Ikimokyklinukų saugumui – daugiau dėmesio

Traksėdžių darželio darželinukai. / © silutesnaujienos.ltMūsų rajono vaikų darželių duris šiemet pravėrė 1244 mažyliai.

Per visą šalį nuvilnijęs įvykis Kaune, kuomet vaikų darželio auklėtinę išsivedė nepažįstamas žmogus, rezonansą sukėlė visoje Lietuvoje. Policijos departamento nurodymu, nuo šio rugsėjo ikimokyklinėse vaikų ugdymo įstaigose bus imtasi papildomų saugumo priemonių, apie kurias turėtų žinoti visi vaikus auginantys tėvai.

Naujovių yra ir kitose ikimokyklinio ugdymo srityse, jos neseniai aptartos įstaigų vadovų susirinkime.

„Šilutės naujienų“ skaitytojams jas komentuoja Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Vida NEMANIENĖ.

Saugumo priemonės darželiuose gali skirtis

Rajono ikimokyklinio ugdymo įstaigos šiemet galėjo priimti 1276 vaikus, priėmė šiek tiek mažiau.

„Žinia, nė vienam mažyliui nebus blogiau, jei grupėje bus mažiau vaikų“, – sutinka V.Nemanienė. Bet čia pat sako, jog keletas vaikų į norimą ugdymo įstaigą nepateko. Daugiausia dėl to, kad jų tėvai laukia vietos arčiausiai namų esančiuose vaikų darželiuose. Dviem vaikučiams vietų pritrūko spec. grupėse.

937 vaikai šiemet ugdomi miesto, 307 – kaimų ikimokyklinio ugdymo įstaigose.

Švietimo skyriuje gautos Policijos generalinio komisaro Sauliaus Skvernelio pasirašytos rekomendacijos, kaip reikėtų sugriežtinti iki šiol galiojusią vaikų paėmimo iš darželių tvarką, kad ateityje nebekiltų mažiesiems pavojingų situacijų.

Pasak V.Nemanienės, kiekvienai įstaigai labai svarbu vaikų saugumas, todėl kalbėti apie tai privalome.

Kiekvieno vaikų darželio vadovai šį klausimą pirmiausia aptars su bendruomenėmis ir tėvais, o tada saugumo priemones numatys savo įstaigos vidaus tvarkos taisyklėse. Taigi tos priemonės ugdymo įstaigose gali būti šiek tiek skirtingos, atsižvelgiant į tai, ko pageidaus tėvai. Bendra bus viena: tėvai turės parašyti prašymą, kuriame nurodys, kad jų sūnų ar dukrą parsivesti gali ir kitas žmogus, ir nurodys, kas tai galėtų būti. Gali būti, kad tėvai privalės supažindinti auklėtojas su tais žmonėmis.

Neatmetama galimybė, jog kai kuriais atvejais auklėtojos paskambins tėvams, norėdamos pasitikslinti, kad pasiimti jų vaiko tikrai atėjo jam artimas žmogus.

Ar turi pagrindo tėvų nuogąstavimai, kad vaiko iš darželio nebegalės paimti nepilnamečiai broliai ar sesutės? V.Nemanienė sako, kad tokio nurodymo kol kas negauta nei iš Švietimo ministerijos, nei iš Policijos departamento. Bet jeigu kai kurios įstaigos taip nutars, tai vaikų tėvams beliks tik vykdyti tą nutarimą.

Šiuo metu, anot V.Nemanienės, įstaigoms tenka spręsti įvairias šeimų situacijas, kai kuriais atvejais jų vadovams gali tekti konsultuotis ir su teisininkais.

Planai bus kitokie

Naujovių yra ir kitose ikimokyklinio ugdymo srityse. Šiemet daugiau dėmesio bus skiriama ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo turinio planavimui. Vaikų ugdymo įstaigose nebelieka įprastinių dienynų, tiksliau, jie bus skiriami tik vaikų lankomumui registruoti. Bet tai nereiškia, kad planų nebelieka visai.

Planavimo procedūros nuo šiol konkrečioje įstaigoje irgi turės būti aptariamos jos pedagogų. Gali būti, jog ilgalaikių ir trumpalaikių planų trukmė (pusmečiui, metams, mėnesiui ar savaitei), jų formos ir struktūrinės dalys atskirose įstaigose irgi bus skirtingos.

Ugdymo plėtotės centro metodininkai parengė ilgalaikių ir trumpalaikių planų formas, kurias pedagogai galės pasirinkti savo nuožiūra.

Pedagogai ir tėvai tobulinsis mokymuose

Mūsų rajono Savivaldybė, pagal sutartį su Švietimo ir mokslo ministerijos Švietimo aprūpinimo centru, dalyvauja projekto „Ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo plėtra“ antroje dalyje. Projektas vykdomas iš Europos Sąjungos lėšų.

Šilutės savivaldybės ikimokyklinių ir priešmokyklinių ugdymo įstaigų pedagogai, vadovų pavaduotojai ugdymui ir pedagoginių psichologinių tarnybų atstovai dalyvaus trijose mokymo programose. Vyks seminarai ir mokymai, kurie, pasak V.Nemanienės, bus puikus būdas pedagogams tobulėti, mokytis rengti programas, planuoti ugdymo turinį, aptarti su kolegomis įvairias ugdymo formas, ieškoti naujovių.

Spalio 3 dieną planuojama pirmoji per šį projektą vykdoma konsultacija Šilutės vaikų darželyje „Žvaigždutė“. Jos metu bus aptariama ikimokyklinio ugdymo organizavimo modelių įvairovė. Konsultacijoje gali dalyvauti ne tik pedagogai, bet ir ikimokyklinukų tėvai. Konsultacijos pradžia – 8.30 val. Registruotis ir daugiau informacijos rasti galima portale www.ikimokyklinis.lt

Konsultacijoje dalyvaus ir aplinkinių rajonų pedagogai.

Specialiosios pedagogikos ir psichologijos centras vykdo ES lėšomis finansuojamą projektą „Pagalbos mokiniui efektyvumo ir kokybės plėtra“.

Pagal šį projektą, ikimokyklinėse įstaigose bus organizuojami mokymai Vaiko gerovės komisijų nariams ir įstaigų bendruomenėms.

Silutes naujienu LOGO