INVEGOS parama padėjo plėsti saulės kolektorių įrengimo verslą

saules kolektoriai laurynas jaruskeviciusSavo verslą pradėti sumaniusiems jauniems žmonėms ir įmonėms finansinė parama teikiama iš Verslumo skatinimo fondo (VSF). Šias paskolas Lietuvoje teikia 57 kredito unijos, o 95 proc. sumokėtų palūkanų yra kompensuojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų lėšomis.

VSF kreditais verslo pradžiai aktyviausiai naudojasi jaunimas iki 29 metų. Paskolų gavėjų apklausos rodo, kad ši kredito unijų teikiama finansavimo forma 60 proc. jaunųjų verslininkų buvo svarbiausias finansinis šaltinis verslo pradžiai ir plėtrai. Dar 33 proc. respondentų įvardijo, kad paskola buvo itin naudinga verslui, nors šios lėšos ir nebuvo pagrindinis pradinio bei apyvartinio kapitalo šaltinis.

Verslo naujokai VSF lėšomis dažniausiai steigia bei plečia prekybos įmonių, restoranų ir kavinių, grožio salonų, automobilių servisų, e. prekybos įmonių, medienos apdirbimo, biokuro gamybos verslą.

Jaunas šilutiškis Laurynas JARUŠKEVIČIUS, gavęs tokią finansinę paramą, plėtoja prekybos saulės kolektoriais verslą.

Šilutiškiai diegti naujovę neskuba

Saulės kolektoriai – tai nemokamas saulės energijos panaudojimas ir nemokamas karštas vanduo namuose, – maždaug taip ši vis dar naujovė apibūdinama reklaminiuose tekstuose.

L.Jaruškevičius pasakoja jau prieš kelerius metus žinojęs, jog pažangiausiose pasaulio šalyse net 80-tyje procentų namų ūkių naudojami saulės šildytuvai. Tai jie nemokamai šildo vandenį vonioms, virtuvėms ir baseinams. Todėl kai 2011 metais teko svarstyti, kokio verslo kelią rinktis, nutarė, kad verta pradėti šį modernų gaminį – saulės kolektorius – platinti ir Šilutėje.

Užsisakęs pirmąjį kolektorių iš Kinijos vaikinas greit suprato, jog prekiauti mažais kiekiais neapsimokės, mat tas pirmasis pirkinys jam atsiėjo brangiai – apie 1000 eurų. Bet jis šmaikštauja, jog tokios „pažinties“ su šia preke matyt reikėjo, nes iki tol saulės kolektorius jis buvo tik matęs.

Vėlesni užsakymai jau siekė po kelias dešimtis vienetų – kuo toliau, tuo didesnio populiarumo Lietuvoje sulaukė ši naujovė.verslo pradziai saules kolektorius

„Bet ne Šilutėje“, – akcentuoja Laurynas. Anot jo, šilutiškiai ir dabar užsako labai mažai saulės kolektorių, šiek tiek labiau ši prekė populiari yra kaimuose.
„Nežinau, kodėl, bet šilutiškiai vis dar skeptiškai žiūri į galimybę nemokamai šildytis vandenį ir taip taupyti savo pinigus. Gal informacijos trūksta, o gal jie tiesiog yra konservatyvūs ir bijo bet kokių naujovių? Jei prekiaučiau tik mūsų rajone, neišsilaikyčiau“, – sako jaunasis verslininkas.

Jis pastebėjo, kad gera paskata įsigyti tokį modernų įrenginį dažnam lietuviui tampa… kaimynas, jei jis pasistato saulės kolektorių. Tada, matyt įsitikinęs, kad reikalas išties naudingas, dažnas irgi pradeda ieškoti šios naujovės platintojų.

Verslas – labai sezoninis

Šis verslas turi ir dar vieną, anot Lauryno, neigiamą pusę – jis labai sezoninis. Tai yra, kolektorių pirkimas ypač suaktyvėja pavasarį ir vasarą, o rudenį ir žiemą pardavėjui tenka poilsiauti.

Anot jaunojo verslininko, ypač šia naujove turėtų domėtis bendrijos, šiuo metu pradedančios ar dar tik besiruošiančios savųjų daugiabučių renovacijoms, nes tai – puiki galimybė ateityje turėti menkesnius mokesčius už karštą vandenį. „Tai būtų geras žingsnis į vadinamąjį inovatyvų namą“, – mano Laurynas.

Bet vėl pripažįsta, kad iki šiol paklausimų sulaukęs tik iš kituose šalies miestuose esančių daugiabučių pirmininkų.

Turinčius idėjų ragina ilgai nesvarstyti

Visgi jaunas vyras džiaugiasi, kad galėjo pradėti nuosavą verslą, ir sako, jog dėl to pirmiausia turįs padėkoti Šilutės kredito unijos kolektyvui bei UAB „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA).

Nors jam prireikė nedidelės paskolos, ir ją jau šiemet baigia grąžinti, vis dėlto INVEGOS parama – 95 proc. faktiškai sumokėtų palūkanų kompensavimas – buvo išties didelė pagalba pradedant savo verslą.

Didžiausia VSF lėšomis skolinama suma vienam verslininkui yra 86 tūkst. litų, o vienas pagrindinių šios paskolos privalumų – 95 proc. palūkanų kompensavimas.

VSF paskolos bus teikiamos iki 2015 m. rugsėjo 30 d., o paraiškos palūkanų kompensavimui priimamos iki 2015 m. rugpjūčio 30 d. Iki šio laikotarpio pradedantiesiems verslininkams taip pat bus teikiamos nemokamos konsultacijos verslo plano rengimo klausimais bei specialūs mokymai.

Šios priemonės tikslas yra sudaryti sąlygas mažoms įmonėms bei pavieniams asmenims pradėti savo verslą, skatinti savarankišką užimtumą, teikiant finansinę paramą paskolų forma ir konsultuojant bei mokant pradedančiuosius verslo pagrindų.

Dėl paskolų gavimo į kredito uniją pagal gyvenamą, studijų arba verslo planuojamą vietą gali kreiptis įmonės, kurios veikia iki vienerių metų, socialinės įmonės ir visi fiziniai asmenys, kurie siekia pradėti savo verslą.

Prioritetas teikiamas asmenims iki 29 metų ir vyresniems nei 50 metų, taip pat neįgaliesiems bei bedarbiams, kurie per paskutinius 12 mėnesių buvo registruoti darbo biržoje.

Šilutės kredito unijoje pagal projektą „Verslumo skatinimas“ jau išduota apie 30 paskolų įvairiai veiklai vykdyti: prekybai drabužiais, maisto produktais, baldų gamybai, obuolių sulčių spaudimui, kirpyklai, siuvyklai, dovanų parduotuvei, vyninei, automobilių dalių prekybai, iš užsienio pargabentų automobilių perpardavinėjimui.

„Galiu pasakyti, kad jei žmogus turi kokį verslo planą, turėtų nedelsti ir ilgai negalvoti, o imtis jį įgyvendinti. Paramos tikrai yra iš kur sulaukti“, – tiems, kas vis dar nesiryžta pradėti nuosavos veiklos pataria L.Jaruškevičius.