Į operacinę gali nuvesti net… uodas

file58938761 b17466bPosakis „šį pavasarį labai pikti vabzdžiai“ jau lydi turbūt kiekvieną pavasarį, apie tai trimituojama ir šiemet.

Šilutės ligoninės medikai sako šiemet dar negydę nei uodų, nei erkių ar gyvačių sugeltų žmonių, bet turi ką patarti „Sveikatos šaltinio“ skaitytojams. Bene lengviausiai įgyvendinamas patarimas – nuo tų piktųjų kraujasiurbių visai nesunku apsisaugoti. Ko gero, lengviau nei vėliau gydyti sugeltą kūną.

Pediatrijos skyriaus vedėja Vaidilutė Intienė patvirtina, kad uodai šiemet itin agresyvūs – jie atakuoja ir gelia ir palatose gydomus pacientus, ypač – vaikus, ir medikus.

„Bet tai nėra neišprendžiama problema. Juk dabar visuose prekybos centruose yra toks platus įvairių priemonių pasirinkimas, kad tikrai galima išsirinkti tokią, kuri atitiktų ir žmogaus piniginės storį, ir kitus jo poreikius“, – sako gydytoja.

Purškalai, tepalai, spiralės, skysčiai – tai priemonės, kurias medikės naudoja pačios ir pataria naudoti pacientams.

V.Intienė primena, jog Lietuvoje kol kas dar nėra uodų, kurie platintų žmogui pavojingas ligas. Tačiau net įgėlus paprasčiausiam mūsų kraštų kraujasiurbiui, pasekmės gali būti liūdnos. Ypač, jei neturėsime truputėlio kantrybės ir imsime energingai kasyti įgėlimo vietą. Tuomet uodo nuodai patenka vis giliau į paodį, o tada atveriamas kelias ir antrinei infekcijai: formuojasi pūliniai, galimas ir kraujo užkrėtimas.

Tokie atvejai Šilutės medikams žinomi ne tik iš literatūros – jie ir patys yra gydę tokias uodų įgėlimo pasekmes. „Prireikė ir operacijų, nes teko atverti susiformavusius pūlinius“, – prisimena V.Intienė.

Kiekvieno žmogaus organizmas net ir į tokio, regis, nekalto ir mūsų kraštuose įpasto vabzdžio, koks yra uodas, įgėlimą reaguoja skirtingai. Vienam galbūt užteks šiek tiek švelniai pamasažuoti smigtelėjimo vietelę ir daugiau jokių nemalonių pojūčių jis nebejaus. Kitam nemalonus niežulys truks kur kas ilgiau.

V.Intienė visiems sugeltiesiems rekomenduoja tą vietą pirmiausia šaldyti, patepti spiritu ar odekolonu. Rekomenduoja gydytoja ir specialų, niežulį nuimantį tepalą „Fenistil“, kuris parduodamas be recepto. Ir reikia pasistengti nekasyti sugeltos vietos. Svarbu to mokyti ir vaikus. Nemalonūs pojūčiai greit mažės ir išnyks.

Iškentę bent tą iki Joninių likusį mėnesį, kol uodai ypač aktyviai dauginasi, vėliau galėsime lengviau atsipūsti.