Iki metų pabaigos Rusnėje stovės apžvalgos bokštas

BOKSTASŠiemet galimai jau išsipildys Šilutės savivaldybės ir Nemuno deltos regioninio parko direkcijos darbuotojų svajonė Rusnės salos vakariniame pakraštyje, Atmatos upės žiočių kairiojoje pakrantėje pastatyti 28 m aukščio apžvalgos bokštą.

Pasak savivaldybės mero Vytauto Laurinaičio, Aplinkos apsaugos ministras jau yra pasirašęs įsakymą dėl tokio bokšto statybos finansavimo. Tai būtų jau 39 -asis ir galimai paskutinis Aplinkos apsaugos ministerijos su ES parama statytas apžvalgos bokštas Lietuvoje. Ir nors Rusnės apžvalgos bokštas nebus pats aukščiausias (Lietuvoje aukščiausias apžvalgos bokštas yra 36 m), tačiau į jį įkopusieji galės grožėtis išties unikaliu kraštovaizdžiu – Kuršių mariomis, užliejamomis pievomis, stebėti ledonešius, Atmatos upės žiotis ir Kniaupo įlanką, kurioje galima pamatyti apie 300 rūšių paukščių.

Savivaldybė pridės ir savo lėšų

Apžvalgos bokšto statybai Rusnėje Aplinkos apsaugos ministerija skiria 400 tūkst. eurų. Tam, kad bokštą pastatyti rusniškių bei Nemuno deltos regioninio parko tarybos pasirinktoje vietoje – Kuršmarių pakrantėje – Savivaldybei prie ministerijos paskirtų lėšų reikės iš savo biudžeto aukoti dar apie 200 tūkst. eurų. Mat nuo Uostadvario kaimo vidaus vandenų uosto teritorijos iki dabar parinktos bokštui statyti vietos yra apie trys kilometrai. Papildomos savivaldybės biudžeto lėšos yra būtinos automobilių stovėjimo aikštelei pakloti ir rekonstruoti 900 metrų Atmatos upės pakrantės pylimą. Šis pylimas taps pažintiniu taku – nauja kelio atkarpa iki bokšto.

Nemuno deltos regioninio parko direktorės Jovitos Stanionienės nuomone, rekonstruotas pylimas – pažintinis takas bus tiek pat įdomus keliautojams, kaip ir apžvalginis bokštas.

Trukdžių statyboms nėra

Apžvalgos bokštas jau galėjo būti pradėtas statyti prieš pusantrų metų, tuomet parinktoje Uostadvario kaimo vietoje prie vidaus vandenų uosto. Statybų pradžią tada teko atidėti dėl Rusnės bendruomenės atstovų Nemuno deltos regioninio parko taryboje pageidavimo apžvalgos bokštą statyti ne Savivaldybės administracijos parinktoje vietoje, bet salos pakraštyje, ant Kuršmarių pakrantės. Beja, parinkta bokšto vieta yra Nemuno deltos regioninio parko saugomoje teritorijoje. Toks sprendimas kėlė įvairių abejonių, kad apžvalgos bokšto statyba apskritai nebus galima.

Praėjusiais metais bokšto statybos pradžią stabdė naujojo LR Seimo ir Vyriausybės vadovybė.

Dabar Nemuno deltos regioninio parko atstovai teigia, kad jau yra visi suderinimai su Aplinkos apsaugos ministerija, jog apžvalgos bokšto satyba Kuršių marių pakrantėje galėtų būti pradėta. Parko darbuotojai ištyrė būsimą bokšto statybos ir apžvalginio tako įrengimo vietas, ir nerado kokių nors ypač retų augalų, gyvūnų ar paukščių lizdų, kuriems statybos keltų grėsmę ar padarytų žalos.

Savivaldybės taryba ir administracija, pasak mero V.Laurinaičio, sutinka kad rusniškių bokštui pasirinktoji vieta yra geresnė, nors tai ir pareikalaus papildomų savivaldybės biudžeto išlaidų.

Manoma, kad  iš bokšto atsiveriantys nepakartojami Kuršių marių, Kniaupo įlankos vaizdai stebins ir žavės daugybę į šį kraštą atvykstančių turistų. Skaidrią dieną iš bokšto keliautojai matys ne tik Ventės rago ornitologinę stotį, bet ir Neringos pusiasalio vaizdus. Tikimasi, kad apžvalgos bokštas smalsuolius vilios visais metų laikais.   Meras mano, kad savivaldybės investicija į pažintinio tako statybą bei automobilių stovėjimo aikštelę bus naudinga ir smulkaus verslo plėtrai Uostadvaryje. Juk keliautojams reikės apie tris kilometrus nukakti iki bokšto. Tai jie galės daryti pėstute, o gal ir autotraukinuku arba arklių traukiamomis bričkelėmis. Juk taip ir Klaipėdos Smiltynėje turistai keliauja iki delfinariumo. 

Judins biurokratus

Meras V.Laurinaitis “Šilutės naujienoms” sakė, kad yra įsitikinęs, jog jau šių metų pabaigoje apžvalgos bokštas su pažintiniu taku ir automobilių stovėjimo aikštele bus baigti statyti. Jam tik kelia nerimą Aplinkos apsaugos ministerijos darbuotojų lėta darbų sparta. Nors ministro įsakymas dėl bokšto statybos finansavimo jau yra, tačiau ministerijos atsakingi valdininkai dar net nepradėjo rengti viešojo darbų pirkimo sąlygų, todėl dar negali paskelbti viešojo darbų pirkimo konkurso.   Meras sakė gerai žinantis, kad teks dažnai lankytis Viliuje ir nuolatiniu dėmesiu spartinti būtinas procedūras. Jis mano, kad būtų geriausia, jog iki vasaros pradžios būtų žinomi suplanuotų darbų projektuotojai,  vykdytojai bei pradėti konkretūs statybų darbai.