Inkaklių moksleiviai pagerbė žydų genocido aukų atminimą

inkakliai zydu pagerbimasInkaklių mokyklos – daugiafunkcio centro vaikai dar maži – vos 4-11 metukų, bet visi įsijungė į Tarptautinės komisijos pasiūlytą nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti Lietuvos žydų genocido aukų atminimo dienos paminėjimą „Atminties kelias”.
Šis renginys skiriamas 5-12 klasių Lietuvos mokiniams, bet mes būtume ne mes, jei, turėdami šalia mokyklos – daugiafunkcio centro žydų genocido aukų kapines, neišnaudotume galimybės puoselėti vaikų pilietiškumą.
Tą rytą vaikai į mokyklėlę atsinešė po akmenuką, kai kas – ir ne vieną. Rūpestingos mokytojos Petrutė Freitakienė, Danguolė Volkova ir Stanislava Ramonienė vaikų prašė atsinešti dailius akmenukus, kurie žydų tautoje simbolizuoja atmintį. Žydai, eidami į kapines ar į artimųjų žūties vietą, neša ne gėles, o akmenį.

Taip padarė ir Inkaklių vaikai. Kadangi nužudytų per holokaustą Inkaklių žydų bendruomenės narių vardai nežinomi, ant akmenėlių mokiniai piešė Dovydo žvaigždę – vieną seniausių žmonijos simbolių, naudojamų daugelio šalių heraldikoje, taip pat ir žydų.

Daugiafunkcio centro direktorius Algimantas Jokšas vaikams priminė istorines tiesas apie holokaustą, žydų tautos persekiojimus. Ypač ši tauta nukentėjo Vokietijoje į valdžią atėjus Adolfui Hitleriui ir naciams. Pradėtas žydų persekiojimas ir masinės žudynės tęsėsi iki pat II pasaulinio karo pabaigos – 1945-ųjų. Nužudyta šeši milijonai žydų, tarp kurių – pusantro milijono vaikai.

Lietuvoje iki II pasaulinio karo gyveno apie 200 tūkstančių žydų, iš kurių net 96 proc. – 192 tūkstančiai – buvo sunaikinta. Tai didžiausias procentas tarp Europos valstybių.

Pasak Švėkšnos seniūno Alfonso Šepučio, seniūnijoje nebėra nei žydų tautybės žmonių, nei jų palikuonių, nei menančių tuos žiaurumus švėkšniškių, tačiau buvusių kraštiečių atminimas gerbiamas. Mokiniams buvo parodytas vaikų piešinių pagrindu parengtas filmas „Išgyvenusi Holokaustą”, parengtas pagal išgyvenusiųjų pasakojimus.

Kairėje rankutėje laikydami dailius akmenėlius, vaikai su mokytojais patraukė pėsčiomis į masinio žydų genocido vietą Inkakliuose. Šioje vietoje Šilutės rajone 1941 metais buvo įvykdyta antroji egzekucija (pirmoji vyko Švėkšnoje). Čia, istorikų žiniomis, buvo sušaudyta 300, kai kurių šaltinių teigimu – 450 žydų tautybės žmonių. Nuėję į istorinę vietą, mokiniai jau rado Švėkšnos gimnazistų iš mažų žvakučių už paminklo sudėliotą septynšakę žvakidę. Vietovę nušienauti pasirūpino seniūnas A.Šeputis, mokytoja P.Freitakienė nugrėbė lapus ir žolę, o vaikai iš 77 akmenukų sudėliojo septynšakę žvakidę – menorą, kurios viršūnėse uždegėme 7 ilgalaikės atminties žvakutes.

Vaikai pagerbė nužudytuosius, prisiminė tolerancijos, pagarbos, meilės artimam žmogui svarbą ir įsirašė atmintin sunkią istorinę tiesą.