Ikimokyklinukų maitinimas – be priekaištų, bet norima jį keisti

maisto seminaras 1Žinia, kad jau nuo kitų metų ikimokyklinių įstaigų auklėtinių maitinimą planuojama paskirti vienai, konkursą laimėsiančiai įmonei, sukėlė nerimą ne tik lopšelių – darželių vadovams, bet ir visuomenės sveikatos specialistams.

Prieš savaitgalį susirinkę į Klaipėdos visuomenės sveikatos centro (KVSC) Šilutės skyriaus surengtą seminarą „Maisto svarba augančiam organizmui“, ikimokyklinių įstaigų darbuotojai ne tik dalijosi patirtimi, kaip kiekvienoje įstaigoje yra organizuojamas vaikų maitinimas.

Jie akcentavo ir tai, kad baiminasi, jog maitinimo organizavimą perdavus vienai įmonei, maisto kokybė gali suprastėti, nes kaip teigia Savivaldybės administracija, išlaidas darželinukų maitinimui bus bandoma mažinti.

Maistas gaminamas kokybiškai

Šiuo metu lopšeliuose – darželiuose vaikų maitinimu rūpinasi šių ugdymo įstaigų vadovai: sudarinėja sutartis su produktų tiekėjais, o maistas ruošiamas saugiai ir kokybiškai įrengtose įstaigų virtuvėse.

Skaitydama pranešimą, KVSC Šilutės skyriaus vyriausioji specialistė Audronė Jurjonienė pabrėžė, kad 2011 m. nebuvo gauta nė vieno rašytinio skundo dėl maitinimo vaikų ikimokyklinėse įstaigose, nebuvo registruota nė vieno grupinio susirgimo žarnyno infekcine liga, kurios priežastis būtų maistas, pagamintas ikimokyklinėje įstaigoje.

Jai antrino ir Šilutės valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vyr. specialistė, maisto produktų inspektorė Stanislava Lidžiuvienė. Specialistė pasidžiaugė, kad darželiuose maisto gamybos technologinė įranga, maisto gaminimui skirtos patalpos atitinka visus standartus.

Nenori vieno gamintojo

Diskusijų metu kalbėję seminaro dalyviai akcentavo, kad maisto kokybė yra viena iš ikimokyklinės įstaigos prioritetinių sričių, todėl jai skiriamas didelis dėmesys. Jie išreiškė susirūpinimą, kad Šilutės r. savivaldybės administracija planuoja centralizuoti vaikų maitinimą, perleidžiant šią funkciją vienai įmonei.

Šiuo metu tėvai yra patenkinti maitinimo organizavimu, nes naujas maitinimo tvarkos aprašas leidžia mokymo ir ugdymo įstaigoms, turinčioms valgyklas, įsigyti vaisių ir daržovių ir iš fizinių asmenų – ūkininkų. Tai sudaro sąlygas gauti kokybiškas Šilutės rajone išaugintas daržoves bei vaisius.

Be to, atsiranda galimybė paremti ir vietos verslininkus bei ūkininkus. Įstaigų vadovai sakė, kad patys rinkdamiesi tiekėjus, jie gali būti ramūs, jog vaikai gauna visavertį maistą.

Seminaro dalyviai akcentavo, kad svarbu ne tik produkto pigumas, bet ir kokybė. Be to, lopšelių-darželių vadovai stebėjosi, kodėl įstaigų steigėjas – rajono savivaldybė, kalba apie tai, jog centralizavus vaikų maitinimą, esą bus užkirstas kelias galimam įstaigų virtuvių darbuotojų piktnaudžiavimui, nors iki šiol apie panašius nusiskundimus nebuvo girdėta.

„Kiekvieną kartą nesuvalgytus vaisius, jogurtus vaikai parsineša namo“, – pasakojo darželių darbuotojai.

Seminaro metu ne kartą linksniuotas VšĮ „Kretingos maistas“ vardas, kuri maitina rajono mokyklų moksleivius. Pedagogai svarstė, kad darželinukų maitinimo konkursą gali laimėti būtent „Kretingos maistas“, ir sakė, kad toks scenarijus jiems nelabai patinka.

Būtina formuoti tinkamus mitybos įpročius

Į seminarą susirinkę visų 13-os rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigų atstovai – 25 darbuotojai, pasakojo, kad vaikų maitinimo klausimas itin aktualus visame pasaulyje, nes būtent ikimokykliniame ir pradiniame mokykliniame amžiuje formuojasi mitybos įpročiai.

Lietuvos mokslininkų duomenimis, šalyje vaikų nutukimo ir antsvorio plitimas dar nėra didelis, tačiau po 10-15 metų pasivysime Europos šalių vidurkį, kuris jau yra išaugęs iki 24 procentų.

„Blogas vaikų maitinimas – viena pagrindinių priežasčių, lemiančių beveik ketvirtadalį iš maždaug 60 mln. pasaulyje kasmet užregistruojamų per ankstyvų mirčių“, – informavo KVSC Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė.