Į dienos šviesą ištraukta nevaldoma koronaviruso padėtis pasienio miestuose atvėrė kur kas daugiau nei skelbta

Apie tiksinčią koronaviruso bombą dėl Suvalkijos mieste, Kybartuose, prie pasienio su Kaliningradu laisvai po miestą vaikščiojančių Rusijos vilkikų vairuotojų pranešęs portalas lrytas.lt sulaukė dar vieno pagalbos šauksmo. Šįkart – iš Tauragės apskrityje, Pagėgių savivaldybei pavaldaus Panemunės miesto, tituluojamo mažiausiu Lietuvoje, gyventojų.
Policija

Net 200 gyventojų neturinti Panemunė, kurioje įsikūręs ir Panemunės-Sovetsko pasienio kontrolės punktas, susiduria su tokia pačia problema, kaip ir kybartiečiai. Šalia pasienio patikros punkto įsikūrusioje kavinėje, kurioje papietauti itin mėgsta tiek vietiniai, tiek pačių Pagėgių gyventojai, kasdien pavalgyti užsuka ir eilėse laukiantys vilkikų iš Rusijos vairuotojai.

Šios istorijos apnuogino ir institucijų nesusikalbėjimo problemą, kas turi atsakyti už vilkikų vairuotojus. Pagėgių savivaldybės atstovai tvirtina apie šią problemą iš gyventojų negirdėję, tačiau pripažįsta, kad ją reikia kuo greičiau spręsti ir žada dar trečiadienį kreiptis į Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Tauragės apskrities biurą bei kitas atsakingas institucijas. Tuo tarpu NVSC atstovai dar kartą pakartojo, kad savivaldybės reikalus turi tvarkyti pati savivaldybė ir policija, nelaukdama nurodymo iš NVSC. Po kurio laiko su lrytas.lt susisiekusi savivaldybė suskubo pranešti apie pokyčius: visi vilkikų vairuotojai bus lydimi iki pat pasienio terminalo.

Prakalbo kavinės darbuotoja

Kaip antradienį rašė portalas lrytas.lt, apie 5 tūkst. gyventojų turinčiame Kybartų mieste, esančiame pasienyje su Kaliningradu, atšaukus karantiną nutįso kilometrinės vilkikų iš Rusijos eilės. Spūstyse prie pasienio patikrų laukiantys vilkikų vairuotojai, anot vietinių gyventojų, laisvai vaikštinėja mokyklos stadione, lankosi parduotuvėse, kavinėse, nors pagal Lietuvoje galiojančias taisykles atvykstantiems iš Rusijos izoliacija – privaloma. Apie tai pranešus NVSC, šis skubiai jau trečiadienio rytą surengė posėdį, į kurį sukvietė tiek Vilkaviškio rajono savivaldybės, tiek Kybartų seniūnijos bei kitų institucijų atstovus, o prie vilkikų išsiuntė budėti policijos pareigūnus. Trečiadienį ryte į portalo lrytas.lt žurnalistus kreipėsi ir Panemunės mieste esančios kavinės darbuotoja, kuri tvirtino, kad į prie pasienio esančią kavinę taip pat nekontroliuojami kasdien užsuka rusai vilkikų vairuotojai.

„Panemunės pasienyje – tokia pati situacija. Vilkikų vairuotojai laisvai vaikšto aplinkui, eina pavalgyti į kavinę. Pati dirbu toje kavinėje ir matau, kiek jų ateina valgyti, belaukdami, kol leis įvažiuoti į Kaliningradą“, – skundėsi kavinės darbuotoja.

Savivaldybė: nieko nežinojome

Portalas lrytas.lt kreipėsi ir į miesto reikalus koordinuojančią Pagėgių savivaldybę. Jos meras Vaidas Bendaravičius yra laikiname nedarbingume, todėl žurnalistai buvo nukreipti į Tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatorę, laikinai pavaduojančią savivaldybės gydytoją Laimą Lukošienę. Ji tvirtino, kad savivaldybei ši problema nebuvo žinoma, niekas iš gyventojų nesikreipė su skundais.

