Įsibėgėjo dujų ieškotojų tarnų „medžioklė“

SKALUNAI ZEM N 1Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vygantas Kamarauskas bei Juridinio skyriaus vedėjas Arvydas Bielskis keliauja po seniūnijas aiškintis, kieno nurodymu ūkininkams įpirštos pasirašyti sutartys su skalūnų dujų ieškotojais.

Skandalingiausia, kad įtarimų gijos veda prie Savivaldybės administracijos darbuotojų – Kaimo reikalų skyriaus specialistų, dirbančių seniūnijose.

Ūkininkai tvirtina, kad nuostolingas sutartis pakišo ne kas kitas, o žemės ūkio specialistai, dirbantys Saugų, Švėkšnos, Gardamo, Vainuto, Katyčių ir Žemaičių Naumiesčio seniūnijose.

Pasak V.Kamarausko, tik vienintelis Juknaičių žemės ūkio specialistas Vytautas Barkauskas nesusigundė tarnauti skalūnų klodų ieškotojams ir Juknaičių ūkininkams nesiūlė pasirašinėti jokių sutarčių.

Suprato pavojų

Susitikimus su vietos ūkininkais rengiantys V.Kamarauskas ir A.Bielskis nekviečia Kaimo reikalų skyriaus vedėjo Alfredo Nausėdos nei jo vadovaujamų seniūnijose dirbančių žemės ūkio specialistų. Nepageidaujami ir rajono žiniasklaidininkai.

Tik Žemaičių Naumiesčio seniūnijos ūkininkai nepritarė V.Kamarausko reikalavimui, kad aiškinantis minėtą problemą žurnalistai išeitų iš salės. Ūkininkai sakė nebijantys viešumos ir paprašė spaudos bei televizijos atstovų pasilikti.

Žemaičių Naumiesčio ir kitų minėtų seniūnijų ūkininkai sukilo supratę, jog prieš pusantrų metų jų pasirašytos sutartys su skalūninių dujų paieškos bendrove jiems yra nenaudingos. Apie skalūnų dujų paieškos technologiją jie sužinojo tik neseniai ir suprato, kad dujų paieškos metu gali būti negrįžtamai suardytos drenažo sistemos. Žmonės mano, kad paieškos gali užteršti aplinką.

Tik dabar viešojoje erdvėje skelbiama, kad tiriamuose laukuose kas 20 metrų būtų gręžiamos 4 metrų gylio skylės ir vykdomi sprogdinimai. Žmonės baiminasi, kad sprogdinimus iškentusiuose laukuose nebeveiks drenažas, po 3-4 metų laukai gali užpelkėti.

Sutartyse yra numatyta, kad bus kompensuojama tik už technikos paliktose vėžėse prarastą derlių, o apie kitokius nuostolius neužsimenama.

Ūkininkams daug nerimo kėlė ir paties Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo V.Kamarausko teiginiai, kad sutartys su dujų ieškotojais ūkininkams pražūtingai neteisingos ir yra kaip „savanoriška kilpa ant kaklo“. V.Kamarauskas pridėjo, kad dėl paieškų žemdirbiai gali ne tik prarasti derlių ir drenažo sistemas. Tie ūkininkai, kurie yra įsipareigoję auginti ekologišką produkciją, gali netekti deklaruotų pasėlių išmokų ir finansinių dotacijų, nes ekologišką produkciją auginantys ūkininkai yra įsipareigoję kelerius metus nekeisti pasėlių plotų.SKALUNAI ZEM N

Kam dirba Savivaldybės specialistai?

Savivaldybės vadovai nori išsiaiškinti, kaip atsitiko, kad Kaimo reikalų skyriaus specialistai įsipainiojo į privačios kompanijos reikalus – padėjo dujų paieškos bendrovei sudaryti jai naudingas sutartis. Taip pat siekiama išsiaiškinti, kaip konfidenciali ūkininkų informacija buvo perduota privačiai įmonei – akivaizdu, kad skalūnų ieškotojai sutartis parengė, žinodami žemės naudmenų inventorinius numerius, ūkininkų asmens kodus ir kitus rekvizitus. Savivaldybės vadovai nori žinoti, kokiomis aplinkybėmis žemės ūkio specialistai pateikė sutartis ūkininkams ir kaip pristatinėjo jų turinį ir esmę.

Komentuodami tokius V.Kamarausko klausimus, Žemaičių Naumiesčio ūkininkai sakė, kad aplinkybės buvo įvairiausios. Vieniems sutartys buvo atvežtos pasirašyti į namus, kiti buvo pakviesti atvykti į seniūniją pas žemės ūkio specialistą tarsi atnaujinti žemės valdos dokumentus ir tarp kitų dokumentų buvo sutartys dėl skalūninių uolienų tyrimų. Vieni žmonės teigė, kad sutartys buvo pristatytos tarsi nereikšmingas aktas dėl geologinių tyrimų, kiti ūkininkai sakė, kad jiems buvo paaiškinta apie būsimus sprogdinimus, kitus paieškos darbus.

V.Kamarauskas įsitikino, kad naumiestiškių sutarčių pasirašymo aplinkybės yra tokios pat kaip ir kitose jau aplankytose seniūnijose. Jis viešai stebėjosi, kaip galėjo atsitikti, jog Savivaldybės tarnautojai savo tiesioginio darbo metu užsiėmė privačios kompanijos verslo reikalais.

Žemaičių Naumiesčio gyventojas Algimantas Kvietkus V.Kamarausko klausė, kaip bus įvertintas Kaimo reikalų skyriaus vedėjo A.Nausėdos darbas, jeigu jo vadovaujami specialistai įsivėlė į tokią avantiūrą ir apgaulės būdu įpiršo ūkininkams nenaudingas sutartis. Naumiestiškis sakė netikintis, kad skyriaus vedėjas nežinojo, ką daro jo pavaldiniai.

Ūkininkas Vidmantas Gečas irgi piktinosi, kad ūkininkus suklaidino ir apgavo Savivaldybės specialistai. Todėl dabar tikisi, kad Savivaldybės administracija prisiims kaltę ir padės ūkininkams teisiškai teisingai nutraukti sutartis. V.Gečas žino, kad kai kurie ūkininkai savo sutartis nunešė seniūnijų žemės ūkio specialistams ir raštu atsisakė šiose sutartyse numatytų įsipareigojimų. „Tačiau ar tokie sutarčių panaikinimai teisėti?“ – klausė V.Gečas.

V.Kamarauskas pažadėjo, Savivaldybės juristų paramą. Jis sakė, kad Savivaldybės administracija įvertins kiekvieno Savivaldybės darbuotojo atsakomybę ir skirs nuobaudas.