Inkstai suserga nepastebimai. Kaip juos saugoti?

Inkstai skauda pilvaKovo 14-ąją visame pasaulyje buvo minima inkstų diena. Lietuvoje tokia diena minėta jau aštuntąjį kartą.

Šių metų renginių tikslas – supažindinti su veiksniais, kurie kenkia inkstams, užkirsti kelią inkstų ligų progresavimui. Tai labai svarbu, nes kas dešimto žmogaus pasaulyje inkstų funkcija pablogėjusi.

Pirmieji simptomai – ligai pažengus

Esame patys savo kūno šeimininkai, todėl turime jausti savo organizmo negalias, stengtis išsiaiškinti, kodėl „kažkas ne taip“, vengti ir kovoti su tuo, kas mums kenksminga. Tam reikalingos pagrindinės žinios apie mūsų organus.
Taigi inkstas – porinis organas, esantis po dešiniu ir kairiu šonkaulių lanku, maždaug kumščio dydžio, o išvaizda primenantis pupelę.

Kas dieną jis atlieka didžiulį darbą: apie 200 kartų išvalo mūsų kraują, ir iš organizmo pašalina mums nereikalingus ir kenksmingus produktus. Inkstai dirba tyliai, mes jų darbo, priešingai nei širdies, nepastebime ir nejaučiame.
Greitai pajuntame sutrikimus, atsiradusius širdies plote ar žarnyne, o inkstų funkcijos sutrikimai dažniausiai progresuoja lėtai ir nepastebimai.

Pirmieji simptomai pasirodo ligai jau pažengus. Taip yra todėl, kad galvos skausmo, padidėjusio nuovargio, mieguistumo žmonės nelaiko didžiule problema, tačiau tai gali būti pirmieji inkstų ligų simptomai.

Priešai – aukštas kraujospūdis ir cukrinis diabetas

Jeigu pakalbintume žmones, kurie neišvengė šių ligų, ir paklaustume dėl ko susirgo, tikslių priežasčių nei vienas įvardinti negalėtų. Vadinasi, norėdami apsaugoti save ir savo artimuosius, turime žinoti veiksnius, kurie gali pabloginti inkstų veiklą. Tie veiksniai tokie dažni ir įprasti mūsų aplinkoje, dažnai jų sunku išvengti ir visgi reikia į tai kreipti dėmesį ir sumažinti jų žalą mūsų sveikatai.

Mūsų inkstams gali pakenkti įvairios ligos. Ypatingą dėmesį reikėtų atkreipti į padidėjusį kraujospūdį, kuriuo skundžiasi daugybė žmonių. Jeigu didelis arterinis kraujo spaudimas, reikia nuolat jį sekti, koreguoti vaistais, kad būtų ne aukštesnis nei 140/90 mmHg.

Kita dažna liga, galinti pažeisti inkstus, yra cukrinis diabetas. Žmonėms, sergantiems cukriniu diabetu, būtina gliukozės kiekio kraujyje kontrolė. Viena iš dažnesnių šios ligos komplikacijų yra vadinamosios diabetinės nefropatijos (diabeto pakenkti inkstai). Tik diabeto atidi kontrolė gali padėti atitolinti ar užkirsti kelią šioms komplikacijoms.

Inkstus žaloja nuskausminamieji

Daugelio rankinėje ar kuprinėje galima rasti vaistų nuo skausmo. Kartais jie yra vartojami net neprasidėjus skausmams. Tačiau tai ypač pavojinga mūsų inkstams. Tokie vaistai kaip citramonas, diklofenakas (vaistinėje galima įsigyti firminiais pavadinimais „Diclac“, „Naklofen“, „Dicloberl“), paracetamolis, kuris įeina į tokių populiarių vaistų nuo skausmo kaip „APAP“, „Panadol“, „Saridon“ sudėtį, vartojami didesniais kiekiais, kaupiasi inkstuose ir tiesiogiai juos žaloja.

