Į žudiko tvirtovę Šilutės rajone gali atvažiuoti buldozeriai

 

gaidjurgio sodybaGarsiausiam Vakarų Lietuvos nusikaltėliui, už šešiolikos žmonių nužudymą iki gyvos galvos kalinčiam Sigitui Gaidjurgiui – neramios žinios iš laisvės. Į jo sodybą Šilutės rajone žadama siųsti buldozerius. Čia bus griaunami keli nelegalūs pastatai.

Statybų inspektoriai jau pernai rudenį nurodė sodyboje šeimininkaujančiai 59-erių S.Gaidjurgio vaikų motinai Rasai Ramanauskaitei nugriauti be leidimo iškilusius statinius, tačiau situacija per metus nedaug pasikeitė. Todėl teko kreiptis į teismą.

R.Ramanauskaitei priklausanti kelių hektarų sodyba plyti atokioje vietoje, šalia Karaliaus Vilhelmo kanalo, Klaipėdos ir Šilutės rajonų paribyje. Iš kitos pusės tyvuliuoja Svencelės pelkė, o sodyba patenka į Svencelės telmologinį draustinį, todėl čia dar daugiau statybų apribojimų.

Nepaiso nurodymo nugriauti

Priartėti prie S.Gaidjurgio namų ten vedančiu keliu – pavojinga. Aplinkines pievas juosia tvora, o prie vartų pritvirtintas užrašas „Privati valda“. Anksčiau kabojęs perspėjimas apie piktus šunis pradingo. Iš tolo matyti tik vienas pastatas. Vietiniai mano, kad tai – pirtis arba sargo namas. Sako, kartais čia atvažiuoja žmonių pasilinksminti.

Nuo sodybos vandens link veda du tilteliai. Vienu jų patogu pūkštelėti į vėsų vandenį atsigaivinti tiesiai iš pirties.
Pati sodyba aptverta trijų metrų aukščio mūrine tvora. Dar pernai buvo nurodyta ją nugriauti, tačiau tvora liko kaip stovėjusi.

Prie sodybos nei prieisi, nei ją apžiūrėsi – viską slepia aukšti medžiai. Teritoriją įmanoma apžvelgti tik iš paukščio skrydžio.

Sodybą gaubia paslaptys

Kaimyninio Kiošių kaimo žmonės apie R.Ramanauskaitės sodybą taip pat nieko nežino, nes jos nepasiekia.

„Žiemą matyti mažoji pirtelė, o daugiau nieko nežinau, viską užstoja medžiai ir kitų žmonių namai“, – sakė savo kiemą tvarkantis Ignas.

Žmonės nesibaimina S.Gaidjurgio vaikų motinos kaimynystės, tikino apie ją nieko bloga negalį pasakyti arba išvis nieko nežinantys.

Nuotraukose iš paukščio skrydžio matyti keli didžiuliai pastatai R.Ramanauskaitės sodyboje. Prie Vilhelmo kanalo sumontuota prieplauka – prie jos stovi dvi valtys.

Bijodavo tikrinti?

„Lietuvos ryto“ paklausta, kodėl iki šiol nenugriovė neleistinai atsiradusių statinių, R.Ramanauskaitė nieko paaiškinti negalėjo, nes nesuprato klausimo.

Kad šioje sodyboje – daug statybos pažeidimų, valstybės institucijos žinojo seniai. Tačiau tikrintojai čia neatvykdavo, nes, matyt, paprasčiausiai bijojo. Žmonės pasakojo, kad plaukdami Vilhelmo kanalu girdėdavo sodyboje garsiai lojant ne vieną šunį.

Užgrobė valstybinę žemę

Klaipėdos teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros skyriaus darbuotojų tvirtinimu, R.Ramanauskaitės sodyboje neteisėtai iškilo du pagalbiniai pastatai, be statybos leidimo rekonstruotas gyvenamasis namas. Pernai rudenį dėl šių statinių buvo surašyti pažeidimų aktai.

Be to, draustinyje neleidžiama statyti trijų metrų aukščio tvorų. Aplink sodybą ji nutįsta beveik kilometrą. Dėl tvoros taip pat buvo surašytas savavališkos statybos aktas. Ją turėtų pakeisti metro nesiekianti permatoma tvora.

Dar keli statiniai, tarp jų pirtis, pavėsinė, šuns būda, laipteliai Vilhelmo kanalo link, yra valstybinėje žemėje, kurią sklypo savininkai yra paprasčiausiai užgrobę.

Statybos inspekcijos nurodymu, S.Gaidjurgio vaikų motina nelegalius statinius turėjo nugriauti iki šių metų rugpjūčio, tačiau nurodymų neįvykdė. Jei situacija nepasikeis iki teismo sprendimo dėl savavališkų statybų padarinių panaikinimo, neleistinų statinių griovimo turės imtis Statybos inspekcija.

Pastatų rekonstrukciją pagal išduotus leidimus turėtų atlikti patys pastatų savininkai. Jei jie nieko nedarys, ši užduotis bus perduota antstoliams.

Demaskuoti padėjo asmens sargybinis

Kažkada šioje sodyboje su sugyventine ir vaikais gyveno ir pats S.Gaidjurgis. Jis buvo sulaikytas Vilniuje 2002-ųjų rugsėjį po vienos apklausos. Taip pat buvo sulaikytas S.Gaidjurgio asmens sargybiniu vadintas Renatas Šadeikis. Jis netrukus pradėjo duoti parodymus. Prabilo ir kiti organizuotos gaujos nariai.

S.Gaidjurgio suburta gauja buvo gerai apginkluota. Garsiausias Vakarų Lietuvos žmogžudys buvo labai atsargus – savo gaujos nariams liepdavo keisti išvaizdą, naudotis suklastotais dokumentais, o baimindamasis išdavysčių net įsakydavo žudyti saviškius.

S.Gaidjurgis nuteistas už šešiolikos žmonių nužudymą. Ne visų aukų palaikus pavyko aptikti. Mat S.Gaidjurgis buvo bene vienintelis, kuris slėpdamas savo nusikaltimus nužudytų žmonių kūnus iškasdavo ir perkeldavo į kitas vietas.