Ilgaamžė vis prisimena pabėgimą iš Sibiro

 

IlgaamzeSaulėtą balandžio 9-ąją, gražų 90-ies meų jubiliejų šventė šilutiškė Bronislava Žukienė. Per savo gyvenimą ilgaamžė daug dirbo, netgi būdama pensijoje, o laisvalaikiu mezgė, nėrė, siuvinėjo.

„Mama visuomet buvo gera. Savo gerąsias puses paveldėjome iš mamos“, – sakė kartu su mama gyvenanti dukra Violeta.

Pasidžiaugti gražiu Bronislavos jubiliejumi atvyko Šilutės rajono meras Vytautas Laurinaitis, Socialinės paramos skyriaus vedėjas Alvidas Šimelionis, Šilutės seniūnas Raimondas Steponkus. Jie linkėjo ilgaamžei stiprybės, jaukumo, artimųjų dėmesio ir kad ji jaustųsi taip, kaip dabar atrodo.

Pabėgo iš Sibiro

Bronislava gimė Rokiškio rajone, Kamajų kaime. Bene stipriausi jos vaikystės ir jaunystės atsiminimai susiję su Sibiru. Jai buvo 14 metų, kai visą šeimą išvežė tremtin. Tėtį tuomet atskyrė nuo šeimos, jis mirė Sibire.

„Buvome penkios seserys, mama ir 95 metų bobutė – tėvelio mama“, – prisimena ilgaamžė.

Lietuvoje Bronislava buvo baigusi aštuonias gimnazijos klases, tais laikais tai buvo neblogas išsilavinimas. Anot dukters, mama būtų mokiusis ir toliau, nes jos tėvelis buvo labai gabus, pabuvojęs ir Amerikoje ir vokiečių nelaisvėje. Visgi į mokyklą Bronislava įstojo ir Sibire, tačiau iš ten pabėgo – gimtinėn parkeliavo traukiniu.

„Pabėgo ir nebegrįžo, išsiskirtė jos visos po Lietuvą. Kai atėjo antrą kartą išvežti, reikėjo prisistatyti į komendantūrą, tai jos išsilakstė po visą Lietuvą“, – mamos likimą pasakojo Violeta.

Iki pat Nepriklausomos Lietuvos laikų Bronislava gyveno su jaunesnės sesers dokumentais, penkiais metais pasijauninusi. Dokumentus pasikeitė tik išeidama į pensiją.

Daug dirbo

Iš Sibiro Bronisalava parbėgo į Kretingos rajoną ir įsidarbino Kretingos pieninėje. Vėliau ji parvažiavo į Šilutę ir visą gyvenimą „Šilutės Rambyne“ dirbo vyriausiaja ekonomiste.

Šilutėje Bronislava sutiko savo vyrą Antaną, kuris buvo kilęs iš Dzūkijos. Jiedu sulaukė dviejų sūnų ir dukters Violetos, su kuria ilgaamžė dabar kartu ir gyvena. Ji džiaugiasi ir 4 anūkų bei 3 proanūkių dėmesiu.

Visą gyvenimą Bronislava buvo darbšti, mokėjo nudirbti netgi vyriškus darbus. Pieninėje dar dirbo būdama ir pensijoje. Laisvalaikiu jai patiko skaityti, taip pat rankdarbiai – daug mezgė, nėrė, gražiai siuvinėjo. Ir šiandien jos namus puošia siuvinėti paveikslai.