Iš mirties juknaitiškį išplėšė medikų profesionalumas ir lemtingi atsitiktinumai

Medikų pagalba. / Asociatyvi pn.bmj.com nuotr.Smagi miestelio šventė Juknaičiuose prieš kelias savaites vienai šeimai galėjo virsti gedulo diena. Vaišindamasis šašlykais, užspringo vienas šventės dalyvių.

Tik laiku ir kvalifikuotai suteikus medicininę pagalbą jau nebekvėpuojantis juknaitiškis buvo prikeltas antram gyvenimui.

Už išsaugotą gyvybę medikams dėkingas ir sveikstantis vyras, ir jo šeima – mama, seserys Dalia ir Jūratė, brolis Romas.

Vietos medikė dirbo profesionaliai

Nors atvejų, kada žmonės paspringsta maistu, pasitaiko ne taip jau retai, juknaitiškis Algis net nepagalvojo, kad skanus šašlyko gabalėlis taps lemtingu jo gyvenimo išbandymu.

Vieną akimirką vyras dar mėgavosi keptos mėsos skoniu, kitą – jau ėmė springti ir dusti.

Pastebėjęs dūstantį žmogų, kažkas iš šventės dalyvių puolė skambinti netoliese gyvenančiai medikei Lenai Šaulienei. Laimei, ji kaip tik buvo grįžusi iš Usėnų, kur vienam pacientui statė lašines. Slaugytoja į įvykio vietą atskubėjo nedelsiant. Iš namų atbėgo ir Algio sesuo Dalia.

„Medikė suteikė ypatingai profesionalią pagalbą, ji pati broliui iš gerklės ištraukė šašlyko gabalą. Laukiant greitosios pagalbos ekipažo iš Šilutės, nė akimirka nebuvo praleista veltui. Visą laiką L.Šaulienė profesionaliai vadovavo brolio gaivinimui.

Didžiulę padėką jaučiame nepažįstamam vyrui, kurio net vardo nežinau, – jis, paprašytas slaugytojos, puolė daryti dirbtinį širdies masažą, nes širdis jau nebeplakė. Aš pagal medikės nurodymus dariau įpūtimus. L.Šaulienė tiksliai vadovavo, ką daryti, kad sąmonės netekęs ir deguonies nebegaunantis Algis nenumirtų, kad nežūtų smegenys. Stebuklas įvyko – daugelio žmonių bendromis pastangomis brolis liko gyvas“, – pasakojo iš mirties nagų išplėšto juknaitiškio sesuo Dalia.

Pasak jos, ir iš Šilutės stebėtinai greitai, per 5-6 minutes, atvykę Greitosios medicinos pagalbos medikai gelbėdami brolio gyvybę efektyviai išnaudojo kiekvieną sekundę.

Kad išgyveno – stebuklas

Nors į ligoninės Reanimacijos skyrių vyras buvo atvežtas itin sunkios būklės, patyręs kvėpavimo sutrikimus ir širdies nepakankamumą, šio skyriaus medikai vyrą prikėlė visaverčiam gyvenimui.

Praėjus kelioms dienoms po įvykio, prižiūrimas Terapijos skyriuje juknaitiškis jautėsi jau gana neblogai, tik skundėsi, kad kartais paskauda krūtinę.

Tiesa, vyras neatsimena nei šventės, nei paties košmariško įvykio. Tai, kad Algis išgyveno, medikai vadina tikru stebuklu.

Kuomet juknaitiškis buvo atvežtas į ligoninę, artimiesiems šviesių prognozių niekas neteikė. Įvertinęs aplinkybę, kad vyras buvo gaivinamas apie 20 minučių, priimamajame budėjęs gydytojas iš patirties spėjo, kad jei ir pavyks išgelbėti paciento gyvybę, jo gyvenimas taps nesąmoninga egzistencija. Tačiau tokios progmozės nepasitvirtino, juknaitiškis normaliai bendrauja, valdo savo kūną.

Šventėse medikai nebudi

Po įvykio Juknaičių gyventojai kalbėjo, kad nelaimės ištiktas juknaitiškis gimė po laiminga žvaigžde. Tiesiog pasisekė, kad namuose tuo metu buvo Juknaičių medikė, kad ji laiku suskubo į nelaimės vietą, kad atsirado padėti galinčių žmonių.

Redakcijos žiniomis, visame rajone vykstančiose masinėse šventėse nėra oficialiai budinčių medikų, į kuriuos žmonės galėtų kreiptis iškilus sveikatos problemoms. Taupant renginiams skirtus pinigus nepasirūpinama šiuo svarbiu dalyku – susirinkus šimtams žmonių, bet kada gali prireikti medikų pagalbos.

Šį kartą nelaimė baigėsi laimingai, nes juknaitiškiai žinojo čia gyvenančios medikės telefono numerį. O jei nelaimė nutiktų iš toliau atvykusiems žmonėms?..

Jei švenčių metu budėtų medikas, jis būtų pasirūpinęs pirmosios pagalbos reikmenimis. Turėtų būti aiškiai matoma jo buvimo vieta, užrašytas telefonas, kad ir iš tolimesnės šventės dalyvių susibūrimo vietos žmonės galėtų jį pasikviesti. Tada tokiais atvejais, kaip Juknaičiuose, nereikėtų dėkoti atsitiktimumams: gerai, kad medikė buvo namuose, gerai, kad netoli gyvena, gerai, kad spėjo laiku…