Iniciatyva „AuGink savo kraštą“ įtraukė daugumą rajono ugdymo įstaigų

Gintarelis Petkiene„Rinkis tai, kas užauginta natūralioje aplinkoje, pagaminta švariais ir gamtą tausojančiais būdais. Vertink sveikus bei skanius produktus, užaugintus ir pagamintus netoli namų. Tai galimybė tau stiprinti sveikatą, puoselėti tautinio paveldo auginimo ir gamybos tradicijas, skatinti regionų ekonomikos augimą“, – skelbia projektą „AuGink savo kraštą“ inicijuojanti LR Žemės ūkio ministerija.

Šilutės savivaldybė taip pat prisijungė prie šios pilietinės iniciatyvos ir tapo vienu iš pavyzdžių kitoms šalies savivaldybėms, kaip reikia prisidėti prie regiono ekonomikos augimo ir sveikos gyvensenos skatinimo, nes net 24 iš 27 savivaldybės ugdymo įstaigų vaikų maitinimo produktus perka iš vietos augintojų.

Kaip ši iniciatyva plėtojama mūsų krašte, domėjomės išsamiau. Kalbėjomės ir su maitinimo paslaugas ugdymo įstaigose teikiančių įmonių atstovais, ir su žemdirbiais, tiekiančiais joms savo užaugintą produkciją.

Tikslas – ugdyti sveiką, pilietišką visuomenę

Mokslininkai įrodė, kad sveikiausias ir geriausias žmogui maistas yra tas, kuris buvo išaugintas jo klimatinėje juostoje, todėl svarbu, kad būtų palaikomas kuo glaudesnis ryšys su vietos augintojais, o vaikai būtų maitinami sveiku ir šviežiu maistu.
„AuGink savo kraštą“ – tai pilietinė iniciatyva, kurios tikslas -ugdyti sveiką, stiprią ir pilietišką visuomenę, didinti žinomumą apie vietinius žemės ūkio produktus, stiprinti jų įvaizdį. Tai ne tik padės išlaikyti daugiau darbo vietų regionuose, bet ir stiprins kaimo bendruomenes.

Savivaldybės, pasirašiusios memorandumą, įsipareigojo populiarinti vietos regiono produktus, skatinti sveiką mitybą, siekti ilgalaikio bendradarbiavimo su vietos augintojais, įtraukti visas savo rajonų ugdymo įstaigas ir skatinti dalyvauti įgyvendinant programas „Pienas vaikams“ ir „Vaisių vartojimo skatinimas mokyklose“.

Ieško galimybių vaikams patiekti sveikesnį maistą

„Visada ieškome galimybių, kad vaikams būtų patiekiamas kuo natūralesnis maistas, mūsų krašte užauginti produktai“, – apie iniciatyvą „AuGink savo kraštą“ kalbėjo lopšelio – darželio „Gintarėlis“ direktorė Stefanija Petkienė.

Jau daugiau kaip 5 metai bulves, kopūstus, morkas ši ugdymo įstaiga perka iš vietinio ūkininko Algimanto Elijošiaus. Direktorė prasitarė, kad mielai pirktų ir natūralų pieną, Pamario vandenyse sužvejotą žuvį ar netoliese užaugintą mėsą. Tačiau reikalavimai ūkininkams ar žvejams, galintiems pristatyti šią produktą, yra labai dideli.

S.Petkienė džiaugiasi, kad šiemet pavyko pasirašyti sutartį dėl obuolių sulčių pirkimo su Macikuose sultis spaudžiančiu G.Balniu. Pavasarį šis žmogus buvo pats atėjęs į darželį ir siūlė paragauti sulčių.

UAB „Agsira“ vaikų maitinimo paslaugas teikia Rusnės pagrindinėje ir specialiojoje mokyklose, Vydūno gimnazijoje. Įmonės vadovė Ramutė Tarailienė teigia, yra suinteresuota palaikyti vietinius gamintojus. Daržoves perka iš ūkininko Rusnėje, o bakalėjos produktus – iš vietinių verslininkų.

Pamario pagrindinėje mokykloje maitinimo paslaugas teikiančios G.Šliogerienės įmonės vadovė sakė, kad produkcijos iš vietinių ūkininkų neperka, nes įmonė pasirašiusi sutartis su stambiaisiais Lietuvos pieno perdirbėjais ir vaisių augintojais.
Įmonė dalyvauja programoje „Pienas vaikams“ ir mokinius pradžiugina kartą per savaitę nemokamai duodama po stiklinę pieno. Kai bus nuimtas obuolių derlius, vaikai bus vaišinami ir obuoliais.

