Interneto grėsmės vaikams, ką būtina žinoti?

Internetas gali būti pavojinga vieta visiems, tačiau vaikai ir paaugliai yra ypač pažeidžiami. Nuo kibernetinių plėšrūnų iki socialinių tinklų įrašų, kurie vėlesniame gyvenime gali juos persekioti, internetiniai pavojai gali turėti sunkių, brangių ir net tragiškų pasekmių.

Vaikai gali nesąmoningai atskleisti savo šeimas interneto grėsmėms, pavyzdžiui, netyčia atsisiųsdami kenkėjišką programą, kuri gali suteikti kibernetiniams nusikaltėliams prieigą prie jų tėvų banko sąskaitos ar kitos neskelbtinos informacijos. Vaikų apsauga internete yra sąmoningumo reikalas – žinojimas, kokie pavojai tyko ir kaip nuo jų apsisaugoti. Nors kibernetinio saugumo programinė įranga gali padėti apsisaugoti nuo kai kurių grėsmių, svarbiausia saugos priemonė yra atviras bendravimas su vaikais.

Didžioji dauguma, 90 %, paauglių sutinka, kad elektroninės patyčios yra problema, o 63 % mano, kad tai rimta problema. Be to, 2018 m. atliktas vaikų elgesio internete tyrimas parodė, kad maždaug 60 % vaikų, kurie naudojasi socialine žiniasklaida, patyrė tam tikrą patyčių formą ir kad dėl įvairių priežasčių dauguma vaikų visiškai ignoravo tokį elgesį. Socialinė žiniasklaida ir internetiniai žaidimai šiandien yra virtuali žaidimų aikštelė, kurioje vyksta daug kibernetinių patyčių, kurios veikia 24 valandas per parą, 7 dienas per savaitę.

Vaikai gali būti pašiepti socialiniuose tinkluose. Arba internetiniuose žaidimuose jų žaidėjų asmenybės gali būti nuolat puolamos, paversdamos žaidimą iš vaizduotės kupino nuotykio žeminančiu išbandymu, kuris perauga į elektronines patyčias įvairiose platformose ir realiame gyvenime.

Geriausias pagrindas apsisaugoti nuo patyčių elektroninėje erdvėje – jaustis patogiai kalbėtis su savo vaikais apie tai, kas vyksta jų gyvenime internete ir realiame gyvenime  ir kaip atremti patyčias. Kibernetinės saugos programinė Avast įranga ir specializuotos programos, skirtos jūsų vaiko veiklai internete ir mobiliajame telefone stebėti, gali padėti, tačiau niekas nepakeis atviro dialogo. Vaikai dar nesuvokia socialinių tinklų ribų.

Jie gali skelbti asmenį identifikuojančią informaciją  internete, pavyzdžiui, savo socialinės žiniasklaidos profiliuose, kuri neturėtų būti vieša. Tai gali būti bet kas – nuo nepatogių asmeninių akimirkų vaizdų iki jų namų adresų ar šeimos atostogų planų.