Iš koronaviruso apimtų šalių grįžta ir šilutiškiai – jie stebimi

1Europoje siautėjantis koronavirusas nestabdo šilutiškių noro keliauti. Parvykę iš Italijos, Didžiosios Britanijos, Norvegijos, Airijos kraštiečiai grįžta į savo darbus, mokyklas. „Šilutės naujienų“ žiniomis, per neseniai buvusias mokinių atostogas buvo išvykę nemažai šilutiškių, dalis jų svečiavosi Italijoje.

Visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus specialistai šiuo metu nuolat bendrauja su devyniais iš užsienio grįžusiais žmonėmis (ketvirtadienio dienos duomenimis). Situaciją nuolat stebi ir mokyklų vadovai.

Kol vieni sako, kad „čia nieko tokio“, kiti, stebėdami Europos šalyse kilusį viruso protrūkį, tyliai ruošiasi blogiausiam scenarijui, kad koronavirusas galų gale pasieks ir Šilutę.

 

Rekomendacijos virto nurodymais

Švietimo skyriaus vedėja Dainora Butvydienė sakė neturinti duomenų kiek mokytojų ar mokinių per paskutines kelias savaites sugrįžo iš kitų šalių. Pasak D. Butvydienės, mokyklų vadovai yra paraginti laikytis Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) rekomendacijų žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos – Romanijos regionų), 14 dienų nuo paskutinės buvimo minėtose šalyse dienos likti namuose ir stebėti savo sveikatą.

Švietimo įstaigų prašoma leisti darbuotojams bei mokiniams, studentams, jei jie pastaruoju metu grįžo iš minėtų šalių, nesilankyti švietimo įstaigoje, ir sudaryti sąlygas tokiems mokiniams, studentams mokytis nuotoliniu būdu, darbuotojams – dirbti nuotoliniu būdu. Sprendimus, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, gali priimti įstaigos vadovas.

D. Butvydienė tiki, kad mokyklų vadovai, geriau žinodami situaciją savo bendruomenėse, vykdys nurodymus.

Trečiadienį po pietų Lietuvoje buvo paskelbta valstybės lygio ekstremalioji padėtis dėl koronaviruso grėsmės. Visos SAM rekomendacijos tapo privalomais nurodymais, taigi neseniai iš Italijos grįžę šilutiškiai turi likti savo namuose ir stebėti sveikatą.

Prašys likti namuose

Nerimas dėl koronaviruso grėsmės jaučiamas Pamario pagrindinės mokyklos bendruomenėje. Ketvirtadienio naktį iš Italijos sugrįžo trys mokytojai ir mokiniai, į šalį pagal mainų programą išvykę dar prieš savaitę. Dar viena tos pačios mokyklos mokytoja iš šiaurės Italijos sugrįžo keliomis dienomis anksčiau. Priminsime, kad panika Italijoje kilo prieš savaitę, penktadienį, kai šiaurės Italijos regionuose sparčiai šoktelėjo užsikrėtusiųjų šia liga skaičius.

Mokyklos direktorius Jonas Bendžius žada laikytis visų SAM rekomendacijų. „Šilutės naujienoms“ jis pasakojo, kad iš šiaurės Italijos sugrįžusi mokytoja pati kreipėsi į medikus ir pasiėmė nedarbingumo pažymėjimą. Bent kelias savaites nesilankyti mokykloje jis prašys ir kitų sugrįžusių mokytojų. Tuo tarpu mokiniams bus sudaryta galimybė mokytis namuose nuotoliniu būdu.

Šilutės specialistai stebi 9 žmones

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus vedėja Roma Jovaišaitė priminė, kad visi iš pavojingų zonų grįžę žmonės, tarp kurių ir šilutiškiai, oro uostuose yra patikrinami, užpildo specialias keleivio korteles. Vėliau su jais NVSC specialistai bendrauja telefonu.

Šilutės skyriaus specialistai stebi 9 žmones, pastaruoju metu grįžusius iš viruso epicentre atsidūrusių šalių. Iš jų ne visiems reikėjo nedarbingumo pažymėjimų, nes kai kurie gali dirbti nuotoliniu būdu. Tiesa, šie žmonės nebūtinai šilutiškiai.

„Grįžę keliautojai nėra skirstomi pagal rajonus, tad Šilutės skyriaus specialistai bendrauja nebūtinai su šilutiškiais“, – sakė R. Jovaišaitė.

NVSC Šilutės skyriaus vedėja neturi duomenų, ar visos rajono mokyklos užtektinai aprūpintos dezinfekcijos priemonėmis. Ar šių priemonių užtenka, konkrečiai atsakyti galėtų kiekvienos mokymo įstaigos vadovas.

R. Jovaišaitė sako, kad virusas taip sparčiai plinta dėl to, jog tai nauja jo atmaina. Ilgai nebuvo žinoma, kaip jis plinta, koks jo inkubacinis laikotarpis, kiek žmonių gali apkrėsti kiekvienas užsikrėtęs ir daugelio kitų dalykų.

ATMINTINĖ

Jei jums pasireiškė peršalimo ar ūmios kvėpavimo takų infekcijos simptomai: sloga, kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, čiaudulys, gerklės skausmas
• jei per 14 dienų lankėtės Kinijoje ar Šiaurės Italijoje;
• per 14 dienų turėjote artimą sąlytį su žmogumi, kuriam patvirtintas ar tikėtinas koronavirusas (2019-nCoV);
• dirbote aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys (2019-nCoV) infekcija.Ką daryti?
1. patys nevykite į ligoninę;
2. paskambinkite 112;
3. GMP įvertins jūsų sveikatos būklę ir prireikus nuveš į ligoninę.
• jei nesilankėte Kinijoje ar šiaurės Italijoje;
• neturėjote sąlyčio su šiais metais iš Kinijos ar šiaurės Italijos grįžusiais ar atvykusiais asmenimis.
Ką daryti?
kreipkitės į savo šeimos gydytoją.