Ūkininkai turi daugiau darbo

Tarvydų kaime ūkininkaujantis Algimantas Elijošius „Šilutės naujienoms“ sakė bulves parduodąs keturiems Šilutės darželiams: bulves ir kitos darzoves„Gintarėliui“, „Pušelei“, „Žibutei“ ir „Žvaigždutei“.

„Jau seniai bendradarbiaujame su darželiais. Tik gal darbo yra šiek tiek daugiau, nes daržoves reikia patiems išvežioti“, – atviravo ūkininkas.

Šiuo metu visas daržovių derlius jau nuimtas, telieka tik jas paruošti ir išvežioti pirkėjams.

„Šiemet obuoliai brangsta, todėl sunku darželiams pasiūlyti pigesnes sultis“, – situaciją komentavo „Obuolių tašką“ turintis G.Balnis. Obuolius jis perka iš vietinių ūkininkų ir spaudžia sultis.

Macikų kaime, prie kelio į Žemaičių Naumiestį, įsikūrusiame „Obuolių taške“ sodo vaisiai yra plaunami, traiškomi ir spaudžiami presu. Gautos sultys pasterizuojamos iki 80 laipsnių ir išpilstomos į specialius 5 litrų maišelius su čiaupu. Atvėsintos sultys pakuojamos į kartonines dėžutes, kuriose nepradarytos gali išstovėti iki 24 mėnesių.

Spaudžiant obuolius galima maišyti su kitais vaisiais ar daržovėmis: morkomis, mo-liūgais, apelsinais.

Šilutės darželiams verslininkas siūlo tik natūralias, nemaišytas obuolių sultis.

O kad sultys tikrai tinkamos gerti vaikams, patvirtina atliekami tyrimai.

Anot G.Balnio, pilietinė akcija „AuGink savo kraštą“ skatina didinti gamybą, nes kuo daugiau produkcijos parduosi, tuo daugiau turėsi darbo.

Ūkininkų prašo plėsti asortimentą

„Nuolat akcentuojame ūkininkams, kad tiektų tokius vaisius ir daržoves, kokius norėtų, kad valgytų jų vaikai“,- komentavo „Kretingos maisto“ administracijos vadovė Vaida Staponkienė.

Bene stambiausia maitinimo paslaugas teikianti įmonė mūsų rajone aptarnauja šešias švietimo įstaigas kaimo vietovėse.

V.Staponkienė pasakojo, kad jų įmonė savo veikla aktyviai prisideda prie projekto „AuGink savo kraštą“. Visose mokyklose, ligoninėse, kuriuose VšĮ „Kretingos maistas“ teikia maitinimo paslaugas, žaliavos ir medžiagos, pagal galimybes, perkamos iš to paties regiono ūkininkų, stengiantis sukurti ilgalaikius bendradarbiavimo santykius.

Daug dėmesio skiriama visuomenės mitybos kultūros ugdymui per įvairias žiniasklaidos priemones, akcentuojant sveiko ir kokybiško maisto svarbą, skatinant keisti mentalitetą ir labiau rūpintis savo sveikata, pradedant nuo sveikos mitybos ir renkantis šviežius ir kokybiškus produktus, kurie buvo pagaminti netoli mūsų pačių gyvenamosios vietos. Iš ūkininkų „Kretingos maistas“ perka vaisius ir daržoves. „Pirkdami iš ūkininkų susiduriame su logistikos problemomis: ūkininkai nepristato į mokyklas, turime patys išvežioti. Kita problema – ribotas asortimentas, neretai ūkininkai gali pasiūlyti tik bulves.

Būna atvejų, kai produkcija neatitinka kokybes reikalavimų“, – apie iškylančius sunkumus pasakojo administracijos vadovė.

Žemaitijos regione „Kretingos maistas“ dirba su didžiausiais daržovių augintojais – ūkininkais A.Vaupšu, A.Baliutavičiumi ir kitais.

„Su ūkininkais bendradarbiaujame nuolat, kasmet ieškome naujų, prašome ūkininkų plėsti asortimentą, kadangi galime nupirkti didelius kiekius“,- komentavo V.Staponkienė..

Anot jos, pilietinė iniciatyva „AuGink savo kraštą“ ūkininkus skatina ne tik didinti vaisių ir daržovių auginimo apimtis, bet ir būti socialiai atsakingiems, gerinti vaisių ir daržovių kokybę, nes jų produkcija keliauja ant vaikų stalo.