Intymus paauglio pasiūlymas – pokštas ar nusikaltimas?

 

24mar-sum 2516125aVieną vėlyvą spalio vakarą šilutiškė išėjo pavedžioti šuniuką. Netikėtai iš tamsos išniro 14-16 metų paauglys. Jiems prasilenkus, moteris sulaukė nedrąsaus pasiūlymo pasimylėti… Tai išmušė ją iš vėžių.

Moteris griebė telefoną ir pasakė, kad tuoj pat iškvies policiją. Vaikinas dingo tamsoje.

Šį nutikimą šilutiškė išdrįso paviešinti vienoje feisbuko grupėje. „Rašau todėl, jog mamos žinotų ir galbūt neleistų savo vaikų vakarais vienų į gatvę. Maža kas“, – rašė ji.

Kaip reikėtų vertinti šią situaciją? Paprašėme policijos atstovų ir psichologės komentarų.

Pasiūlė pasimylėti

Moteris sako negalėjusi neparašyti apie šią situaciją feisbuke, nors kitiems tai gali pasirodyti ir smulkmena.

Šuniuką pasivaikščioti ji išvedė apie 21.00 val. Eidama tamsia gatve ji pastebėjo link jos ateinantį paauglį, kuris taip pat vedžiojo šunį. Kai jie prasilenkė, nuėjusi gal kokius

30 metrų, moteris išgirdo lyg vaikinas jai kažką sakytų.

„Atsisukusi paklausiau, ar jis man kažką sako. O jis taip eina lėtai link manęs ir nedrąsiai sako: „Klausiu, gal pasimylėt norit?“ Mane tik prakaitas išpylė. Sakau: „Ką!“ Jis man pakartojo tą pačią frazę, o aš jam iškart sakau, gal policiją iškviesti. Ir greit išsitraukiau telefoną. O jis, lyg abejodamas, vis tiek lyg link manęs… Tada pasakiau, jog skambinu, ir jis su tuo šuniuku nuėjo link Melioratorių alėjos“, – feisbuke rašė moteris.

Moteris ir sutriko, ir išsigando. Ji dar mėgino eiti paskui vaikiną, kad pamatytų, prie kurio namo jis nuėjo, bet netrukus pametė jį iš akių.

Anot moters, vaikinas neatrodė agresyvus, bet kažkoks keistas, o pasiūlymas nenuskambėjo kaip juokelis.

Vieni juokėsi, kiti piktinosi

Šis feisbuko įrašas sukėlė daug diskusijų. Dauguma gyrė moterį, kad ji išdrįso paviešinti šį atvejį. Tačiau buvo ir tokių vyrų, kurie neįžvelgė nieko bloga ir paauglio pasiūlymą siūlė vertinti kaip  nevykusį pokštą.

Jie komentavo: „Jis paklausė nedrąsiai, tai jokio nusikaltimo nėra. O jūs iškart grasinti puolat ir rašyti“; „Na, jaunuoliui įgūdžių trūksta, pirmas kartas gal, kai bandė užkalbinti merginą – moterį. Nereikia čia smerkt iškart.

Manau, jūs jo nebesutiksit, vyrukui bus gėda“; „Vyras ir paauglys yra du skirtingi dalykai. Dabar galbūt iš nevykusio pokšto jūs darote kriminalą. Nesakau, kad reikia taip viską ir palikti, bet eiti su šakėm ir medžioti kažkieno vaiką gal nereikia“.

Kiti šilutiškiai labai piktinosi tokiu paauglio poelgiu. Anot jų, kai nutinka nelaimė, tada visi šaukia, kodėl anksčiau niekas nieko nedarė. Kelios moterys prisipažino, kad baugu vakarais grįžti namo, nes kiemuose ir gatvėse būriuojasi paaugliai – neaišku, kokie jų ketinimai…

„Ar reikia laukti, kol tokiam pshichui galvoj negerai pasidarys ir užsipuls mergaitę. Lengva jums, vyrai, kalbėt, nes juk ne jus prievartauja. Iškart tik pasijuokti jums. Pažiūrėčiau, kaip reaguotum, jei būtum tos moters vietoje“;  „Iš mažo paršelio vėliau užauga visas paršas. Dabar nuleisi niekais, po metų kitų kažkas taps jo auka“, – vyrų tolerancija piktinosi skaitytojai.

Vilniečiai siūlė rimčiau žiūrėti į šią temą. Kai viename Vilniaus mikrorajone buvo paskelbta, kad kažkoks vyras kabinėjasi prie mergaičių ir vaikų, tą pačią dieną vyrai susiorganizavo ir ėmė patys jo ieškoti. Jau kitą dieną priekabiautojas buvo sugautas ir perduotas policijai.

