau nuo ligos pradžios) vaistai nebepadeda, jų sukeliamas efektas mažėja, paūmėjimai tampa dažnesni. Kodėl? Konservatyvus gydymas (vaistai) gali būti efektyvūs tik esant I laipsnio hemorojui, arba esant hemorojaus komplikacijai (trombozei, arba uždegimui). Todėl vienas pačių svarbiausių momentų – kreiptis į specialistą, kad būtų nustatyta teisinga diagnozė, o tuo pačiu ir ligos pobūdis arba laipsnis (hemorojų skirstome į tam tikrus laipsnius ir pagal tai nesunku parinkti efektyviausią gydymą).

Kaip apibrėžti hemorojų? Ne paslaptis, jog dažniausiai liaudyje kalbama kad tai išsiplėtusių išangės srities venų liga. Tam klaidingam aiškinimui kartais padeda ir vyresnės karto gydytojai. Šiandien – o tuo pačiu ir jau daugiau kaip 30 metų, mes šią ligą aiškiname vadinamąja Thompsono teorija, kurios teisingumu tenka nuolat įsitikinti. Taigi kas tas hemorojus?

Hemorojus yra išangės kanalo kraujagyslinių audinių (vadinamų pagalvėlėmis) pilnumas, kuris susideda iš sustorėjusio pogleivio, kraujagyslių (arteriolių, venulių, arteriolių ir venulių jungčių), lygiųjų raumenų skaidulų ir jungiamojo audinio. Tai ne kas kita, kaip dalies išeinamosios angos kanalo nusileidimas žemyn, besibaigiantis iškritimu, uždegimu ir kraujavimu.

Ligos laipsnius mes apibrėžiame labai paprastai – pagal vidinio hemorojaus būklę: jei vidiniai hemorojiniai mazgai tik padidinti – I laipsnis; jei jie tuštinantis iškrenta per išeinamąją angą –  II laipsnis; jei iškrenta ir reikia atgal grąžinti ranka – III laipsnis; ir jei pastoviai iškritę ir juos grąžinti neįmanoma – IV laipsnis.

Natūralu, kad vaistais pasiekiamo efekto galime tikėtis esant I laipsnio hemorojui. Tuo tarpu toliau pažengusią ligą reikėtų gydyti kitais būdais.
Yra keli gydymo būdai

Noriu pabrėžti, jog hemorojaus gydymas priklauso ne tik nuo jo laipsnio, ar gydytojo įvertinimo, bet ir – labai svarbu – nuo to, kiek kančių jis pacientui suteikia. Neretas atvejis, jog žmogus su IV laipsnio hemorojumi pažymi tik nedidelį diskomfortą ir nenori jokių intervencijų tam nedideliam diskomfortui likviduoti. Tuo tarpu sergąs I laipsnio hemorojumi taip dažnai tuštinasi krauju, kad atsiranda mažakraujystė, sutrinka darbingumas. Pastaruoju atveju gydytojo siūlomas gydymas aišku yra agresyvesnis.

Pacientai, nusivylę konservatyviu gydymu, neretai kreipiasi į gydytoją tikėdamiesi problemos sprendimo lengviausiu būdu, populiariausias būdas – guminių žiedų ligatūros. Šiuo metodu galima be operacijos (ambulatoriškai) išgydyti hemorojų, iš tikrųjų – sunaikinti vidinį hemorojų.

Procedūros gana greit atliekamos, neskausmingos ir saugios, jos sukelia tik nežymų diskomfortą, komplikacijų būna retai, darbingumas nenukenčia. Jei intervencija pacientui reikalinga, šis būdas gali iki 90 procentų žmonių išpręsti hemorojaus problemą ir padėti išvengti operacijos.
Kokios chirurginės operacijos taikomos – jei iki tol taikyti gydymo būdai (pavyzdžiui žvakutės, vėliau gydymas guminių žiedų ligatūromis) nedavė pageidaujamo efekto?

Jų yra keli variantai. Pirmiausia – visa eilė operacijų (klasikinis, labiausiai paplitęs gydymas). Pavyzdžiui, uždara ar atvira hemorojaus pašalinimo operacija, kurios metu nuskausminus ligoniui šalinama viena, dvi ar visos trys hemorojaus pažeistos vietos tiek vidinis hemorojus, tiek ir išorinis komponentas. 

 Operacija neilga ir saugi, tačiau po operacijos skausmo išvengti nė viena šių metodikų nepadeda: daliai žmonių tenka nors trumpai nedirbti, o skausmas gali tęstis ir 1-2 savaites. Žinoma, gerai subalansavus nuskausminančius medikamentus, galima užtikrinti komfortą po operacijos. Gulėti ligoninėje po operacijos nebūtina, nebent vieną parą.

Gydymas individualizuojamas

Natūralu, kad progresuojant technikai buvo ieškoma priemonių, metodų, kaip išoperuoti hemorojų ir išvengti pooperacinio palydovo – skausmo. Šioje srityje yra dvi metodikos: transanalinė hemorojaus dearterializacija (THD) – hemorojaus operacija, kuriai atlikti naudojamas specialus echoskopas (vadinamasis dopleris), ir vadinamoji mechaninės siūlės hemoroidektomija. Abiejų metodikų principas paprastas: operacija atliekama ten, kur yra neskausminga – tai yra tiesiojoje žarnoje. Ten nėra skausmo receptorių, todėl ir po operacijos galimas tik lengvas diskomfortas, o ne skausmas. THD operacijos metu doplerio pagalba yra nustatoma, kur yra pagrindinės arterijos, maitinančios hemorojinį audinį, ir jos perrišamos. Mechaninės siūlės hemoroidektomijos metu specialiu aparatu pašalinama ir susiuvama dalis tiesiosios žarnos gleivinės su kraujagyslėmis, maitinančiomis hemorojų, ir pacientas pasveiksta.

Pažymėtina, kad hemorojaus gydymas – konservatyvus, guminių žiedų ligatūromis ar operacinis – turi būti individualizuojamas, ir konkrečiam pacientui paprastai yra tinkamiausias vienas iš būdų, o ne visi.

Didžiausia savigyda užsiimančių pacientų grėsmė – manant, jog liga nepiktybinė ir nepavojinga, praleisti progą tiesiosios žarnos vėžį diagnozuoti anksti. Mat vėžio ir hemorojaus simptomai – kraujas išmatose, skausmas ir kt. – yra labai panašūs. Savalaikė specialisto apžiūra ir vos minutę trunkantis neskausmingas tyrimas – rektoskopija – gali padėti šio grėsmingo uždelsimo išvengti.

Kviečiame registruotis nuo spalio 15 d., tel. 8-441 61510. Konsultacijos mokamos.

Prof. Narimantas Evaldas SAMALAVIČIUS