Į namus plūsta graužikai? Išeitis yra

Šiluma maloni ne tik žmonėms, bet ir graužikams. Tai patvirtina biologas, UAB „Dezinfa” kenkėjų kontrolės ekspertas Liutauras Grigaliūnas, kuris teigia, jog atvėsus orams pelės ir žiurkės pastogę randa ir daugiabučių viršutiniuose aukštuose, ir po automobilių variklių dangčiais.

Bildesys patalpose, ištampytas maistas, pragraužtos skylės sienose – tai požymiai, kad būste apsigyveno gyvūnai. Su kuo turima reikalų – pele, žiurke ar kiaune?

„Visi šie trys gyvūnai kelia triukšmą, neleidžia miegoti, teršia aplinką išmatomis, graužia ir gadina turtą, kelia baimę. Skirtumas tas, kad kiaunės nepriklauso graužikų būriui. Jos gali apgraužti smulkius daiktus, bet stogą, sieną, pamatus jau sunkiai. Pelės ir žiurkės yra graužikai, jos palieka graužimo žymes, kurios matomos sienose, ant baldų, elektros laidų, maisto pakuočių. Nustatyti, kas apsigyveno būste padeda ir pėdsakai ant apdulkėjusių paviršių“, – teigia ekspertas.

Pavojus sveikatai, žala ir neigiamas psichologinis poveikis, – tai priežastys, kodėl graužikai negali tapti naminiais augintiniais. Jie gali sukurti užkrečiamųjų ligų židinius, pernešti įvairias ligas, keliančias net ir mirtiną pavojų žmogui. Daugelis ligų sukėlėjų į žmogaus organizmą patenka per odą, gleivinę ar žarnyną ir yra pernešami per pelių ar žiurkių paliekamas išmatas, seiles, šlapimą, liečiant nugaišusį gyvūną ar valgant užterštą maistą.

Be to, graužikai nuolat graužia: laidus, medines konstrukcijas, pakuotes, žmonės apkramtytus laidus randa net po automobilio variklio dangčiu. „Turėjome klientą, savo automobilį laikiusį netoli šuns voljero, kuris graužikams buvo itin patraukli vieta. Prieš sėsdamas į automobilį žmogus iš variklio ventiliacijos angos pirmiausiai ištraukdavo kaulus, suneštus žiurkių. Graužikų apgadinto automobilio nuostoliai gali siekti tūkstančius eurų, su tokiu automobiliu važiuoti nesaugu“, – sako ekspertas. Pažeidus laidus sienose gali kilti gaisras.

Kita priežastis naikinti peles ir žiurkes – neigiamas psichologinis poveikis bei nuovargis. Malonumas išvysti sprunkančią žiurkę vos uždegus šviesą ar naktimis nubusti dėl krebždesių tikrai menkas. Pelės ir žiurkės yra visaėdės, joms būdingas ir kanibalizmas. Įvairi mityba leidžia joms prisitaikyti prie aplinkos. Jų naikinimo priemonių gausu – nuo nuodų, spąstų, lipnių juostų suteptų klijais, o greitu metu į kenkėjų biologiją gilinsis ir dirbtinis intelektas. Viena didžiausių pasaulyje kenkėjų kontrolės grupių „Rentokil“ jau atlieka pilotą, kurio metu dirbtinis intelektas atpažįsta žiurkę ir pradeda fiksuoti jos įpročius. Sukaupta informacija leis efektyviau kovoti su kenkėjais.

Pagal BNS inf.