Į Lietuvą jau parlėkė daugiau kaip 40 rūšių paukščių

 paukstukaiŠiandien – 40-ies paukščių diena, nes mūsų protėviai pastebėjo, jog iki kovo 10-osios iš šiltųjų kraštų į gimtinę sugrįžta 40 išskridusių paukščių rūšių.

Ventės rago ornitologinės stoties vadovas Vytautas Jusys LRT.lt teigė, kad šiuo metu į Lietuvą jau parskrido daugiau kaip 40 rūšių paukščių, bet paskutinieji sugrįš gegužę. Gamtininkas Selemonas Paltanavičius primena, kad būtent šiuo metu reikėtų kelti inkilus, nes vėliau jų sparnuočiams gali nė neprireikti.

„Prieš tris savaites pasirodė pirmieji: gervės, pempės, vieversiai, keršuliai. Šiomis dienomis pasirodė liepsnelės, karietaitės, amaliniai strazdai, strazdai giesmininkai. Daugiau kaip 40 rūšių jau yra pasirodžiusių. Kovo 8-ąją skrido didžiuliai pempių būriai, apie 200 paukščių“, – skaičiuoja V.Jusys.

Ornitologo teigimu, netrukus Lietuvoje turėtų pasirodyti ir kitos strazdų rūšys, padaugėti liepsnelių: „Dar daug paukščių rūšių parskris į Lietuvą. Su kiekviena diena paukščių turėtų būti vis daugiau.“

Kada į mūsų šalį sugrįš Lietuvos nacionaliniu paukščiu laikomas gandras? V.Jusys teigia girdėjęs, kad pirmieji gandrai jau pastebėti prie Elektrėnų, tačiau masiškai jie parskristi turėtų apie kovo 20-25 d., kai minima gandro grįžimo diena.

Kaip teigė V.Jusys, šiemet paukščiai sugrįžo kone 10 dienų vėliau nei praėjusiais metais. „Keletas dienų buvo šiltų, ir paukščiai sureagavo. Apskritai paukščiai reaguoja į esamą situaciją, o ne kas bus po dviejų ar trijų savaičių, jie reaguoja į orus. Pavasario pradžia buvo vėsesnė, turėjome šaltą vasarį. Praėjusiais metais ledas Kuršių mariose ištirpo sausio pabaigoje, o šiemet – tik antroje vasario pusėje“, – pažymi ornitologas.

„Svarbiausia, kad žiema neužsitęsė. Žinoma, žmonės labiau lauktų, kad staiga pratrūktų šiluma ir paukščiai masiškai sugrįžtų, bet jie vadovaujasi dienos ilgiu. Tai jiems yra svarbiausia sugrįžtant. Dabar dienos ilgumas jau daugiau kaip 11 valandų.. Apskritai paukščiams sugrįžti dabar palankios sąlygos“, – tikina gamtininkas S.Paltanavičius.

Jis primena, kad reikėtų suskubti iškelti inkilus – vėliau daugeliui paukščių jų gali nė neprireikti. „Jei kas dar neiškėlė, dabar bus laisvesnių dienų, visi grįš į sodybas, todėl pats metas tai padaryti. Taip pat reikėtų išvalyti inkilus, kurie kabo nuo praėjusių metų. Jei yra koks nors lizdas, reikėtų jį išmesti, sudeginti. Paukščiams jie tikrai ne padeda, o trukdo. Juose yra daug parazitų.

Nėra reikalavimo, kiek ir kur kelti, bet jei kas nors turi sodybą, inkilą gali kelti ne tik jose, bet ir netoli miško ar miške – paukščiams svarbu turėti kuo daugiau namų“,  – komentavo S.Paltanavičius.

Gamtininkas sako, kad zylių inkilų landa turėtų būti 3,5 cm skersmens, varnėnų – 4,5 cm. „Kelti inkilus pelėdoms jau vėloka. Bet miške ar pavieniame medyje kur nors lauke dar galima iškelti inkilą ir šiems paukščiams, gal dar perės. Bet kai kurių pelėdų vaikai jau spėjo užaugti. Inkilą reikėtų sukalti tokį, kad tarnautų ilgai. Jei ne šiemet, tai perės jame kitąmet“, – kalbėjo S.Paltanavičius.