Į Pamarį Užgavėnės atėjo, ir visos Morės bei Gavėnai supleškėjo

uzgavenes silute degaJau antri metai Užgavėnes, arba pagal šišioniškių papročius – Šiupinio šventę, Šilutėje puošia įspūdingas Morių paradas. Šiuo renginiu Šilutės muziejininkės užaugino ne tik gražią Užgavėnių tradiciją, bet ir žiemos bei pavasario sandūroje subūrė visus šilutiškius.

Šiemet prie Hugo Šojaus dvaro nuo vasario 13-osios  žiemos demonių išsirikiavo daugiau nei pusšimtis – 55, o pernai jų buvo 43. Vadinasi, paradas auga ir plečiasi. Na, o Morių gražumas ir jų gamintojų išradingumas jau kaip reikiant verčia pasukti galvas vertinimo komisijai.

Šiupinio šventė – su „veseliotojais“ ir „brazilais“

Belaukdami Morių parado gražuolių eisenos, antradienio pavakarę prie H.Šojaus dvaro susirinko nemažai užgavėniautojų. Netrukus paskutinį kartą pasigrožėti spalvingomis damomis bei vyrukais – Gavėnais ir išvyti žiemą atvyko, kaip dera Užgavėnėse, ir „veseliotojų“ palyda. Šėlsmo ir džiugesio netrūko, o stalas nuo „vaišių“ lūžo.

Trankiai dundant muzikai bei muzikantui pakvietus patrepsėti, pirmieji tarp Morių sukosi ir paskutinį valsą sušoko jaunikis Gavėnas su nuotaka. O kai į minią įsimaišė žavi Čigonaitė (etnografė Indrė Skablauskaitė), kuri būrė visiems ateitį, pranašavo moterims pačius geriausius vyrus, tuzinus vaikų bei egzotines keliones, žvarbus antradienio vakaras bemat sušilo ir linksmybės įkaitino atvykusiuosius.

Šventė toliau tęsėsi su netikėtais svečiais, kurie, kaip pristatė Čigonaitė, atvyko ne iš bet kur, o iš paties Rio de Žaneiro, Brazilijos miesto, kuris garsėja savo spalvingais paradais. Beje, originaliu Užgavėnių paradu jau galės girtis ir Šilutė.
Būrys liūtukų ir kaukėtų šokėjų (šokių kolektyvas „Žvaigždūnė“) užkrėtė užgavėniautojus energija ir jaunatviškumu.

Išrinktos įspūdingiausiosios Morės

Pajudėję, patrepsėję užgavėniautojai buvo pakviesti prie tvenkinio, kur jau laukė paruoštas laužas. Kartu su savo Morėmis šventės dalyviai patraukė į paskutinį šios žiemos žygį: vis dėlto, juk reikia išvaryti žiemą ir pakviesti pavasarį?..
Belaukiant akimirkos, kai Mores praris liepsna, surengta ir jų kūrėjų apdovanojimų ceremonija. Šiemet, kaip ir pernai, Šilutės muziejininkai įteikė padėkos raštus bei saldžiuosius prizus penkių įspūdingiausių gražuolių kūrėjams.

Už etniškiausią Morę apdovanojimas įteiktas Žemaičių Naumiesčio mokyklos – darželio bendruomenei, ekologiškiausią žiemos demonę pagamino ir į paradą atnešė Šilutės rajono vaikų meno mokyklos Dailės skyriaus auklėtiniai. Moderniausiomis pripažinta „jaunavedžių“ porelė – Morė ir Gavėnas, kuriuos pagamino Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centro mokiniai, o  moteriškiausia ir viliokiškiausia – „Šilokarčemos“ redakcijos Morė. Na, o specialųjį rajono mero įsteigtą prizą atsiimti buvo pakviestas šokių kolektyvas „Žvaigždūnė“.

Po apdovanojimų atėjo metas atsisveikinti su visu per metus sukauptu blogiu ir sudeginti Mores. Vos buvo uždegtas laužas, įsiplieskė galinga liepsna, kuri žiemos demones prarijo per keletą minučių. Taigi žiema ilgai nesispardė ir užleido sostą pavasariui.
Nors kelios dešimtys Morių pleškėjo liepsnose, šilutiškiai dar namo neskubėjo. Vaikai linksmai čiuožinėjo ant blizgančio tvenkinio ledo, suaugusieji lingavo pritardami ansambliui „Karčema“ ir vaišinosi šiupiniu, kurį patiekė Šilutės kultūros ir pramogų centro kolektyvas.

Ant marių kranto – Užgavėnės su meile

Vieni pirmųjų į Užgavėnes šiemet kvietė ventiškiai. Ant ledinių marių kranto vasario 14-ąją, šv. Valentino – Įsimylėjėlių dieną – susibūrė Ventės – Šturmų ir Kintų bendruomenės.

Atvykusieji į šventę ne tik bendruomenių kiemeliuose buvo pavaišinti mieliniais blynais, šiupiniu, bet ir ragavo karštųjų gėrimų, būrėsi sau ateitį pas Čigones, taisė sveikatą pas Daktarus bei, žinoma, siautė šokių ir žaidimų rate.

Užgavėnių vedėjai, Čigonai bei Tautininkai, suskirstė šventės dalyvius į dvi komandas. „Kairieji“ su kapitonu Lašininiu priešakyje ir „Dešinieji“, vedini Kanapinio ir vestuvininkų palydos, tarpusavyje varžėsi, kurie pranašesni. Kadangi taip sutapo, jog Užgavėnės Ventėje vyko Įsimylėjėlių dieną, tai neapsieita ir be meilių žaidimų. Kam teko pašokti viliotinį, kam – padainuoti meilės dainą.

Po gausybės šėlionių bei Lašininio ir Kanapinio dvikovos visų laukė tradicinė Morės deginimo ceremonija. Bet prieš supleškant žiemos demonei, kuri nusineša su savimi visas negandas ir blogumus, šventės dalyviai panoro įsiamžinti atminčiai.

Nors šeštadienio oras nebuvo itin dosnus šiluma ir susirinkusiesiems ant marių kranto šiek tiek skruostus kandžiojo žvarbus vėjas, tačiau sušilę prie degančios Morės laužo kai kurie užgavėniautojai panoro ir kūlvirsčiais verstis. O kaip gi be šių tradicijų, kai nugalėta žiema ir atėjo laikas žemę pabudinti, paruošti ją gausiam derliui?..

Šventės dalyvius linksmino dainininkai Vita Lacko – Vaišnorienė ir Nerijus Urbonas.

Užgavėnių šventimas kaip marių banga nuvilnijo per visą Pamarį. Vasario 15-ąją užsigavėti kvietė Degučių bendruomenė, vasario 17-ąją su Morėmis atsisveikino ir žiemą vijo iš kiemo rusniškiai, traksėdiškiai, Žemaičių Naumiesčio gyventojai bei švėkšniškiai.

Daugiau nuotraukų „Šilutės naujienų” Facebook albumuose:

Morių paradas ir „Šiupinio šventė” Šilutėje.

Užgavėnės Traksėdžiuose, Rusnėje, Degučiuose.

Užgavėnės Ventėje.