Iš Švedijos sugrįžęs programuotojas Šilutėje atidarys robotikos laboratoriją

Eivanas Maksvytis_robotikos_dirbtuvesAr žinote, kad kitais metais Šilutėje gali atsirasti labai daug naujų gyventojų… robotų humanoidų?!. Vaikštančių, skraidančių, plaukiančių ar dar kitaip vykdančių žmogaus komandas. Šiuos robotus pagamintų ne kas kitas, o patys šilutiškiai – vaikai, suaugę, paaugliai – visi tie, kam įdomus programavimas.

Ši, atrodo, neįtikėtina idėja vos už kelių mėnesių turėtų virsti realybe. Tuo įsitikinęs daug kur pasaulyje pabuvojęs programuotojas 31-erių Eivanas Maksvytis
.
Šiuo metu jis gyvena Švedijoje, yra „Ericsson IT“ kompanijos vieno iš padalinių vadovas. Jau kitų metų pradžioje Eivanas planuoja mūsų mieste atidaryti dirbtuves, kuriose būtų gaminami robotai.

„Pasaulis keičiasi sparčiu tempu, vis daugiau žmonių darbo perima mašinos. Atsilikimas nuo šiuolaikinių technologijų gali brangiai kainuoti. Vaikai nuo pirmųjų klasių turėtų būti mokomi programavimo“, – primena E.Maksvytis.
Eivanas svajoja drąsiai – jis norėtų, kad ateityje Šilutė taptų robotikos centru Lietuvoje. O kad tai išsipildytų, jam reikalingas visos Šilutės bendruomenės palaikymas.

„Tą galima daryti Vilniuje, tą galima daryti Klaipėdoje, bet labiausiai neįtikėtina, kad tą galima daryti Šilutėje. O kodėl ne?..“, – iššūkį meta vyras.

Programavimo žinios būtinos kiekvienam

Eivano, kaip programuotojo, karjera prasidėjo prieš 11 metų. Šiuo metu jau du metus, jis dirba „Ericsson IT“ telekomunikacijų korporacijoje, yra programų skyriaus vadovas. Prieš tai jis dirbo SEB banke Vilniuje ir Stokholme (Švedijoje). Dar prieš tai Eivanas dirbo kompiuterinių žaidimų bendrovėje Japonijoje, kuri šios šalies rinkai gamino kompiuterinius žaidimus.

Daug po pasaulį keliavęs vyras mąsto globaliai. Jam atrodo, kad programavimo amatas yra prasmingas ir šiuolaikiniame pasaulyje darosi vis reikalingesnis. Juk mes Lietuvoje nelabai stipriai jaučiame, kaip keičiasi pasaulis, naujovės pas mus ateina kur kas vėliau.

„Dabar vyksta didžiulės skaitmenizacijos, transformacijos, į kasdienius žmonių darbus įtraukiama vis daugiau mašinų“, – pasakoja Eivanas.

Dar dirbdamas banke jis matė, kad vis daugiau mašinų talkino skambučių centre, padėjo atlikti sudėtingus buhalterinius skaičiavimus. Mašinų ar robotų poveikis neišvengiamas visoms pramonės šakoms ir, anot vyro, žinoti, kaip šios mašinos veikia, kodėl būtent taip veikia, yra didžiulis privalumas ateities pasaulyje.

Eivano skaičiavimais Lietuvoje yra 1 340 000 dirbančių žmonių, iš kurių 20 000 yra programuotojai arba su programavimu susiję darbuotojai. Lyginant su vakarų valstybėmis, programuotojų mūsų šalyje yra 8,7 kartų mažiau.

„Štai ir receptas, sėkmės ir klestėjimo, ir dar toks receptas kuris nereikalauja jokių klodų naudingų iškasenų, jokių rimtų politinių reformų tik tų kurios susijusios su švietimu“, – mano programuotojas.

Anot jo, jeigu Lietuvoje užaugs karta vaikų, kurie bus apsiginklavę šiuolaikinių technologijų žiniomis, tai jie sugebės sukurti unikalius produktus ir konkuruoti pasaulio ekonomikos rinkoje.

Idėją priima palankiairobotukas poppy_dalimis

Daug kas nuoširdžiai nustemba, kai išgirsta, kad į Šilutę grįžta stulbinančią karjerą užsienyje padaręs žmogus ir mato prasmę dirbti čia, Lietuvoje.

„Gerbiu ir myliu mūsų valstybę. Per savo darbo praktiką supratau, kad niekur kitur nebus mūsų namai, tik čia. Vienintelis būdas visavertiškai gyventi valstybėje yra ne nuo jos problemų bėgti, o mėginti jas spręsti. Ir niekas nesako, kad tas problemas bus lengva spręsti, nes jos ne tik ekonominės, bet ir socialinės, psichologinės. Bet jei nuo jų nusisuksime – Lietuvai nepagerės“, – kalba Eivanas.

Jis įsitikinęs, kad jeigu daugiau žmonių Lietuvoje atsiraitotų rankoves ir spręstų problemas, mūsų šalies, miesto situacija daug greičiau keistųsi į gerąją pusę. Vadovaudamasis tuo, Eivanas nusprendė įgyvendinti ilgai savyje brandintą svajonę – atidaryti robotikos dirbtuves.

