Į laisvę paleido 73 geležines varles

vezliaiTrečiadienį Metelių regioniniame parke į laisvę buvo paleisti 73 baliniai vėžliukai. Jie pateko į savo gimtąsias vietas – kiekvienos dėties vėžliukai buvo paleisti arčiausiai tų vietovių, iš kur buvo surinkti kiaušiniai.

Balinis vėžlys – viena iš sparčiausiai nykstančių rūšių ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Ši rūšis yra ties išnykimo riba ir ją galima išsaugoti tik naudojant specialias apsaugos priemones, todėl vykdomi įvairūs europiniai projektai. Vienas iš tokių projektų – vezliai2„Bandomojo ekologinio tinklo pietų Lietuvoje sukūrimas” – praėjusių metų rugsėjo 30 d. baigėsi, tačiau Lietuvos zoologijos sodas kartu su Metelių regioninio parko direkcija toliau tęsia pradėtą veiklą ir įgyvendina naują projektą.

Trejus metus iš eilės pavasario pabaigoje ir vasaros pradžioje Lietuvos gamtos fondo gamtosaugininkai, saugomų teritorijų specialistai, rinko balinių vėžlių kiaušinius, sudėtus netinkamose vietose, kur negalima apsaugoti jų dėčių, t.y. ant miško kelių ir judrių pakelių. Lietuvos zoologijos sode iš tų kiaušinių išsiritę vėžliukai, kiek paauginti, paleisti į gamtą.

Kiekvienas jauniklis identifikuojamas pagal plastrono (kaulinio šarvo apatinio skydo) nuotraukas. Dėl to galima atidžiai stebėti kiekvieno gyvūno augimą ir sveikatos būklę, analizuoti vėžliukų elgseną ir net tarpusavio santykius.

Natūralios vėžlių populiacijos išliko mažiausiai melioracijos pažeistose vietose Pietų Lietuvoje: Lazdijų ir Varėnos rajonuose, Merkinėje. Dzūkija yra Lietuvos regionas, kuriame gyvena šie ypatingi ropliai, todėl dzūkai „geležines varles” laiko didele vertybe.

Natūraliomis sąlygomis Lietuvos gamtoje iš viso gyvena tik apie 400 vėžlių, taip pat 101, kuriuos zoologijos sodas į laisvę išleido pernai.

Lyginant su kitais gyvūnais, vėžliai gyvena ilgiausiai – apie 100 metų. Sėkmingam balinių vėžlių populiacijos atkūrimui Lietuvoje reikia atvirų, medžiais neapaugusių ir gerai saulės apšviestų kūdrų. Kuo mažesnės pašalinio žmogaus intervencijos į šių vėžlių gyvenimo natūralioje gamtoje procesus, tuo didesnė tikimybė, kad balinis vėžlys Lietuvoje išliks.