Ir Rusnės kormoranai iš lizdų baidyti petardomis

kormoranai medyjeGamtininkai tris savaites petardomis baidė tūkstančius kormoranų, kad šių žuvų rajūnų ir miškų niokotojų lizduose padėti kiaušiniai sušaltų. Skaičiuojama, kad po šios akcijos paukščiai neišperės pusės jauniklių.

Gamtininkai lankėsi didžiausiose šių paukščių kolonijose, esančiose Rusnės saloje, Juodkrantėje, Ignalinos apylinkėse prie Drūkšių ežero, Elektrėnų marių saloje.

Tikimasi, kad po operacijos prieš kormoranus jų palikuonių sumažės per pusę.

Biologinės įvairovės išsaugojimo asociacijos „Gamtos namai” atstovai prie kormoranų lizdų vyko apsiginklavę šventinėmis petardomis. Petardos sprogdavo 30-50 metrų aukštyje, virš medžiuose susuktų lizdų.

Iš viso virš lizdų buvo iššauta apie 1000 petardų.

Po kiekvieno šūvio į orą šimtai suaugusių porų nuskrisdavo nuo savo lizdų, palikdami juose kiaušinius. Sparnuočius gąsdino ne tik garsas, bet ir aplinkui pažirdavę fejerverkai.

„Perėjimo instinkto šaukiamos patelės po 5-7 minučių vėl pasirodydavo prie lizdo, todėl tekdavo šaudyti nuolatos, po šešias ar aštuonias valandas per dieną”, – pasakojo kormoranų gausos reguliavimo projekkormoranus baido petardomisto vadovas, ornitologas Saulius Rumbutis.

Gamtos specialistai šaudyti imdavo vakarais, kad lizdus palikę paukščiai sutemus prie jų nesugrįžtų ir nešildytų kiaušinių.

Naktimis prastai regintys kormoranai prie vandens telkinių likdavo iki aušros, o jaunikliai iš sušalusių kiaušinių jau neišsirito.

Patikrinę lizdus, gamtos projekto dalyviai buvo patenkinti. Neprasikals pusė kormoranų palikuonių – tiek, kiek ir buvo numatyta.

Tiesa, galutiniai baidymo petardomis rezultatai paaiškės birželį, kai tie jaunikliai, kuriems pavyko išsiristi, jau bus paaugę.

Prieš keliolika metų Lietuvoje sparčiai ėmę plisti kormoranai žvejams yra tapę galvos skausmu, nes vienas suaugęs, 3 kilogramus sveriantis paukštis per dieną praryja iki 700 gramų žuvų. Nuo šių paukščių rūgščių išmatų nyksta medžiai ir kitokia augalija – augalai tiesiog sudžiūsta.

Didžiausia šalyje kormoranų kolonija šiuo metu įsikūrusi pajūryje, Juodkrantės gyvenvietėje. Ten yra per 3 tūkst. perinčių porų. Kitose kolonijose peri nuo 30 iki 800 porų.

Gamtos apsaugos organizacijos uždraudė šių paukščių kolonijose juos šaudyti ar kitokiais būdais tiesiogiai naikinti, todėl buvo pasirinktos humaniškesnės priemonės – petardos.

Ankstesniais metais perėjimo metu kormoranus buvo mėginta nuvaikyti pritvirtinus prie jų lizdų vėliavėles su blizgančiais kompaktiniais diskais, iškėlus helio pripildytus balionus. Tačiau paukščių tai neišgąsdino.