Į Šilutės ligoninę plūsta pacientai kompiuterinio tomografo tyrimui

Radiologijos sk_1Higienos instituto duomenimis, Lietuvoje sergamumas onkologinėmis ligomis kasmet auga. Sveikatos specialistai pabrėžia, jog siekiant efektyvaus gydymo, ypač svarbu vėžį aptikti ankstyvoje stadijoje. Tai pasiekti padeda modernūs radiologiniai medicinos diagnostikos metodai.

VšĮ Šilutės ligoninės Radiologijos skyriaus vedėjas Darijus Pundžius patvirtino, jog šiuo metu pacientams vis dažniau diagnozuojami įvairūs onkologiniai susirgimai. Juos gydytojas nustato gydymo įstaigoje atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą, kurių kasmet atliekama kone 4 tūkst. Gydytojo teigimu, šiam tyrimui į Šilutės ligoninę atvyksta pacientai ir iš kitų rajonų.

Apie kompiuterinį tomografą

Radiologijos skyriaus vedėjas paaiškino, jog kompiuterinė tomografija (KT) – tai rentgenologinis metodas, kurio pagalba sluoksniais galima pamatyti vidines organizmo struktūras, naudojant rentgeno spindulius. Kai nepakanka duomenų, atlikus paprastą rentgenologinį tyrimą bei echoskopiją, norint išsiaiškinti pažeidimų gilesnes struktūras ir priežastis, tikslinga atlikti KT tyrimą.

„Pirmiausia daroma rentgeno nuotrauka ar echoskopija, kuri žmogui nedaro žalos. Po to atliekamas rentgenologinis tyrimas, o jei neaišku – tik tada KT tyrimas. Yra atvejų, kai rentgeno nuotraukos nepakanka diagnozuoti kilmei, proceso gilumui, priežasčiai išsiaiškinti“, – aiškino radiologas D.Pundžius.

Pasak gydytojo, atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą žmogus gauna apšvitą. Tyrimas yra brangiųjų tyrimų sąraše, brangi ir įranga, todėl pagal poreikį tyrimas atliekamas tik tam tikrais atvejais.

Valstybinės ligonių kasos (VLK) duomenimis, pasaulyje ir Lietuvoje per kelerius metus gaunamos apšvitos problema tapo itin aktuali. Kaip ir kitur, Lietuvos gydymo įstaigose kasmet atliekama vis daugiau kompiuterinės tomografijos tyrimų. Žmonės nežino, kad spindulių dozės, kurias žmogus gauna atliekant kompiuterinės tomografijos tyrimą, yra vienos didžiausių radiologinėje diagnostikoje. Apskaičiuota, jog vienos pilnos pilvo kompiuterinės tomografijos metu pacientas gauna tokią jonizuojančiosios spinduliuotės dozę, kokią gautų atlikus 250 paprastų rentgeno nuotraukų.

„Žmogus šią dozę gali gauti ir vasaros metu vaikščiodamas kieme, esant giedrai dienai, per keturis metus“, – pridūrė radiologas.

Anot D.Pundžiaus, šis tyrimas leidžia aptikti ligų židinius, smulkiausius pakitimus, nustatyti vėžio pradžią, tačiau žmogui duoda ir didelę apšvitą.

„Saugiausias ir paprasčiausiai atliekamas tyrimas yra echoskopija. Kuo trumpiau trunka tyrimas, tuo apšvita mažesnė“, – sakė radiologas. Jis ramina, jog Šilutės ligoninėje yra vienapjūvis spiralinis kompiuterinis tomografas, kuris pagreitina tyrimo laiką ir sumažina apšvitinimo dozę žmogui.

Kada tyrimas būtinas?Radiologijos sk_2

Radiologijos skyriaus vedėjas akcentuoja, jog minėtą tyrimą skiriantis gydytojas visada turi įvertinti naudą ir galimą žalą, ir dėl to privalu informuoti pacientą. Abejonių dėl tyrimo būtinybės neturėtų kilti tik tada, kai tai yra vienintelis būdas gydytojams pamatyti, kas dedasi žmogaus organizme, kai tyrimas padeda laiku nustatyti ligą, ją išgydyti ir išgelbėti gyvybę.

Anot D. Pundžiaus, kompiuterinės tomografijos tyrimas būtinas, kai pacientui reikia greitai nustatyti tikslią ligos diagnozę, kai yra planuojama chirurginė intervencija, kai po ūmaus susirgimo pirmosiomis valandomis tenka gelbėti paciento gyvybę.

„Jei atvežtas žmogus yra be sąmonės ir įtariama galvos smegenų kraujagyslių patalogija, spėjama, kad jam trūko kraujagyslė ir išsiliejo kraujas į smegenis arba ją užkimšo trombas ir pan. „Auksinis standartas“ yra pirmosios dvi valandos, per kurias reikia diagnozuoti tiksliai, kodėl pacientas neteko sąmonės. Tai gali būti įvairios galvos smegenų, stuburo traumos, navikai, kraujotakos sutrikimai, ūminės pilvo – krūtinės ląstos kraujagyslių ligos, kaulų lūžimai, komplikuoti minkštųjų audinių ar vidaus organų pažeidimai“, – aiškino radiologas.

Šilutiškiai – ketvirti šalyje

„Mūsų ligoninė yra ketvirtoje vietoje pagal kompiuterinio tomografo pritaikymo galimybes šalyje“, – sako įstaigos vadovas Darius Steponkus, pasakodamas apie Radiologijos skyriuje 2003-aisiais pastatytą kompiuterinį tomografą „Semens somaton balance“.

Šilutės ligoninėje atliekami šie kompiuterinės tomografijos tyrimai: galvos smegenų, galvos smegenų kraujagyslių (taikant intraveninį kontrastavimą), stuburo, kaklo, dubens kaulų, krūtinės ląstos (plaučių), pilvo organų, įskaitant inkstų, skeleto kaulų bei sąnarių. Kompiuteriniu tomografu galima nustatyti ir kaulų tankį dencitometriniu matavimu, tačiau šis tyrimas yra mokamas. Visi kiti tyrimai socialiai draustiems pacientams, turintiems antrinio lygio gydytojo specialisto siuntimus, atliekami nemokamai.

Pasak gydytojo D.Pundžiaus, pacientai prieš procedūrą supažindinami su būtinybe atlikti KT tyrimą ir sužino kokią spinduliuotę jie gaus. Taip pat pacientas privalo pasirašyti ir sutikimo formą.

Kaip elgtis tyrimo metu?

Pradedant tyrimą žmogus turi nusiimti visus metalinius daiktus: sagučius, telefoną, akinius, pinigus ir pan. Tyrimo metu pacientas paguldomas ant nugaros ar pilvo ant aparato stalo. Prieš tyrimą arba jo metu jums gali būti sugirdoma arba suleidžiama į veną kontrastinė medžiaga. Visą reikiamą informaciją suteikia tyrimą atliekantis personalas.

Paprastai jokių pojūčių tyrimo metu ir po jo pacientas nejaučia, todėl galima grįžti prie įprastinės veiklos. Jei atliekamas kontrastinis tyrimas (suleista kontrastinė medžiaga), pacientas gali pajusti karščio bangą, metalo ar kartumo skonį burnoje. Šie jutimai laikini ir turi praeiti per kelias sekundes. Jei pacientui buvo pašalinių reakcijų ankstesnių tyrimų metu ar kvėpavimo problemų, ar yra sutrikusi inkstų funkcija,  prieš tyrimą Radiologijos skyriaus personalas patars, ką daryti tokiu atveju.