Hepatitas – ar šios ligos galima išvengti?

hepatitis-CKas žmogaus organizme atsakingas už tai, kad kraujas po kūną tekėtų švarus, išvalytas nuo toksinų ir įvairių cheminių medžiagų?
Kepenys.
Kas žmogaus organizme sintetina ir kontroliuoja cholesterolio kiekį kraujyje?
Kepenys.
Kas gamina tulžį, reikalingą suvirškinti maistą?
Ir vėl atsakymas toks pats – kepenys. Neatsitiktinai šis organas vadinamas vienu svarbiausių.
Kaip teigia kepenų ligomis sergančių pacientų ir gydytojų asociacijos „Vilties atgaiva“ pirmininkė Teresa Makarevič, kepenis būtina saugoti, kaip ir jos saugo mūsų organizmą.

T.Makarevič pastebi, jog paskutiniuoju metu vis daugiau žmonių serga lėtinėmis kepenų ligomis, ypač virusiniais hepatitais, kurių vienas dažniausių yra hepatitas C.

Kas tas hepatitas ir kaip jo išvengti?

Hepatitas skiriamas į kelis tipus.

„Hepatitą A – ūmų virusinį kepenų uždegimą, kuriuo dažniausiai užsikrečiama keliaujant po besivystančias šalis, sukelia hepatito A virusas (HAV). Jis į organizmą patenka per užterštą vandenį, užterštus maisto produktus (moliuskus, mišraines, neluptus vaisius, termiškai neapdorotas ir neluptas daržoves, nepasterizuoto pieno produktus, žalią mėsą), užterštas išmatas (pasinaudojus tualetu ir nenusiplovus rankų) ar tiesioginio žmonių kontakto metu (per nesaugius, atsitiktinius lytinius santykius ar perpilant infekuotą kraują).

Geriausia apsauga nuo hepatito A – skiepai.

Hepatitu B užsikrečiama nuo hepatito B viruso (HBV), kuris perduodamas per kraują: pastarąjį perpilant (jei donoro kraujas yra infekuotas), darant operacijas, skiepijantis (jei medicininis inventorius yra užkrėstas arba procedūras atliekantis žmogus serga minėta liga), taip pat darant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis tais pačiais švirkštais narkotinėms medžiagoms leistis.

Šiuo virusu galima užsikrėsti ir buityje – jei artimasis serga ir yra nesilaikoma elementarių higienos taisyklių: naudojamasi tais pačiais dantų šepetukais, skustuvais.

Rečiau, bet tokių atvejų irgi pasitaiko, hepatitu B yra užsikrečiama per nesaugius, atsitiktinius lytinius santykius, ypač jei partnerio lytiniuose organuose yra žaizdelių.

Hepatito B išvengti padeda tinkama higiena, apdairumas bei skiepai.

Viena sudėtingiausių hepatito formų – hepatitas C. Tai bene dažniausia lėtinė kepenų liga, kurią sukelia hepatito C virusas (HCV). Pastarasis išprovokuoja kepenų cirozę ir nepakankamumą.

Šiuo virusu užsikrečiama per kraują – rizikos grupei priklauso asmenys, kuriems iki 1993 m. buvo perpiltas kraujas, mat iki tol hepatitas C nebuvo diagnozuojamas.image-1283-1

Užsikrėsti hepatitu C rizikuoja chirurgai, kraują imančios slaugytojos, taip pat asmenys, kuriems atliekama hemodializė, endoskopiniai tyrimai. Užsikrėsti hepatitu C, kaip ir hepatitu B, galima darant operacijas, skiepijantis (jei medicininis inventorius yra užkrėstas arba procedūras atliekantis žmogus serga minėta liga), taip pat darant tatuiruotes, veriant auskarus, naudojantis tais pačiais švirkštais intraveniniams narkotikams leistis.

Nesaugūs yra sergančiųjų artimieji, ypač jei naudojasi tais pačiais higienos reikmenimis.

Išvengti šios ligos padeda žinios, tinkama higiena ir apdairumas.

Kaip diagnozuojamas hepatitas?

Hepatitas diagnozuojamas atliekant kraujo tyrimus.

„Gydytojai rekomenduoja bent kartą per metus profilaktiškai pasitikrinti kepenų veiklą, nes daugelio kepenų ligų, tarp jų ir virusinių hepatitų, atveju iš pradžių nejaučiama jokių simptomų. Ilgainiui atsiranda silpnumas, bendras nuovargis, noras pavalgius pagulėti. Dažniausiai liga apie save „praneša“ komplikacijomis: pagelsta oda, patamsėja šlapimas, išmatos tampa šviesios“, – sako  T.Makarevič.

Galima patiems atlikti testą

Beje, pasitikrinti kepenų veiklą, ar ši nėra sutrikusi, jau galima ir patiems, namuose atlikus specialų testą.

Mažų kainų vaistinių tinklas „Camelia“ – pirmasis Lietuvos gyventojams pristatęs testus, leidžiančius savarankiškai išsitirti kepenų veiklą.

Anot vaistininkės Jūratės Cijunaitienės, testas – puiki galimybė pasitikrinti, ar šis organas sveikas, normaliai funkcionuoja.

„Pastaruoju metu susidomėjimas minėtu testu auga. Jis nebrangus, be to, labai patogus naudoti – testas yra sudarytas iš juostelės, kurią užtenka vos sekundei įmerkti į šlapimą. Tokiu būdu stebima bilirubino bei urobilinogeno koncentracija ir diagnozuojamos kepenų bei tulžies pūslės ligos“, – tvirtina J.Cijunaitienė.

Žiupsnelis statistikos

* Pasaulyje hepatitu C serga apie 170 milijonų žmonių.

* Kasmet šia liga užsikrečia 3-4 milijonai, o nuo lėtinio hepatito C sukeltų komplikacijų miršta apie 500 000 žmonių.
* Lietuvoje hepatitu C serga 50-70 000 žmonių.

* Nuo hepatito B kasmet miršta daugiau nei 1 milijonas pasaulio gyventojų.

* Lietuvoje hepatito B virusu yra užsikrėtę apie 80 000 žmonių.

* Hepatitu A kasmet pasaulyje suserga apie 1,4 milijono žmonių.