Prieš Vasario 16-ąją per Lietuvą nusiritusi patriotizmo banga neaplenkė ir Šilutės. Minėdami šimtąsias atkurtos Lietuvos valstybės metines, žmonės panoro puoštis trispalvėmis.
Gerai tiems, kas vėliavomis pasirūpino iš anksto, o tie, kas valstybės simbolį norėjo įsigyti likus porai savaičių iki šventės, galėjo graužtis nagus, nes vėliavos paprasčiausiai… tapo deficitu, jų nebuvo pirkti. Ir ne tik Šilutėje – visoje Lietuvoje.
Ne vienas šilutiškis šią situaciją pavadino tikru deguto šaukštu medausstatinėje, kurio priežastis, pasirodė esanti labai paprasta: vėliavų gamintojai nespėjo jų siūti, tad prekybininkai neturėjo ką parduoti. Pasak vienos didžiausių internetinių parduotuvių Lietuvoje, kelis kartus išaugusi trispalvių paklausa ir intensyviai perkami vėliavų stiebai ir jų laikikliai rodo, jog didelė dalis lietuvių trispalvę šiemet kėlė pirmą kartą.
Leidosi į vėliavos medžioklę
„Visus šilutiškius kviečiame dalyvauti visuomeninėje akcijoje – PUOŠKIME SAVO NAMŲ/ ĮSTAIGŲ/ ĮMONIŲ LANGUS Lietuvos valstybės vėliavos spalvomis ir džiugiai laukime Lietuvos gimtadienio!”, – likus kelioms dienoms iki Vasario 16-osios kvietė kultūros įstaigos.
Įvairius raginimus pasipuošti savo namus buvo galima pamatyti ir per televiziją, tad nenuostabu, kad daugelis lietuvių pajuto vienybės dvasią ir panoro iškelti trispalvę. To nesitikėjo nei vėliavų gamintojai, nei prekybininkai – pirmosiomis vasario dienomis Lietuvos vėliava tapo deficitu.
Likus porai savaičių iki šventės į tikrą vėliavos medžioklę leidosi šilutiškė Gražina. Iš pradžių moteris apvažinėjo Šilutės prekybos centrus, vėliau paštą. Niekur vėliavos nerado. Išgirdusi, kad jų atsivežė viena miesto parduotuvė, suskubo ir ten, tačiau iš pardavėjų išgirdo: „vėliavos jau parduotos”.
Visgi moteris nenorėjo taip lengvai pasiduoti. Darbo reikalais nuvažiavusi į Klaipėdą vėliavos ieškojo ir uostamiestyje: apvaikščiojo senamiesčio parduotuves, nuvažiavo į kelis prekybos centrus. Bet ir ten teko nusivilti ir namo grįžti tuščiomis.
Gražina sau pasižadėjo vėliavą būtinai nusipirkti kai jų atsiras prekyboje ir iškelti Kovo 11-ąją, Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dieną.
Į klausimą, kodėl panoro puoštis tik šiemet, Gražina atsako, kad šiemet kaip niekada jautė šventinę nuotaiką, šimtojo Lietuvos gimtadienio laukė kaip artimo žmogaus jubiliejaus ar gimtadienio. Kad vėliavos nebuvo įmanoma nusipirkti, moteriai buvo tikras akibrokštas, anot jos, gamintojai ir prekybininkai turėjo iš anksto tam pasiruošti.
„Gal kartais jūs žinote, kur būtų galima nusipirkti Lietuvos vėliavos koto laikiklį”, – likus kelioms dienoms iki Vasario 16-osios teiravosi į redakciją užsukęs Stasys Tunila.
Lietuvos trispalvę jis jau turėjo iš ankstesnių metų. Šiemet nusipirko antrą vėliavą – su Vyčio ženklu, ir bendrijos daugiabutį norėjo papuošti dviem vėliavomis.
Stasys norėjo įsigyti puošnesnį laikiklį su Gediminaičių stulpais, bet būtų apsidžiaugęs ir paprastu, tačiau nė tokio niekur nerado.
