Į Briuselį senutėliu „Belarus“ išvyko ir šilutiškis

traktorius i briuseli 4Mūsų rajono ūkininkai vieningai prisijungė prie Baltijos valstybių akcijos išlydėti į Briuselį beveik 30-ies metų senumo traktorių „Belarus“ ir taip parodyti tenykščiams biurokratams, su kokia technika XXI amžiuje dirba Lietuvos ūkininkai.

Tokio kraštutinumo griebtasi dėl to, kad mūsų šalies žemdirbiai jaučiasi diskriminuojami dėl Europos Sąjungos išmokų: jos skiriamos kelis kartus mažesnės nei kitų ES šalių žemdirbiams.

Kartu su Latvijos, Estijos bei Lietuvos rajonų atstovais sovietinės gamybos traktorių išlydėjo ir mūsų rajono, Juknaičių seniūnijos Gurgždžių kaime ūkininkaujantis Petras Tamavičius.

Tarp 100 atstovų – ir šilutiškis

Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) Šilutės skyriui priklausantys nariai bendrame susirinkime nusprendė, kad ir jie privalo solidarizuotis su kitų Baltijos valstybių žemdirbiais ir juos palaikyti. Todėl prieš savaitę 9 iš jų kartu su skyriaus pirmininku Kęstučiu Andrijausku išvažiavo į Kėdainių rajoną ir čia pasitiko per tris Baltijos valstybes važiuojantį senutėlį „Belarus“ MTZ-82.

Protesto akcijos „Tarybinis traktorius Talinas – Briuselis“ simboliu tapusį traktorių iki Briuselio trijų Baltijos valstybių žemdirbiai nuvairavo pasikeisdami. Ūkininkų nuomone, jis bus bene geriausias įrodymas, kokiomis sąlygomis iki šiol ūkininkauja lietuvaičiai, latviai ir estai.

Baltijos šalių žemdirbių protesto akcija prasidėjo lapkričio 12-ąją Estijos sostinėje Taline. Briuselį traktorius turėjo pasiekti vakar arba šiandien, mat kaip tik šiomis dienomis ten vyksta nepaprastasis ES aukščiausio lygio susitikimas. Įvairių valstybių Vadovų taryba tarsis dėl ilgalaikio ES biudžeto bei ilgametės finansinės programos.

Protesto akcijoje iš viso turėtų dalyvauti apie 100 atstovų iš visų Baltijos šalių.

Lydėti senutėlį eksponatą kaip šilutiškių atstovas pasisiūlė P.Tamavičius. Kad ūkininkui nereikėtų pačiam mokėti už kelionę, apie pusantro tūkstančio litų suaukojo kiti mūsų krašto ūkininkai, susirinkę į LŪS Šilutės skyriaus posėdį.

Į Šilutę P.Tamavičius turėtų grįžti sekmadienį. Pasak K.Andrijausko, jis ir parveš žinių apie pavykusias arba nepavykusias derybas dėl didesnių išmokų.

Reikalauja baigti diskriminaciją

Visos šalies ūkininkai surinko apie 12 tūkst. parašų, reikalaudami baigti diskriminaciją tiesioginėmis išmokomis. Palyginti su kitomis ES narėmis, lietuviams skiriamos išmokos yra kone 4 kartus mažesnės.

„Supratome, kad tik susivieniję galime pasiekti norimą tikslą. Kadangi mūsų visų trijų Baltijos šalių ūkininkai gauna vienas mažiausių išmokų Europos Sąjungoje, tai nutarėme ne tik žodžiais, bet ir įtikinančia akcija pakovoti už savo gerovę. Mes prašome tokių išmokų, kokias šiandien vidutiniškai gauna ES senbuvių šalių žemdirbiai – 268 eurų“, – traktoriaus palydų į Briuselį akcijoje sakė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas.

Mūsų šalies ir Latvijos bei Estijos žemdirbiai jau nebe pirmą kartą beldžiasi į ES biurokratų duris. Visų trijų Baltijos valstybių ūkininkai jau 2 kartus protestavo Briuselyje dėl diskriminacinių normų taikymo naujoms ES narėms.

Stojant į ES, žemdirbiams buvo žadama, kad išmokos visų šalių ūkininkams bus sulygintos 2014 metais. Bet, anot Žemės ūkio rūmų vicepirmininko Broniaus Markausko, jokių vilčių nematyti ir artėjant 2014-2020 metų laikotarpiui. Ir tuomet Baltijos šalių ūkininkams numatoma mokėti tuos pačius 143 eurus, o tai yra vos 65 proc. išmokų nuo ES vidurkio.

„Kodėl diskriminuojami mūsų žemdirbiai? Ar jie prasčiau dirba? Ar augina ir gamina kitaip nei kitų šalių ūkininkai? Taip iškreipiamos konkurencinės sąlygos, sėjama nepasitikėjimo ir neteisingumo sėkla“, – sako B.Markauskas.

Mūsų šalies žemdirbiai dabar jaučiasi apmokestinami du kartus. Pirmiausia jie brangiai sumoka investuodami į gamybą, o produkciją priversti parduoti ypač žemomis kainomis. Be to, jiems tenkančias išmokas vadina varganomis, iškraipančiomis konkurencijos aplinką.