Ir Šilutės laukuose dygsta žalieji kryžiai – žemės ūkio mirties ženklas

zalieji kryziai2Tai vienur, tai kitur žemdirbių žemėse jau matome žaliuosius kryžius – ūkininkų protesto prieš šiandieninės šalies valdžios sprendimus ženklą. Tokie kryžiai mūsų rajono ūkininkų žemėse jau dygsta nuo pirmadienio, lapkričio 11-osios, ir krašto ūkininkai tikina, kad jų išdygs ne mažiau 100.

Tai – visuotinio žemdirbių protesto prieš kaimo naikinimą ir tai įteisinančius valdžios sprendimus, prieš jos nesugebėjimą Briuselyje iškovoti palankesnes sąlygas savo žemdirbiams pradžia. Ir tai tik pirmasis protesto akcijos etapas – tylusis protestas, bet jeigu jis neduos naudos, jau po poros savaičių žadamas sunkiosios technikos riaumojimas prie savivaldybių, o gruodį ir masinis visos Lietuvos žemdirbių protestas Vilniuje.

Akciją sudarys trys etapai

Lapkričio 8 d. prasidėjusi akcija „Žalieji kryžiai“ – pirmasis žemdirbių protesto prieš nebepakeliamas sąlygas šalies žemės ūkiui ženklas. Iniciatyvą taip atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į žemdirbių problemas iškėlė patys ūkininkai. Pasak akcijos iniciatorių, tai žinutė, nešama visuomenei ir politikams, kad žemės ūkis tampa nebepakeliama našta, simbolizuojanti sunaikintą kaimą ir naikinamą žemės ūkį. Protesto tikslas – atsispirti valdžios planams dėl didesnių mokesčių projektų, dėl naikinamo kaimo, valdžios sprendimų formuojant kitų metų biudžetą, kurį žemdirbiai vadina drastišku jų atžvilgiu ir t.t.

Beje, jei lyginsime šių ir 2020-ųjų metų biudžetą, aiškėja, jog žemės ūkio sektoriui skiriamų lėšų kitąmet planuojama 0,6 proc., arba 6 milijonais eurų mažiau. Ir tai jokia naujiena, nes ir visus 3 pastaruosius metus finansavimas žemės ūkio sričiai mažėja.

Antrasis akcijos etapas, pavadintas „Traktoriai“, numatytas lapkričio pabaigoje, ir tuomet į rajonų centrus ūkininkai žada suvažiuoti su savo sunkiąja technika. Tiesa, jie tikina, kad akcija netrukdys nei eismui, nei miestelėnams, ir gatvių ar kelių jie neblokuos.

Jeigu ir tai nesulauktų tinkamo valdžios dėmesio, gruodžio mėnesį planuojamas jau masinis žemdirbių protestas šalies sostinėje.

Šilutiškiai pritarėzalieji kryziai4

Spalio 29-ąją Lietuvos žemės ūkio taryba surengė posėdį, o po to spaudos konferenciją, kurioje visuomenei išplatino žinią, jog lapkričio pabaigoje planuojama organizuoti visą Lietuvą apimančią protesto akciją. LŪS pirmininkas Jonas Talmantas išplatino raginimą prie akcijos jungtis ir pavienius ūkininkus, ir žemės ūkio bendroves, bei visų prijaučiančių organizacijų narius.

„Mums beliko tik prisidėti“, – sakė LŪS Šilutės skyriaus pirmininkas Kęstutis Andrijauskas, pirmadienį į pasitarimą sukvietęs Šilutės skyriaus tarybą. Tarybos nariai palaikė tokį sprendimą, ir jau savaitės pradžioje pirmieji kryžiai pradėjo dygti rajono laukuose.

Pastatys ne mažiau 100 kryžių

K. Andrijausko žiniomis, pirmasis kryžius buvo pastatytas Inkakliuose, o jau antradienį vienas po kito juos statė Žemaičių Naumiesčio, Gardamo, Vainuto, Rusnės ir kitų seniūnijų ūkininkai. Sodriai žalios spalvos, aukšti ir todėl gerai matomi kryžiai statomi netoli kelių, kuriais vyksta intensyvus judėjimas.

Niekas neabejoja – kad akcija pasiektų tikslą, kryžių reikia daug! Todėl vien šilutiškiai įsipareigojo, kad mūsų krašto laukuose jų išdygs ne mažiau kaip 100. Vien vainutiškiai sako jų pastatysią bent 10-tį.

K. Andrijauskas sako apie situaciją kalbėjęs ir su mūsų krašte išrinktu Seimo nariu Alfredu Stasiu Nausėda. „Seimo narys patikino, kad drastiškų priemonių nereikės, kad mes būsime išgirsti“, – sakė jis „Šilutės naujienoms“.

Vainuto seniūnijos Balčių kaimo ūkininkas Jonas Ercius sako dėl tokio masiško kryžių statymo laukuose net tarėsi ir su Vainuto klebonu Vidmantu Šidlausku. „Lietuviai nuo seno visus mūšius ir žygius laimėjo su kryžiumi. Tai graži ir taiki akcija, tad manau, kad ir jūs niekam nenusižengsite tuos kryžius statydami. Jeigu reikės, mes juos dar ir palaiminsime“, – toks buvo klebono atsakymas, kurį jis patvirtino ir „Šilutės naujienoms“.