„Pamirškit, kad vėliavų yra. Pašte galima įsigyti nebent Europos sąjungos vėliavą”, – pasakojo visas Šilutės parduotuves jau išmaišęs vyras. Anot jo, tik viena parduotuvė „Statyk pats” buvo gavusi kelias vėliavas, bet ir tas pačias žmonės buvo užsiprašę iš anksto. Vyras piktinosi, kad dauguma žmonių tik šiemet suskubo vėliavomis puoštis namus: kur jie buvo anksčiau, kodėl jie nekeldavo vėliavų ankstesniais metais per valstybines šventes?
„Man tai didžiausia šventė”, – sakė Stasys.
Pasirūpino iš anksto
„Noriu įrodyti, kad valstybės šventės yra svarbios kiekvienai mano šeimos kartai, nesvarbu ar jam 12, ar 82 metai. Mes mylime Lietuvą”, – sako Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje Buikiškės kaime gyvenanti Vilija Eičienė.
Šiemet ir ji namus puošė pirmą kartą, tačiau trispalve ir kita tautine atributika pasirūpino gerokai anksčiau, dar prieš Naujuosius metus. Vilija neslepia, kad puoštis pradėjo tik šiemet, pajutusi vieningą šventės laukimo nuotaiką visoje Lietuvoje. Moteris įtraukė ir savo šeimą.
Moteris pasakojo, kad jos tėčio gimtadienis – vasario 19-ąją. Jam Vilija norėjo padovanoti trispalvę, bet deja Vasario 16-osios išvakarėse vėliavos nerado nei Šilutėje, nei Klaipėdoje.
Beje, vasarą ji dalyvavo tv3.lt inicijuotame projekte „LT100: mano kelionė Lietuvai”, kuris kvietė Lietuvos šimtmetį pasitikti visapusiškai pažinus savo šalį – aplankyti net 100 skirtingų lietuviškų objektų, įsitraukti į tradicinius užsiėmimus.
Įspūdingai savo buto langus papuošė šilutiškė Daiva Valeikė. vasario 16-osios rytą jos namų languose buvo net trys vėliavos – trispalvė ir dvi su Vyčio ženklu. Moteris sako, kad jos šeima šiomis vėliavomis pasirūpino iš anksto.
Pardavėjai to nesitikėjo
UAB „Šilutės prekyba” direktorius Egidijus Kuzminskas pasakojo, kad šio tinklo parduotuvės paskutiniąsias Lietuvos vėliavas pardavė vasario 14-ąją.
Anksčiau daugiau nei 20 „Šilutės prekybos” tinklo parduotuvių vargiai parduodavo keturias vėliavas per metus, o šiemet per porą savaičių šilutiškiai nupirko 30 trispalvių. Viena jų kainavo 19.99 eurus.
Praėjus beveik savaitei po šventės „Šilutės prekybos” parduotuvės vėliavų dar neturėjo. Tačiau tinklo vadovai aktyviai ieškojo, dirbo su tiekėjais, derino kokybės ir kainos santykį.
„Prieš vasario 16-ąją pirkimai išaugo, o tiekėjai neturėjo ką pasiūlyti. Tokios žmonių reakcijos niekas nesitikėjo, bet tai yra gerai. Tikimės, kad greitu laiku vėliavų vėl bus parduotuvėse ir šilutiškiai galės pasipuošti Kovo 11-ąjai”, – sakė E.Kuzminskas.
Tuo tarpu internetinės parduotuvės pigu.lt atstovai buvo paskelbę, kad artėjant šimtosioms atkurtosios valstybės metinėms, trispalvių vėliavų pardavimai dar labiau šoktelėjo – per porą vasario savaičių pigu.lt internetinėje parduotuvėje jų nupirkta beveik tiek pat, kiek per visą sausį. O palyginus su tuo pačiu pernykščiu laikotarpiu, pardavimai šoktelėjo net 8 kartus.
Lietuvoje didžiausios internetinės parduotuvės duomenimis, tuo pačiu metu išaugo ne tik vėliavų, bet ir jų kotų bei laikiklių paklausa. Nuo sausio pradžios iki vasario vidurio buvo nupirkta beveik trigubai daugiau vėliavų kotų ir laikiklių nei per visus 2017 metus. Dažniausiai pirkėjai formuodami pirkinių krepšelį, įsigyja visą komplektą – vėliavą, kotą ir laikiklį.
Rašyti atsakymą