Kas būtų, jeigu būtų

„Šią situaciją galima įvairiai interpretuoti ir sudėtinga spėlioti, kas būtų, jeigu būtų“, – komentavo Šilutės rajono policijos komisariato Reagavimo skyriaus viršininkas Alvydas Balandis.

Anot jo, reikia žiūrėti, kas buvo pasakyta, kaip pasielgta. Jei matėsi, kad vaikas pokštauja, tai galima vertinti kaip pokštą, bet jei matosi, kad yra reali grėsmė, reikia vertinti kitaip.

Šiuo atveju net nebūtų pagrindo pradėti tyrimo, nes nebuvo pasakyti įžeidžiantys žodžiai, nei viešoji tvarka pažeista, nei nusikaltimas padarytas. Jeigu vaikino žodžius būtų lydėję veiksmai, kad ir prisilietimas ar tempimas už drabužių, tada galbūt būtų galima traktuoti kaip pasikėsinimą išžaginti.

Pastaruoju metu tokio pobūdžio pranešimų policija nėra gavusi. Kad netaptumėte nusikaltimo auka, A.Balandis patarė vengti vieniems vaikščioti  nuošaliose vietose.

Bandė patikrinti ribas?

Medicinos psichologės Rositos Katauskienės komentaras:

– Pirmiausia noriu pasakyti, kad aprašyta situacija dar kartą patvirtina, jog būtinas vaikų ir paauglių lytinis švietimas ir mokykloje, ir šeimoje. Kai su vaikais ir paaugliais apie tai nekalbama, jų domėjimasis niekur nedingsta. Tuomet jie ieško informacijos tarp draugų, viešojoje erdvėje, žiūri pornografinius filmus, įvairius video. Dėl to dažnai gauna iškreiptą informaciją, ima tikėti įvairiais mitais susijusiais su lytiniais santykiais, o suaugusieji, paprastai nedrįsdami kalbėti su vaikais šia tema, formuoja nuostatas, kad tai yra kažkas negera, gėdinga, nuodėminga.

Reikia nepamiršti, jog paauglystės laikotarpiu vyksta savo tapatumo ieškojimas, taip pat seksualinės tapatybės ieškojimas, savęs kaip suaugusiojo suvokimas. Kalbant apie konkretų atvejį, sunku pasakyti, kokie buvo jaunuolio motyvai, kai žinome tik vienos pusės informaciją. Tačiau paaugliams kyla labai daug seksualinio pobūdžio klausimų, kaip jau minėjau, dėl menko lytinio švietimo jie patiria daug nerimo, susikuria įvairių fantazijų. Paprastai jiems nesmagu šia tema dalintis su kitais, todėl siekdami išbandyti save rizikuoja kitaip.

Labai tikėtina, kad ir šis jaunuolis tiesiog bandė patikrinti ribas, smalsumas, noras pasijusti suaugusiu, savo seksualinio tapatumo ieškojimas paskatino užkalbinti suaugusią moterį. Žinoma, negalima atmesti, jog tai galėjo būti ir tiesioginis noras išgyventi fizinį malonumą, bet tai, manau, mažiau tikėtina.

Panašu, kad vaikino poelgis buvo eksperimentavimas dėl atsiradusių seksualinių fantazijų, nes paauglys jau suvokia, kad yra seksualus, atsiranda fizinis potraukis, tačiau apie tai nekalbant, dalis jaunuolių nežino, ką dėl to daryti. Natūralu yra ieškoti savęs, tačiau akivaizdu, kad eksperimentavimas labai nevykęs, ne vietoje ir ne laiku.

Taip pat matyti, kad pasireiškė ir dar viena paauglių problema – prastas gebėjimas prisiimti atsakomybę, susidūrus su psichologiniais sunkumais. Jie nežino, kokį kelią pasirinkti savo prigimtiniams instinktams išreikšti.

O kaip elgtis tokioje situacijoje suaugusiam žmogui? Pirmiausia reikėtų suprasti, nesmerkti, nemoralizuoti ir neniekinti, o paaiškinti. Bet suprantu, kad kai netikėtai moteris sulaukia tokio pasiūlymo vėlai vakare, tamsoje, natūralu, kad pirmiausia kyla baimė, sumišimas, ir suveikia prigimtinis žmogiškas instinktas – noras gintis arba bėgti.

Suaugusieji turi padėti vaikams jaustis emociškai saugiai, suprasti, gerbti ir padėti jiems, ypač paauglystės laikotarpiu. Juk paaugliams daugelis dalykų yra nauja, netikėta, kelia susirūpinimą, baimę, gėdą. Jie išgyvena naujus potyrius, kad ir tą pačią pirmąją meilę, draugystę su kitos lyties asmeniu, seksualines fantazijas. Todėl kuo daugiau apie tai kalbėsime su savo vaikais, tuo mažiau susidursime ir išgirsime tokių situacijų.