Įrodyta: paukščių gripas plinta ir nuo žmogaus žmogui

1228818891vistosPraėjusią žiemą Kinijoje pradėjus plisti naujai paukščių gripo padermei, iškilo milijardo dolerių vertės klausimas, ar mirtinai pavojingą virusą gali platinti patys žmonės.

Dabar kinų mokslininkai pateikė pirmuosius aiškius įrodymus, kad paukščių gripu tikrai galima apsikrėsti nuo žmogaus, nors tokia rizika nėra didelė, rašo npr.org.

Nuo vasario, kai pirmą kartą buvo nustatytas virusas H7N9, Kinija užregistravo 133 šios infekcijos atvejus, Taivanas – vieną. 43 žmonės nuo šio viruso mirė.

Per visą paukščių gripo proveržį būta ženklų, kad šis virusas gali plisti tarp pačių žmonių. Taip manyti itin vertė tas faktas, kad šia liga susirgdavo tos pačios šeimos nariai.

Iš tokios šeimos buvo ir tėvas su dukra, abu mirę nuo organų nepakankamumo, kurį sukėlė H7N9.

Manoma, kad 60 metų tėvas virusą pasigavo viename naminių paukščių turguje. Tačiau jo 32 metų dukra neturėjo jokio kontakto su laukiniais ar naminiais paukščiais. Tačiau ji slaugė paukščių gripu susirgusį tėvą.

Mokslininkai buvo įsitikinę, kad ji apsikrėtė nuo savo tėvo. Kad tai įrodytų, Dziangsu provincijos Ligų kontrolės ir prevencijos centro specialistai sudarė virusų, paimtų iš abiejų pacientų, genomus.

Abu genetiniai kodai buvo beveik identiški, teigė mokslininkai. Tai reiškia, kad dukra tikrai apsikrėtė virusu nuo savo tėvo.
„Ar tai reiškia, kad H7N9 žengė žingsnį pirmyn, prisitaikydamas prie žmonių? Veikiausiai ne. Svarbu tai, kad vis dar nėra įrodymų, jog virusas nepertraukiamai plinta tarp žmonių“, – šio tyrimo komentaruose rašė infekcinių ligų specialistai Jamesas Rudge’as ir Richardas Cokeris.

Likę 43 žmonės, kurie turėjo kontaktų su sergančiu tėvu ir dukra, taip ir neapsikrėtė H7N9, pažymi J.Rudge‘as ir R.Cokeris, pridurdami, kad vienas iš jų taip pat padėjo slaugyti sergantį vyrą.

Be to, nuo šių pacientų izoliuotas virusas, palyginus su kitomis padermėmis, neatrodė pajėgus apkrėsti žmones.
Nuo gegužės pradžios naujų H7N9 atvejų skaičius staigiai sumažėjo. Birželį ir liepą Kinija užregistravo tik vieną viruso H7N9 atvejį.

Tačiau H7N9 grėsmė neatslūgo, rašo J.Rudge’as ir R.Cokeris. Mokslininkai mano, kad virusas sugrįš vėliau šiais metais, kai oro sąlygos taps palankios jam plisti.