Higienos įgūdžių mokymai – privalomi, bet darbdaviams per brangūs

RK 2Ne vienas paslaugų teikimo verslą pradedantis ar maisto produktų parduotuvėje dirbti panorėjęs žmogus, net ir atsiradus darbo vietai, ne iš karto gali stoti už prekystalio ar pradėti teikti kitą paslaugą – jis pirmiausia privalo išklausyti „Privalomuosius higienos įgūdžių mokymus“.

Tokius kursus daug metų veda Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (RK) Šilutės skyriaus darbuotojos, iki šio pavasario tą patį darbą Šilutėje darė ir Klaipėdos visuomenės sveikatos centre dirbusi specialistė.

Tačiau jai iš šios veiklos pasitraukus, darbdaviams ir darbuotojams kilo neaiškumų: darbdaviai tvirtina, kad RK Šilutės skyrius pakėlė kursų įkainius, tad darbdaviams, ypač turintiems daugiau darbuotojų, už kursus tenka mokėti dideles sumas. Taip pat darbdaviai tikina, kad kituose miestuose tokie kursai pigesni, todėl svarsto, jog pigiau gali būti kviesti kursų vedėjus iš kitur.

Todėl „Sveikatos šaltinis“ išsamiau informuoja apie privalomus kursus ir jų kainas.

Kursų reikia daugeliui

Kas kelerius metus Privalomųjų higienos įgūdžių kursą būtina išklausyti maisto produktais prekiaujantiems pardavėjams, kai kuriems verslininkams ir paslaugų teikėjams.

Ar įmonėje dirba tikrai darbui pasirengę ir tokius kursus išklausę, su higienos reikalavimais susipažinę žmonės, nuolat tikrina Šilutės valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Šios tarnybos vadovas Edmundas Ciparis sako, jog tikrinimų metu pažeidimų aptinkama labai retai, kursų neišklausę būna nebent vienas kitas naujai dirbti pradėjęs žmogus, kuris dar tiesiog to nesuspėjo padaryti vien todėl, kadkursai nevyksta kasdien.

RK Šilutės skyriaus sekretorė Virginija Mačijauskienė pasakoja, kad 6 akademinių valandų higienos pagrindų mokymus dabar veda RK instruktorė Rima Mačijauskienė. Kito šiam darbui pasirengusio specialisto Šilutėje nėra.

Tokie kursai reikalingi ne tik darbuotojams, kurių veikla susijusi su maisto produktų apdorojimu ar pardavimu, bet ir apgyvendinimo bei kitas ne maitinimo paslaugas teikiančių įmonių darbuotojams: globos ir nakvynės namų, kaimo turizmo sodybų darbuotojams, veido, kūno, plaukų, nagų ir kitokias priežiūros paslaugas teikiantiems specialistams, taip pat švietimo ir ugdymo įstaigų darbuotojams. Būtini jie ir tiems žmonėms, kurie dirba kenksmingų veiksnių aplinkoje.

Šių kursų kaina – 8 eurai.

Ilgesnė – 2 val. programa parengta tiems, kurių veikla susijusi su medicininių atliekų tvarkymu sveikatos priežiūros įstaigose. Už tokio kurso išklausymą mokama 1 euru daugiau.

Į kursų kainą yra įskaičiuotas ir 2 eurų mokestis už sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą.

Beje, tai – darbo dienomis vedamų kursų kaina, o jei jų pageidaujama poilsio dienomis, kaina yra 2 eurais didesnė.
Kursus vedanti specialistė klausytojus gali priimti ne tik RK patalpose Šilutėje, Tulpių g. 4, bet ir atvykti į bet kurią įmonę. Tuomet darbdaviui tenka padengti ir kelionės išlaidas.

Grupės – mažos, specialistė dirba po darbo

Tokie įkainiai – ne šilutiškių išmislas, juos nustatė Lietuvos RK ir, pasak V.Mačijauskienės, kaina nesikeitė jau kelerius metus.

Tačiau ji pabrėžia, kad kursų kaina gali būti mažesnė, jei tokia galimybė numatoma RK ir įmonės, turinčios daug darbuotojų, sutartyje. Tokios sutartys sudaromos tik metams, o nuolaidos taikomos, kai įmonė sudaro daugiau nei 10-ies žmonių grupes.

Bet tokių įmonių, pasak V.Mačijauskienės, Šilutėje nėra, dažniausiai mokymus tenka vesti keliems ar net vienam žmogui. Tad ir sutartis, numatančias nuolaidas, sudaryti nėra prasmės.

Higienos įgūdžių mokymai vyksta trečiadieniais nuo 17 val., o tuo pat metu ketvirtadieniais RK patalpose galima išklausyti ir pirmosios pagalbos teikimo mokymus.

Kodėl gretimuose miestuose kursai kainuoja mažiau? Pasak V.Mačijauskienės, pagrindinė priežastis ta, kad didesniuose miestuose yra ir konkurencija, nes esama daugiau šios paslaugos teikėjų. Be to, ji primena, kad mokymus tenka vesti po darbo valandų, nes taip patogiau dirbantiems jų klausytojams.

Moko ir pirmosios pagalbos

Neseniai Lietuvos RK pradėjo vykdyti naują projektą: „Ar jūs žinotumėte, kaip gaivinti žmogų?“ Tai – pirmosios pagalbos teikimo mokymai, kurių trukmė priklauso nuo to, kokią veiklą vykdo įmonės darbuotojai: jie gali trukti 6, 8, 12 ar net 18 valandų.

Šių kursų pagrindas – praktiniai mokymai, tad kiekvienas klausytojas gali pats išbandyti tai, ką išgirsta iš lektoriaus lūpų. Kursų metu klausytojai sužino, kaip nesutrikti ir ką daryti įvykus nelaimingam atsitikimui, kaip padėti nekvėpuojančiam, nudegusiam, sužeistam ar užspringusiam žmogui.

Tokius mokymus RK irgi gali surengti bet kurioje darbovietėje ar kitoje įmonės vadovui patogioje vietoje, bet kuriuo darbdaviui ir darbuotojams patogiu metu.

Šiuos mokymus jau išklausė 12 vienos Šilutės įmonės darbuotojų, juos savo žmonėms apmokėjo įmonės vadovas. Visi klausytojai pripažino, kad mokymai buvo labai naudingi. Mat nors prieš keliolika ar keliasdešimt metų, pavyzdžiui, vairuotojo pažymėjimus gauti besirengiantys žmonės ir buvo mokomi gaivinimo pagrindų, tos žinios jau seniai užsimiršo.

Be to, pasak V.Mačijauskienės, nereikia pamiršti, kad medicina kasdien juda į priekį, tad ir šioje srityje yra nemažai naujovių.

Šių mokymų kaina – 5 eurai.