Žalojantis procesas gali trukti kelerius metus, iki kol bus pastebėti pirmieji požymiai, kad inkstų veikla prastėja. Todėl jeigu dažnai vartojate vaistus nuo skausmo, turėtumėte apie tai informuoti savo gydytoją, jis pasistengs nustatyti jūsų skausmų priežastį ir paskirti gydymą, mažiau žalingą inkstams.

Kenkia peršalimas, dantų ligos

Dažnas žmogus šaltuoju metų sezonu neišvengia peršalimo ar kitų infekcinių ligų, pažeidžiančių mūsų kvėpavimo takus. Persišaldžius, o vėliau peršalimui komplikavusis rimtesnėmis ligomis ir mikroorganizmams prasibrovus pro mūsų organizmo apsauginį barjerą, tokios bakterijos kaip streptokokai, dažnai sukeliančios anginas ir plaučių uždegimus, gali sukelti ir uždegiminę reakciją inkstuose. Dėl to vėliau gali atsirasti negrįžtamų inkstų pažeidimų.

Visiškai sutrikus inkstų funkcijai, reikalingas pakaitinis gydymas (dializės ar inksto persodinimas). Todėl peršalus ir susirgus, labai svarbu laiku pradėti gydytis, kruopščiai laikytis gydytojų nurodymų, jei jie paskiria gerti vaistus – atsakingai baigti visą gydymo kursą, o ne tada, kai pajuntamas sveikatos pagerėjimas.

Savarbu saugoti save: dėvėti tinkamą avalynę, nepamiršti šaliko ir kepurės, vilkėti juosmenį dengiančius drabužius, kad mūsų inkstai nesušaltų. Būtina gydyti nesveikus dantis, kad būtų užkirsti visi keliai infekcijai pasiekti inkstus.

Mažiau sūrumo, daugiau skysčių

Mūsų maiste neturėtų būti daug druskos – jos per parą suvartoti ne daugiau nei 5 gramus. Druska didina kraujo spaudimą ir taip sunkina inkstų darbą.

Taip pat labai svarbu gerti pakankamai skysčių – 1,5-2 litrus per parą. Daugiau skysčių reikia suvartoti karščiuojant, viduriuojant, prakaituojant. Tada suvartojamo skysčio kiekis turi būti 2-3 l.

Reiktų žinoti, kad kava greitina skysčių pasišalinimą iš organizmo, todėl išgėrę kavos nepamirškite išgerti ir stiklinę vandens.
Kasdien vartojami skysčiai turi būti nesūrūs, todėl tokių gėrimų kaip „Vytautas“ ar „Birutė“ reikėtų vengti dėl juose esančio didelio druskų kiekio.

Moksliškai įrodyta, kad inkstams labai sveika spanguolių sultys, jose esančios medžiagos sumažina riziką susirgti šlapimo takų infekcijomis.

Sveika gyvensena atitolins ligas

Mankštintis ir kuo daugiau judėti reikia ne vien dėl dailesnių kūno linijų. Tai svarbu inkstams, nes nuolat mankštinantis pagerėja širdies darbas, sumažėja kraujagyslių pasipriešinimas ir pats arterinis kraujo spaudimas, kuris yra vienas iš didžiausių rizikos veiksnių vystytis inkstų funkcijos sutrikimams.

Žinoma, sveikai gyvenant nedera rūkyti. Cigaretėse esantis nikotinas sutraukia kraujagysles, taip kyla kraujo spaudimas, o tai, kaip minėta, žaloja inkstus.

Kai kurios inkstų ligos paveldimos genetiškai, todėl jei jūsų šeimoje yra sergančių inkstų ligomis, jums patartina kreiptis ir konsultuotis su gydytoju.

Kiekvienam sveikam žmogui bent kartą  per metus rekomenduojama pasitikrinti inkstų funkciją. Tyrimai yra neskausmingi, atliekami ambulatoriškai, juos paskiria šeimos gydytojas. Yra tiriamas šlapimas, kreatinino kiekis kraujyje, matuojamas kraujospūdis.

Mylėdami save ir savo artimuosius, pasistenkime rūpintis sveikata. Atkreipkime dėmesį į mums žalingus veiksnius ir jų venkime.