Ilga ir atšiauri žiema gyventojams sukėlė milijoninių nuostolių

pavasaris ar ziemaDraudimo bendrovė „If“ suskaičiavo besibaigiančio šaltojo metų laiko kainą. Iš viso 2012 m. lapkritį–2013 m. kovą asmenims, turtui ir automobiliams kilusiems nuostoliams kompensuoti buvo išmokėta apie 6,6 mln. litų.

Draudimo išmokos labiausiai išaugo dėl nuostolių automobiliams. Tokių išmokų suma šią žiemą, palyginti su 2011–2012 m. tuo pačiu metų laiku, išaugo 27 proc.

Dėl nuostolių keliuose kalti žiemiški orai

„Taip smarkiai išaugusį nelaimių keliuose skaičių siejame su ilga ir gana atšiauria žiema – beveik visą šaltąjį laikotarpį vyravo permainingi žiemiški orai, kelius dažnai dengė plikledis ar jie buvo nukloti gausiai pustomo sniego“, – sako draudimo bendrovės „If“  Žalų departamento vadovas Audrius Smaliukas.

Praėjusią žiemą itin sparčiai augo privalomuoju vairuotojų civilinės atsakomybės draudimu apsidraudusių klientų kompensacijos. Jų nuostoliams padengti išmokėta 2,4 mln. litų – net 58 proc. daugiau nei 2011–2012 m. žiemą.

Išmokos visapusišku automobilių kasko draudimu apsidraudusiems klientams taip pat didėjo, tačiau ne taip smarkiai – 6 proc., iki 2,47 mln. litų.

Būstai degė dažniau

Draudimo bendrovės ekspertai, vertindami šios žiemos nuostolius gyventojų turtui, atkreipia dėmesį į smarkiai – net apie 30 proc. – išaugusį gaisrų skaičių. Nuostolių dėl ugnies suma 2012 m. lapkritį–2013 kovą išaugo net du kartus, palyginti su tuo pačiu praėjusių metų laikotarpiu, ir pasiekė 0,6 mln. litų.

„Nors šią žiemą buvo mažiau speigo, tačiau žema minusinė temperatūra vyravo daug ilgiau nei praėjusių metų šaltuoju laikotarpiu. O šaltis tiesiogiai susijęs su išaugusia gaisro rizika“, – pabrėžia A. Smaliukas.

Pasak eksperto, dažniausiai gaisrų žiemą kyla dėl netvarkingai eksploatuojamų krosnių, neatsargaus elgesio su įvairias elektriniais šildytuvais ar sudegus senai elektros instaliacijai.

Rekordinė trauma slidinėjant – 100 tūkst. litų

Vertindami šaltojo periodo asmens žalų tendencijas, draudimo ekspertai atkreipia dėmesį tiek į neigiamas, tiek į teigiamas tendencijas.

„Šią žiemą labai padaugėjo nuostolių dėl vėluojančio bagažo. Įsivaizduokite, žmogus vyksta slidinėjimo atostogų, o jo įranga vėluoja didžiąją jų dalį. Tokiu atveju slidinėjimo įrangos nuomą laikome būtinosiomis išlaidomis ir jas kompensuojame“, – sako A. Smaliukas.

Eksperto vertinimu, geroji šių metų slidinėjimo tendencija – šiemet slidinėtojai iš Lietuvos patyrė mažiau traumų.

Šis reiškinys siejamas su tuo, kad gerėja slidininkų įgūdžiai. Vis dėlto ne visi klientai išvengė rimtų traumų – štai viena bendrovės klientės operacija dėl kelio traumos Prancūzijos Alpėse kainavo per 100 tūkst. litų.

Po ilgos, atšiaurios ir nuostolingos žiemos draudikai laukia ramesnio pavasario, kai sumažėja nuostolių automobiliams ir baigiasi slidinėjimo kelionės. Tačiau ekspertai įspėja, kad šiltuoju metų laiku padaugėja vagysčių iš būstų, nes, prasidėjus išvykų į sodus ar sodybas sezonui, namai dažniau paliekami be priežiūros, o tuo greitai pasinaudoja ilgapirščiai.