Taip jau likimas susiklostė, kad jis grįžta į Šilutę, nes Eivano žmona Rasa – šilutiškė. Daugiau kaip prieš tris metus, gimus sūnui, jie taip pat kurį laiką gyveno Šilutėje ir suprato, kad čia gyventi jiems gera.

Būtent tada užsimezgė ir Eivano pažintis su Šilutės pirmosios gimnazijos mokytojų bendruomene, kurie jį pakvietė ateiti į gimnaziją ir mokiniams papasakoti apie savo amatą – programavimą. Pirmoji gimnazija skyrė patalpas Eivano robotų dirbtuvėms. Jo idėją palankiai priėmė ne tik mokyklos direktorė, bet ir Šilutės rajono savivaldybės Švietimo skyriaus atstovai. Visi jie ieško galimybių, kaip Eivanui padėti, kad jo svajonė greičiau realizuotųsi.

Įrangą perka iš savo lėšų

Šilutės robotikos laboratorijoje Eivanas vaikus, paauglius ar suaugusius žmones kvies ateiti ir susikurti savo robotą. Tai bus technologinių užsiėmimų dirbtuvės, kuriose programuotojas supažindins su labiausiai pasauliui reikalingomis elektronikos, programavimo ir inžinerijos žiniomis.

„Drauge spręsime realias problemas, taikydami įvairaus sudėtingumo inžinerinius sprendimus. Susipažinsite su robotų projektavimo ir gamybos procesu nuo prototipo iki funkcionalaus gaminio“, – kviečia Eivanas. 

Šiuo metu jis sprendžia logistinius dalykus, kuria tinklalapį, ruošia programas. Dar laukia labai daug darbo, reikės susivežti įrangą, ją suderinti, sukonstruoti.

Visa tai jis daro savo lėšomis. Anot Eivano, įsigyti įrangą nėra pigu, bet nėra ir labai brangu. Kad vienu metu tinkamai galėtų dirbti 20 vaikų, minimaliai reikia 6500 eurų, tačiau pageidautina – 10 000 eurų.

Šilutės mokiniams tai bus papildoma veikla. Jie trimačio printerio pagalba išsipjaustys roboto detales, susimodeliuos mikroschemas, kurios nuspręs kokias funkcijas robotukas turės atlikti – vaikščioti, skristi ar plaukti.

„Vaikai savarankiškai susikonstruos robotą. Jie viską pradės nuo paprastų dalykų ir po to, žingsnis po žingsnio pasigamins savo robotą. Taip jie jaus progresą ir turės ką parodyti tėvams“, – pasakoja Eivanas.

Galutinis jų kūrinys turėtų būti panašus į atvirojo kodo prancūzų kūrinį robotuką „Poppy“. Eivanas tikisi, kad vaikams robotų kūrimas patiks, ir jie naktimis nemiegos, kaip jiems rūpės šis dalykas.

Anot programuotojo, viskas atrodo sudėtinga, komplikuota, bet iš tikro yra paprasta, tik Lietuvoje nelabai praktikuojama. Jis pripažįsta, kad mūsų šalyje vaikai yra supažindinami su robotika, kai kurie universitetai turi 3D spausdintuvus ar mašinas, kurios gali gaminti mikroschemas. Tačiau mokykloje veikiančių robotikos dirbtuvių Lietuvoje tikrai nėra.

Pilnai veikiančias robotikos dirbtuves vyras matė Skandinavijoje, kur vaikai tuo užsiima nuo pat pirmųjų klasių. Pavyzdžiui Karlskronos mieste Švedijoje (kur jis gyveno) yra netgi dvi robotikos laboratorijos – viena universiteto, o kita bendruomenės centro patalpose.

O kodėl ne Šilutė?

„Kartais geriau gailėtis kai nepavyko, negu gailėtis, kad nepabandei“, – paklaustas ar nebijo vėliau nusivilti, atsako Eivanas. Jis džiaugiasi, kad kol kas visi labai palankiai priima jo idėją stengiasi padėti. Jis nejaučia skepticizmo, tik stebisi, kad visiems natūraliai kyla klausimas – kodėl Šilutėje?

„Atrodo, kad kažkas turėtų vykti tik centruose – Klaipėdoje, Vilniuje, ar Kaune. O man taip neatrodo“, – sako Eivanas.

Jis vėl pateikia Karlskronos miesto pavyzdį. Šis miestas netgi mažesnis už Šilutę, bet jame yra didžiausia Švedijoje inžinierių ir programuotojų koncentracija. Programuotojas galvoja, kad robotikos dirbtuvės gali pakeisti ir Šilutės raidą, kad ateityje mūsų miestas galėtų tapti robotikos centru Lietuvoje.

Eivanas tikisi, kad atsiras ir daugiau žmonių, kurie norės būti viso šio sumanymo dalimi. Visų galinčių ir norinčių pagalba jam reikalinga, tada jis jaustųsi nebe vienas.

Užsiregistruoti į Šilutės robotikos dirbtuves galite puslapyje tavorobotas.lt arba „Tavo robotas“ feisbuko paskyroje.