„Iš tikrųjų ne, ši situacija mums nebuvo žinoma, į savivaldybę niekas nesikreipė. Tokios informacijos, kad jie vaikšto, mes neturime. Jie gali tranzitu kirsti teritoriją, bet nežinau, kodėl jie vaikšto po kavines, jie negali to daryti, negali išlipti iš vilkiko. Aš suprantu, gamtiniai reikalai, dar kažkas, jie turi stabtelėti, bet į kavines neturėtų vaikščioti“, – situaciją komentavo ji. Savivaldybės atstovė pridūrė: „Taip, ten yra kavinė, į kurią pietauti važiuoja ir pagėgiškiai, ir, matyt, tų vilkikų vairuotojai.“ Anot L.Lukošienės, dar karantino metu vilkikų vairuotojus prižiūrėjo Šilutės visuomenės sveikatos biuras, tačiau po karantino atšaukimo šį darbą jie nutraukė.

„Visuomenės sveikatos biuras iš Šilutės karantino metu dirbo Panemunės miestelyje ir registruodavo visus atvykstančius. Bet tai būdavo karantino metu. Šiuo metu tikrai Visuomenės sveikatos biuras šito dalyko nedaro. Savivaldybė kaip ir nežino, ar jie vaikšto, ar nevaikšto, nes mes nusiskundimų negavome. Tikrai perduosiu NVSC Tauragės departamentui apie šią problemą, pakalbėsime, ką šiuo atveju galime padaryti, kaip savivaldybė“, – žadėjo ji.

Rusija – ketvirta pasaulyje pagal užsikrėtimų skaičių

Kas atsakingas už po miestą vaikščiojančius rusus vilkikų vairuotojus? „Čia, pirmiausia, turėtų būti žmonių sąmoningumas. Aišku, turi ir institucijos prižiūrėti, visi turime bendradarbiauti, atsakyti už tai. Tikrai pasidomėsime apie tai, pirmą kartą iš jūsų girdžiu. Tikrai yra institucijos, galime tuos pečius suremti ir žiūrėti, ką galime padaryti, kad apsaugotume žmones“, – svarstė savivaldybės atstovė.

Rusijoje per pastarąją parą patvirtinti 5 475 nauji užsikrėtimo koronaviruso infekcija atvejai. Bendras nustatytų užsikrėtimo atvejų skaičius šalyje išaugo iki 828 990. Per pastarąsias 24 valandas Rusijoje nuo ligos mirė 169 žmonės, bendras aukų skaičius pasiekė 13 673, skelbia naujienų agentūra Elta.

Pagal patvirtintų COVID-19 atvejų skaičių Rusija yra ketvirta pasaulyje. Pirma – JAV, antra – Brazilija, o trečioje vietoje – Indija. NVSC: problemą spręsti privalo savivaldybė ir policija NVSC Tauragės departamento atstovė Albina Urbutienė portalui lrytas.lt sakė pati dirbanti pasienio patikros punkte ir nematanti, ar laukiantys eilėse vairuotojai išlipa pasivaikščioti, tačiau tikinti tokiomis žmonių kalbomis, nes minėtoji kavinė – visai netoliese, o patikros punkte – vos vienas tualetas. Anot jos, problemą spręsti privalo savivaldybė ir policija.

„Žinokite aš pati pasienyje dirbu ir punkte mums nesimato, ar jie ten stovi, ar ne. Mes to nekuruojame, tai turėtų tvarkyti pati savivaldybė arba policija. Neturime net tokių įpareigojimų. Mes pasienio punkte prižiūrime ir tvarkome dokumentus, tai tų vairuotojų mes tiesiog nematome. Gali būti, kad jie išlipa, nes ten praktiškai nėra net tualetų, stovi vos vienas, tai žmonėms, matyt, reikia (išlipti, – aut.past.). Tai turėtų prižiūrėti savivaldybė ir policija“, – tvirtino NVSC atstovė.

Susidomėjus situacija – savivaldybės žinia apie pokyčius Po kelių valandų su lrytas.lt žurnalistais susisiekusi Pagėgių savivaldybės atstovė L.Lukošienė informavo, kad savivaldybė susisiekė su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) Pagėgių pasienio rinktinės vadu, kuris pranešė, kad sieną kertantys vilkikų vairuotojai nuo šiol bus pareigūnų lydimi iki pat muitinės terminalo. „Noriu informuoti, kad buvo susisiekta su VSAT Pagėgių pasienio rinktinės vadu, kuris informavo, jog kertant sieną vilkikų vairuotojai yra palydimi muitinės pareigūnų iki muitinės terminalo. VSAT atstovas patikino, kad muitinės pareigūnai kiekvieną vilkiką lydės iki muitinės terminalo ir nuo jos iki sienos punkto. Tikimės, kad asmenys, kertantys sienos punktą, daugiau nekels susirūpinimo vietos gyventojams dėl galimo užsikrėtimo koronavirusu“, – apie pokyčius informavo ji.