Į eilę prie žlaugtų stoja iš vakaro

zlaugtai 1 p„Mes, vargšai ūkininkai, priversti nuo paryčių, o kartais net iš vakaro stoti eilėn, kad gautume žlaugtų, o gamykla iš savo kiemo dalija šį gerą pašarą spekuliantams“, – taip rypavo redakcijai paskambinusi ūkininkė.

Problema, kuri gvildenama kasmet, – taip galima apibūdinti AB „Biofuture“ gamybos atliekų – žlaugtų – dovanojimo ūkininkams situaciją.   

Ilgose eilėse stovintys ūkininkai žlaugtų gauna nemokamai, bet priekaištų turi į valias: jie kasmet reikalauja, kad įmonė pirmiausia žlaugtais aprūpintų smulkiuosius ūkininkus, priekaištauja, kad įmonė žlaugtų duoda dar ir į kitą eilę sustojusiems žemdirbiams.

„Reikia mokėti – blogai, duoda nemokamai, bet reikia palaukti – vėl blogai. Geriausias variantas būtų – nemokamai ir dar labai labai greitai atvežti tiesiai į namus…“, – toks internautų komentaras bene geriausiai iliustruoja kai kurių mūsų krašto sodiečių norus…

Ūkininkus piktina… rinkos dėsniai

Penktadienį „Šilutės naujienoms“ viena ūkininkė skundėsi, neva „Biofuture“ nesąžiningai dalija žlaugtus.

Pasak moters, eilėje tenka laukti nuo pat ankstaus ryto, eilė vos juda, o kartais po kelias valandas iš viso nepajuda iš vietos.
O vidiniame įmonės kieme, moters teigimu, žlaugtai be jokios eilės dalijami „pažįstamiems“ ir „spekuliantams“. Ji mano, kad didžiulės cisternos pildomos tiems, kurie vėliau tuos žlaugtus pardavinėja.

Moters nenuramino redakcijos argumentai apie laisvą rinką: kad įmonė turi teisę savo produkciją ar jos atliekas realizuoti taip, kaip jai naudingiausia: dovanoti ar parduoti tam, kam nori, paprašyti kokios nori kainos arba atiduoti nemokamai.

Matant eiles, darosi baisu

Kilometrines eiles prie „Biofuture“ žurnalistai irgi fotografuoja kasmet. Šiemet jos – ne kitokios nei pernai ar užpernai. Eilės gale stovintys vyrai tikino prie gamyklos atvažiavę darbo dienos pradžioje, bet per porą valandų iš vietos beveik nepajudėję.

„Tvarkos nėra. Atvažiuokite čia anksti ryte, va tada tai pamatysite eilę – paskutinieji traktoriai gatvėje, prie parduotuvės rikiuojasi“, – sako netoliese gyvenantis vyras. Nežinantiems patiksliname, kad nuo tos parduotuvės iki žlaugtų išdavimo vietos bus geras kilometras. Eilė kai kuriose vietose net dviguba.

„Baisu, kas darosi, liūdna žiūrėti į tuos žmones“, – pirmajam pašnekovui antrina kitas, čia pat besidarbuojantis vyriškis.
Kai kurie ūkininkai tikino atvažiavę dar toli iki aušros. Ar sulauks taip geidžiamo produkto iki vakaro, vyrai nežinojo.

Tačiau ne visi, kuriuos kalbinome, reiškė pretenzijas. Buvo ir tokių, kurie sakė, jog gaištamo laiko, žinoma, gaila, bet jie supranta neturintys teisės pykti, nes žlaugtus juk gauna nemokamai.

Pirmenybė – nuolatiniams klientams

Tuo pačiu metu pernai rašėme, kad tam, jog nesitrukdytų įmonės darbas, žlaugtus būtina išvežti kasdien. Vien smulkieji ūkininkai visų žlaugtų nepaima.

AB „Biofuture“ pardavimų direktorius Gediminas Kvaraciejus sako, kad šiemet iš įmonės teritorijos per parą išvežama apie 400 kub. m spirito gamybos atliekų – žlaugtų. Į už įmonės teritorijos ribų esančias saugyklas – rezervuarus perpompuojama apie 300 kubinių metrų žlaugtų per parą. Žlaugtai ūkininkams pilami kasdien nuo 8 iki 20 val.

„Suprantame smulkiųjų ūkininkų padidėjusį poreikį ir darome viską, kad jį patenkintume. Tačiau pirmenybę gauti šių gamybos atliekų teikiame įmonėms, bendrovėms ir tiems žlaugtų vežėjams, kurie juos išsiveža savo transportu ištisus metus.

Primename, kad yra galimybė ir fiziniams asmenims patekti į įmonės teritoriją, tereikia pasirašyti neatlygintino žlaugtų išvežimo sutartį ne mažesniam kaip 1000 kub. m kiekiui per mėnesį. Dėl sutarties pasirašymo reikia kreiptis į „Biofuture“ administraciją“, – sakė G.Kvaraciejus.

Taigi pirmiausia žlaugtai be eilės pilami tiems ūkininkams ir kompleksams, su kuriais yra sudarytos sutartys. Daliai jų žlaugtai nuvežami, jei ūkininkai įmonei sumoka transporto išlaidas.

Pasak įmonės atstovų, prieš kelerius metus bandyta kalbėtis ir su smulkesniais rajono ūkininkais dėl galimybės sudaryti sutartis ir su jais, tačiau daug ūkininkų tokios galimybės atsisakė. Labiausiai todėl, kad nori išvengti įsipareigojimo savaitgaliais pasiimti žlaugtus. Ūkininkai nori jų atvažiuoti tada, kai patys sugalvoja.