Išdygo kitoks pastatas? Pažvelkime kaip į kūrybą

PASTATAS 1Pro pastabių šilutiškių akis nepraslysta jokie pasikeitimai ar naujovės mieste. Šįkart mūsų skaitytojai pasiūlė pamatyti, kaip įprastą bendrą vaizdą pakeitė vienas naujai suremontuotas individualus namas.

Tas namukas miesto pakraštyje esančiame Darbininkų kvartale, Žalgirio gatvėje, išties pastebimas iš tolo. Aplink stovinčių įprasto dizaino ir spalvų namų apsuptyje jis atrodo it išsišokėlis – bent jau taip jį pavadino mūsų skaitytojas.

Ar išties tokia neįprasta apdaila yra toleruotina Šilutėje, plačiai garsėjančioje savo išskirtiniu architektūriniu veidu? Ar nevertėtų labiau kontroliuoti ir individualių namų kvartaluose savo sodybas remontuojančių žmonių? Ir ar iš viso Šilutės architektai mato tas naujoves? O gal namo šeimininkai tokias inovacijas atlieka be jokių leidimų? – tokius klausimus, iškeltus „Šilutės naujienų“ skaitytojo, perdavėme Šilutės r. savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjui Viktorui Bičkauskui.

„Tikrai viską matome ir tikrai niekas tokių dalykų nedaro be leidimų. Žinome ir šį namą“, – ramina vedėjas ir išdėsto savą požiūrį.

Anot V.Bičkausko, architektūroje, kaip ir bet kurioje kitoje srityje, tendencijos nuolat kinta. Tai, kas buvo madinga ir priimtina prieš pusšimtį metų, gali būti visai nebepriimtina šiandien, juo labiau – rytoj. Ir į šį namą galima pažvelgti dvejopai: ir piktinantis, kad jis išskirtinis ir tarsi darko įprastą vaizdą, ir pasidžiaugiant, kad mieste atsirado dar vienas už visus kitus įdomesnis statinys.

„Architektūra yra kūryba, ji negali būti pilka ir neįdomi. Turi būti galimybė pasireikšti kūrėjo, t.y., architekto, vaizduotei, profesionalumui. Svarbu tik, kad jis nenusižengtų statybos reglamentui, kad būtų laikomasi nustatytų norminių dokumentų ir teisės aktais nustatytų reikalavimų“, – akcentavo V.Bičkauskas.

Šį namą, V.Bičkausko žiniomis, projektavo atestuotas architektas, o savininkai turi visus reikiamus leidimus.

„Tiesiog architektas nusprendė, kad šioje gatvėje gali būti ir kitoks namas – ne vien įprastų atspalvių. Aš jo sumanymo nepeikiu. Architektai yra laisvi žmonės, ir nei mes, nei kas kitas negalime ir nenorime drausti kūrėjams rodyti savo idėjas, jie turi turėti kūrybos laisvę“, – sakė Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas.

Jis nemano, kad mūsų mieste architektūra turi būti įspausta į rėmus. Griežtesni reikalavimai yra Šilutės senamiestyje, kur privalu laikytis kultūros paveldo apsaugos reikalavimų. Darbininkų kvartalas yra priskiriamas prie naujų kvartalų, jis nėra apsaugos zonoje, todėl ir panašios naujovės čia nesmerktinos.

Panaši situacija, anot V.Bičkausko, yra ir Liepų gatvėje, kur prieš kelis metus iškilęs naujas laikraščio „Pamarys“ redakcijos pastatas dar ir dabar kaitina kai kurių šilutiškių aistras, vis iškeliančių klausimą, ar čia tinka tokia architektūra.

„Ir šio pastato statytojai laikėsi visų reglamentų, net pastato profilis atitinka gatvės pastatų profilį“, – sakė V.Bičkauskas.