Tai pirmas tyrimas, įrodantis, kad sėdimas gyvenimo būdas padidina plaučių embolijos, kuri yra dažna širdies ligų priežastis, riziką.
Redakcijos straipsnyje, paskelbtame prie tyrimo, teigiama, kad nors rizika gana nedidelė – prilyginama septyniems atvejams per 10 tūkst. asmenų metų, ir tik šiek tiek didesnė, nei gresia moterims, kurios vartoja kontraceptikus ar žmonėms, kurie ilgai skrenda lėktuvu – vis dėlto šios išvados padarys didelę įtaką visuomenės sveikatos srityje.
Plaučių embolija išsivysto, kai dalis kraujo krešulio ar visas krešulys per kraujotaką iš kojų venų patenka į plaučius. Ligos simptomai – pasunkėjęs kvėpavimas, krūtinės skausmas ir kosulys.
Nors šios ligos priežastys jau buvo tiriamos, ir rastas ryšys tarp fizinio aktyvumo ir plaučių embolijos, iki šiol nebuvo atlikta rimtų tyrimų, susiejančių emboliją su fiziniu neaktyvumu.
Dr. Christopheris Kabrhelis ir jo kolegos 18 metų tyrė 69950 medicinos seserų, kurios kas dvejus metus turėjo užpildyti anketą apie savo gyvenimo būdą ir įpročius.
Jie išsiaiškino, kad plaučių embolijos rizika daugiau nei dukart didesnė toms moterims, kurios daugiausiai laiko praleidžia sėdėdamos (daugiau nei 41 val. per savaitę ne darbe), lyginant su tomis, kurios mažiau laiko sėdi (mažiau nei 10 valandų per savaitę ne darbe).
Tyrėjai atsižvelgė į tokius veiksnius, kaip amžius, kūno masės indeksas ir rūkymas, ir padarė išvadą, kad pagrindinė šios ligos priežastis yra fizinis neaktyvumas.
Tyrimas taip pat parodo, kad fizinis neaktyvumas susijęs su širdies ligomis ir padidėjusiu kraujospūdžiu ir gali būti vienas iš paslėptų mechanizmų, susiejančių arterijų ir venų ligas.
Autoriai reziumuoja, kad moterų plaučių embolija siejama su fiziniu neaktyvumu. Jie siūlo vykdyti visuomenės sveikatos kampanijas, kurios skatintų žmones daugiau judėti ir sumažintų sergamumą šia liga.
Redakcijos straipsnyje tyrėjai iš Kanados rašto, kad tyrimas „patvirtina nuomonę, jog ilgalaikis neaktyvus gyvenimo būdas didina venų trombozės riziką, ir parodo, kaip tai nutinka kasdieniame gyvenime“. Be to, tyrime netiesiogiai propaguojama prevencinės intervencijos būtinybė žmonėms, esantiems rizikos grupėje.
Rašyti atsakymą